Προς το περιεχόμενο

Νεος Q9550 στο μηχανημα μου


panosem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. μολις σημερα παρελαβα απ τον φιλο και συμφορουμιτη τον "Abdelako". κατ αρχιν, το παλικαρι ηταν κατι παραπανω απο εξυπηρετικος,τον ευχαριστω παρα πολυ και τον συνηστω ανεπιφυλακτα στον καθενα.

Παμε στο ψητο.

Εχω την m/b ASUS P5Q, εβαλα επανω τον επεξεργαστη Q9550, Καρτα γραφικων ASUS 9500GT 1gb,

και 4gb ram ddr2 στα 667.

Περιμενω να παραλαβω κατι αλλες ram, kingston ddr2 4*2gb στα 1066MHz.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, το τροφοδοτικο που εχω, ειναι ουτε και γω ξερω τι μαρκα, στα 300watt απ οτι εγραφε.

Θα πρεπει να αλλαξω τροφοδοτικο?αν ναι σε ποσα watt να κοιταξω?και καποια προτινομενη λυση?

Σκεφτομαι να ανεβασω και λιγακι τον επεξεργαστη..αλλα οχι παρα πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν είναι no name και παλιό, άλλαξέ το αν μπορεις. Όχι λόγω επεξεργαστή αλλα για λόγους ...ασφαλείας.

 

Στη θέση σου δεν θα άλλαζα τις μνήμες. Τζάμπα χρήματα θα δώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δούλευε μέχρι τώρα, η λογική λέει πως θα συνεχίσει να δουλεύει. Καλά είναι όμως, μιας και μπήκες στο τρυπάκι να αναβαθμίσεις το pc σου, να πάρεις και ένα τροφοδοτικό. Ειδικά αν έχεις σκοπό να αλλάξεις κάρτα γραφικών με μία καλύτερη. Ένα ποιοτικό τροφοδοτικό (corsair, thermaltake, xilence, κλπ) 450 watt θα σε καλύψει απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε μία φωτογραφία του τροφοδοτικού να δούμε τι μάρκα είναι, αν και το βλέπω για κάποιο noname.

Ένα 500άρι επώνυμο σε βγάζει πάρα πολύ άνετα. Αν θες και για μελλοντική αναβάθμιση, παίρνεις ένα 650+++άρι.

 

Και με με αυτό που έχεις τώρα είναι πιθανό να κάνεις τη δουλειά σου, αλλά noname τροφοδοτικά δεν τα προτιμάμε όχι για θέμα σταθερότητας και απόδοσης μόνο, αλλά και για κινδύνους πυρκαγιάς, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ποτε το xilence εγινε καλη μαρκα για τροφοδοτικο?

 

Τα ακριβά της μοντέλα είναι καλά , τώρα εκεί στην κατηγορία των 50 ευρώ άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Όπως τα gs της corsair.

 

Αλλά αν είναι να δώσεις 220 ευρώ να πας σε full modular της xilence πας seasonic και τελειώνει η ιστορία και έχεις ένα τροφοδοτικό που θα το χαίρονται μέχρι και τα εγγόνια σου (αν υπάρχουνε τότε καν πισί).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-236478-0-45034000-1350569738_thumb.jpg

post-236478-0-98286500-1350569880_thumb.jpg

post-236478-0-03458400-1350569914_thumb.jpg

Noname ειναι.. ουτως η αλλως το Pc το ειχα παρει πολυ φθηνα και ηταν της πλακας, και σιγα σιγα αρχισα να το φτιαχνω οσο μπορω..

Την γραφικων που μου ειπε καποιος, δεν τρελαινομαι στα παιχνιδια. αντε κανενα Football Manager το πολυ οποτε αυτη που εχω με υπερκαλυπτει.

Το μονο που θα χρειαστω ειναι οντως ενα τροφοδοτικο, αν και το υπαρχον προσωρινα φαινεται να αντεχει..

Πως υπολογιζουμε τα watt των επιμερους κομματιων?προσθετουμε την μεγιστη τιμη που δινει ο κατασκευαστης, και προσπαθουμε το συνολων ολων των κομματιων που εχουμε να μην ξεπερνουν αυτο του τροφοδοτικου,σωστα?

Σε περιπτωση που το μονο εξτρα που σκεφτομαι να βαλω θα ειναι ενας ssd δισκος, σε τι watt να κοιτουσα για τροφοδικο?

Σορρυ που σας κουραζω, απλα θελω να μην με πιασουν και κωτσο...

post-236478-0-25054100-1350569705_thumb.jpg

post-236478-0-91536100-1350569726_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι πάρε ένα 500W ή ένα 600W αν σκέφτεσαι να αλλάξεις gpu.

 

Και ψηλέ αντέχει το τροφοδοτικό , αλλά αν έρθει η κύρια αστραπή ή η κυρία υπερφόρτωση τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα απαιτούμενα Watt τα υπολογίζεις από sites σαν και αυτό:

http://www.extreme.o...culatorlite.jsp

 

Αυτό που σε ενδιαφέρει όμως είναι εκείνα τα Α που δίνει το τροφοδοτικό σου στην +12V τα οποία είναι μόνο 12, που μετατρέπονται σε 144Watt. Είναι πολύ λίγα... Από το νούμερο που θα βγάλεις σε Watt από το παραπάνω site, να υπολογίσεις ότι το ~80-90% πρέπει να το πάρεις από εκεί.

 

Όπως σου είπαν και παραπάνω, ένα επώνυμο της τάξης των 400-450 Watt θα ήταν υπεραρκετό. Στα 500-550W αν σκεφτείς και κάτι για το μέλλον. Είπαμε το PSU είναι επένδυση.

 

Για παράδειγμα αυτό είναι μια χαρά για τις τωρινές σου ανάγκες, το φτιάχνει η CWT και δίνει 360W/30Α στην +12V. Επέλεξα το συγκεκριμένο γιατί νομίζω πως το PC1 είναι κοντά σε σένα:

http://www.skroutz.g...-GPA-450S8.html

(για μελοντική χρήση καλής VGA θα πρότεινα κάτι καλύτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπράβο! Είναι τα Switching! Από τα πιο άγνωστα. :P

 

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια και δεν πρόκειται να βάλεις ποτέ μία δυνατή κάρτα γραφικών και ταυτόχρονα θες κάτι όσο οικονομικό γίνεται, θα σου έλεγα να πάρεις ένα από τα παρακάτω:

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=6827a801-5d99-43a5-a496-ddc53dea1ef2

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=276f600d-479e-4ff8-91a5-87d8065019ab

 

Αν θες ένα πιο δυνατό για κάρτα γραφικών στο μέλλον, αυτό:

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=880e5ff1-1993-4b07-977c-828b6a59094c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μυριστηκε οτι ειμαι και γω αριανος, και ειπε να βοηθησει....

 

Βαζοντας οσα απ τα στοιχεια ηξερα, στο περιπου σ αυτο το calculator για τα watt, μου βγαλε 293w. αρα ειμαι οριακα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όλα τα υποσυστήματα στον υπολογιστή σου δουλέψουν με κάποιον μαγικό τρόπο στο 100% (πράγμα που δεν γίνεται πρακτικά) ας πούμε ότι μπορεί να είσαι οριακά. Λένε παραπάνω αυτά τα προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλώς τον! Είχα σημάνει silver alert! :P :D

LOL

Αν όλα τα υποσυστήματα στον υπολογιστή σου δουλέψουν με κάποιον μαγικό τρόπο στο 100% (πράγμα που δεν γίνεται πρακτικά) ας πούμε ότι μπορεί να είσαι οριακά. Λένε παραπάνω αυτά τα προγράμματα.

Αν δουλέψουν όλα τα υποσυστήματά του στο 100% δεν είναι οριακά, είναι κάτω από το όριο. Είπαμε μόνο 144W δίνει στην +12V. To σύστημά του θα του ζητήσει περισσότερα. Αν αρχίσει να παίζει games, θα τρώει το ένα BSOD μετά το άλλο...

Μπορει να γραφει, αλλα δεν τα πολυκαταλαβαινω...Αμα ηταν ποντιακα θα εβγαζα ακρη..

Τι δεν καταλαβαίνεις φίλε μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...