Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μητρική(λογικά)


paranoid_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα όπως καθόμουνα στον υπολογιστή παρουσίασε ένα πρόβλημα.

 

Στο ξεκαρφωτο μετά από κανά 20λέπτο χρήσης σβήνει.Στην αρχή υπέθεσα ότι ήταν πρόβλημα με το ρεύμα.Τον ξανανοίγω,κανένα πρόβλημα με το booting και όλα μια χαρά,φορτώνει κανονικά.Και μετα απο ένα 10λεπτο πάλι το ίδιο.

 

Για να διαπιστώσω αν είναι πρόβλημα αν είναι πρόβλημα των windows ή όχι τον ανοιγω πάλι και μπαίνω σε linux.Πάλι δεν διαπιστώνω κάποιο πρόβλημα.Αλλά μετα απο μισή ώρα χρήσης πάλι σβήνει.

 

Και πιστεύω ότι υπάρχουν 2(μπορεί και 3) ενδεχόμενα.

 

1.Να είναι πρόβλημα της μητρικής.

2.Να ειναι πρόβλημα του τροφοδοτικού.

3.(και αυτό που προσωπικά ελπίζω να είναι..) Πρόβλημα με την ψύκτρα της CPU και σβήνει λογω του ότι ανεβάζει θερμοκρασία.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει καταλάβει τι παίζει......?

 

edit:Ξέχασα να ανεφέρω το σύστημα.ΑSUS F1A75M-PRO,AMD A8 3850,Coolermaster GX550W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι πολλά.Πες μας το σύστημά σου και κατέβασε το hw monitor και πόσταρε φωτο .Από σκόνη τοω έχεις καθαρίσει ποτέ?

 

 

Με πρόλαβε ο thanos1972

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το καθαρίζω καθε3-4 μήνες.Σήμερα που το άνοιξα είχε ελάχιστη σκόνη πάνω στο ανεμιστηρακι.Γενικά το έχω κλειστό γτ φοβάμαι μην με τα συνεχή κλεισίματα πάθει τπτ που δεν φτιάχνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα κάνω stability test με το aida εδώ και ένα τέταρτο και έχουμε και λέμε CPU 59-60.hdd 32-34,motherboard ανεβάινει σταδιακά απο 40 και αυτή την στιγμη ειναι 47.Cooling fans average 4589.

Voltages

Cpu core:1.343

,+3.3V:3.327

,+5V:5.138

,+12V: 11.882\

 

 

Ti εννοείς με τα Voltages?Παρατηρείς κάτι περίεργο?

 

Υπάρχει το ενδεχόμενο να φταίει η κάρτα δικτύου.Όταν πχ έχω torrent να κάνει κάποια διαρροή και να μου το κλείνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα voltages τα εχουμε ξαναπει.μην εμπιστευεστε τα software.να,οπως λεει το παλικαρι με αλλο software το aida απο οτι καταλαβα,τα διαβαζει αλλιως απο οτι το hardware monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα voltages τα εχουμε ξαναπει.μην εμπιστευεστε τα software.να,οπως λεει το παλικαρι με αλλο software το aida απο οτι καταλαβα,τα διαβαζει αλλιως απο οτι το hardware monitor.

 

 

Δηλαδή για να τα δούμε σωστά μπορούμε να τα δούμε μέσα από το bios ή με πολύμετρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pfff Πολύμετρο δεν έχω....Τροφοδοτικό έχω της Coolermaster to GX550.

 

Πάντως απο εχθές που συνέβη δεν μου ξαναέβγαλε κάτι απο τα stability test και μετά.

 

Προτείνεται να ζητήσω αντικατάσταση τροφοδοτικού???

Και αυτό λογικα εγγύηση θα έχει.12 μήνες ακόμα δεν έχουνε κλείσει και δεν θυμάμαι τι εγγύηση έχει

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...