Προς το περιεχόμενο

Καλύτερος Ηλιακός Θερμοσίφωνας 160L


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Θέλω να αγοράσω άμεσα έναν Ηλιακό Θερμοσίφωνα για 3-4 άτομα, οπότε 160L, και θέλω να ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος κατά τη γνώμη σας και γιατί.

Είμαι κυρίως ανάμεσα στους: Sonne (2,6 m2), Nobel, MALTEZOS, Stiebetherm.

Τι λέτε για αυτούς; Ποιος πιστεύετε είναι ο καλύτερος; Προτείνετε κάποιον άλλο καλύτερο κατά τη γνώμη σας;;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε αυτόν με τη μεγαλύτερη εγγύηση.

 

κατά προτίμηση όχι χαλκού.

 

calpak mark iii με ατσάλι-γυαλί θα πρότεινα εγώ, αλλά είναι ακριβός.

 

επίσης έχει διαφορά στο κόστος , αν θα είναι διπλής ή τριπλής (ρεύμα-ήλιος-σύνδεση με γραμμές καλοριφέρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να υπάρχει "ο καλύτερος". Υπάρχουν πολλές ποιότητες και πολλές τιμές. Από αυτούς που παραθέτεις έχω προσωπική πείρα μόνο από το Nobel, καλό όνομα έχει. Ό,τι και να αγοράσεις πάντως είναι σημαντικό να μη σου πιάσουν τον πισινό στην τιμή. Πχ ένας Νοbel 160λ , με 2.6 τμ καθρέπτη, διπλής ενέργειας δεν πρέπει να πάει πάνω απο €800. Εγώ προσωπικά θα έβαζα τον ΑΣΤ αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

THERMIC 160 λιτρα με 3 τετραγωνικα επιλεκτικους συλλεκτες. πολυ δυνατο και παρα πολυ αξιοπιστο .thermicsol.gr. εχει τα περισσοτερα πιστοποιητικα απο οποιοδηποτε αλλων.μπες και δες

 

και αν θες ποιο οικονομικη λυση thermic με 2,5 τετραγωνικα επιλλεκτικο συλλεκτη.εχω βαλει δυο απο τον Απριλιο και δεν εχουν βαλει ουτε μια φορα ρευμα.3 ατομα στο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να υπάρχει "ο καλύτερος". Υπάρχουν πολλές ποιότητες και πολλές τιμές. Από αυτούς που παραθέτεις έχω προσωπική πείρα μόνο από το Nobel, καλό όνομα έχει. Ό,τι και να αγοράσεις πάντως είναι σημαντικό να μη σου πιάσουν τον πισινό στην τιμή. Πχ ένας Νοbel 160λ , με 2.6 τμ καθρέπτη, διπλής ενέργειας δεν πρέπει να πάει πάνω απο €800. Εγώ προσωπικά θα έβαζα τον ΑΣΤ αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Δυστυχώς, παρά την κρίση οι τιμές αντί να μειώνονται αυξάνονται. Μάλλον όχι μόνο οι τιμές οι ίδιες αλλά σίγουρα οι περιπτώσεις αισχροκέρδειας. Έχω φίλο που αγόρασε έναν ανώνυμο (η τουλάχιστον εγώ δεν είχα ξανακούσει τη μάρκα) ηλιακό θερμοσίφωνα για 1250. Αυτό πέρσι και δεν ειμαι σίγουρος αν ήταν με την εγκατάσταση. Αλλά και επώνυμος να είναι, το βρίσκω δύσκολο να πληρώσω τόσα λεφτά γιατί απλως μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με πολύ λιγότερα και ΟΤΑΝ χαλάσει σε 10 χρόνια παίρνω νέας τεχνολογίας. Στο δια ταύτα, επειδή το ψάχνω και εγώ, τον Νόμπελ που περιγράφεις τον βρίσκω με 760 ευρώ και τον AST στα 150 λίτρα με 805 από αυτούς http://www.hotwater-shop.gr Αν δεν έχουν αλλάξει οι τιμές, κάπου εκεί πρέπει να είναι ακόμα. Επίσης, όπως λένε και παραπάνω, η εγγύηση είναι σημαντική αλλά καλό είναι να διαβάζουμε και τα ψιλά γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...