Προς το περιεχόμενο

Express Card USB 3.0 για laptop


papadi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Θέλω να αγοράσω μια express card για να έχω θύρες usb 3.0 στο laptop μου. Ταυτόχρονα θα μου δώσει την δυνατότητα να έχω και περισσότερες usb2.0 μια που τώρα έχω μόνο 3 από τις οποίες η μια έχει χαλάσει.

 

Ρίξτε σας παρακαλώ μια ματιά σε αυτή την κάρτα.

 

Δίνει μαζί και ένα καλώδιο που συνδέεται πάνω της σε μια ειδική είσοδο. Η περιγραφή γι αυτό το καλώδιο/είσοδο είναι "With USB bus power for external AC power supply".

 

Τι εννοεί ο ποιητής; Το μυαλό μου πάει σε συσκευές που θέλουν περισσότερο ρεύμα (π.χ. γρήγοροι δίσκοι που δεν έχουν δική της τροφοδοσία). Πως λειτουργεί όμως αυτό. Αν το βάλεις το καλώδιο στην κάρτα και το συνδέσει σε μια από τις άλλες εισόδους usb που έχει το laptop έτσι κι αλλιώς, τότε θα δίνει περισσότερο ρεύμα στις εξόδους usb3;

 

Η ίδια κάρτα πωλείται και χωρίς το καλώδιο.

 

Ταυτόχρονα έβλεπα και αυτή την κάρτα που ούτε αυτή την περίεργη είσοδο έχει, ούτε καλώδιο. Έχει όμως μια έξτρα usb 3.0 θύρα που ίσως είναι υπερβολή, αλλά γιατί όχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πχ ο δίσκος θα μπορεί να πάρει ρεύμα από το 2ο usb port του φορητού σου. Το ίδιο έχω κάνει με εξωτερικό κουτάκι για 2.5άρι δίσκο με 160άρι στις 7200 στροφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πχ ο δίσκος θα μπορεί να πάρει ρεύμα από το 2ο usb port του φορητού σου. Το ίδιο έχω κάνει με εξωτερικό κουτάκι για 2.5άρι δίσκο με 160άρι στις 7200 στροφές.

 

Δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα νομίζω. Την είσοδο για το ρεύμα την έχει η express card. Αν καταλαβαίνω η ίδια η κάρτα ζητάει να πάρει επιπλέον ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...