Προς το περιεχόμενο

Εσωτερικός Σκληρός Δίσκος Δεν Εμφανίζεται


Pelegolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν εσωτερικό σκληρό δίσκο ό οποίος ξαφνικά σταμάτησε να εμφανίζεται στο my computer. Δεν τον βρήσκω ούτε στο disk management, ούτε στο bios. Δοκίμασα να αλλάξω τα καλώδια σύνδεσης αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται. Δεν έκανα format ή κάτι άλλο, απλώς "εξαφανίστηκε".

 

Ο δίσκος φαίνεται να λειτουργεί (δεν κάνει θόρυβο) και εικάζω ότι είναι πρόβλημα της πλακέτας του. επειδή τα αρχεία που είχα αποθηκευμένα είναι σημαντικά και τα χρειάζομαι έχει κανείς να μο υπροτείνει κάτι (μια πιθανή λύση του προβλήματος ή κάποια καλή εταιρία ανάκτησης δεδομένων)?

 

Ο δίσκος είναι Seagate Barracuda 720.11, 500 Gbytes me s/n/ 5QM0JYNN

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη αφαιρεσε ολα τα περιφερειακα( dvd-rom,αλλους δισκους ) και συνδεσε μονο αυτον.

Και τσεκαρε και τα jumper αν συνδεεται με ide καλωδιο.

Κανε και ενα clear cmos καλου κακκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αφαιρέσει τους άλλους σκληρούς (εκτός από αυτόν με το λειτουργικό) και άλλαξα καλώδιο με κάποιον απο αυτός που εμφανίζονται αλλά τίποτα.

Θα τσεκάρω τα καλώδια αν είναι ide αλλά το θεωρώ απίθανο γιατί ο δίσκος λειτουργούσε κανονικά 5 χρόνια.

Το clear cmos πως γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα με το firmware μερικών σειρών της Seagate 7200.11

Έλεγξε, αρχικά, τα στοιχεία του δίσκου στη σελίδα της Seagate.

Εάν ο δίσκος σου περιλαμβάνεται σ' αυτούς με το πρόβλημα, υπάρχει ελπίδα να διορθωθεί το firmware στην αντιπροσωπεία (Oktabit) στην Αγ. Παρασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα με το firmware μερικών σειρών της Seagate 7200.11

Έλεγξε, αρχικά, τα στοιχεία του δίσκου στη σελίδα της Seagate.

Εάν ο δίσκος σου περιλαμβάνεται σ' αυτούς με το πρόβλημα, υπάρχει ελπίδα να διορθωθεί το firmware στην αντιπροσωπεία (Oktabit) στην Αγ. Παρασκευή.

Ευχαριστώ, είμαι μέσα. Το θέμα είναι ότι πρέπει να είμαι σίγουρος ότι αν τους το πάω δεν θα χάσω τα αρχεία. Τους ξέρει κανείς? Είναι καλοί?

Επίσης με προβληματίζει το γεγονός ότι ο δίσκος λειτουργεί κανονικά 3 χρόνια τώρα. Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα με το firmware απλώς να εκδηλώθηκε τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αντιπροσωπεία θα προσπαθήσουν να περάσουν νέο firmware και εάν ο δίσκος δεν έχει άλλο πρόβλημα θα δουλεύει όπως πριν.

Φίλος μου έχει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με δύο δίσκους, τους πήγε με ελπίδα να μπορέσει να τους δει το σύστημα αλλά του είπαν ότι οι δίσκοι έχουν χτυπήσει και τους πήρε πίσω.

 

Τώρα προσπαθεί να βρει ένα φτηνό γραφείο-εργαστήριο ανάκτησης δεδομένων, από αυτά που υπάρχουν στο διαδίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αντιπροσωπεία θα προσπαθήσουν να περάσουν νέο firmware και εάν ο δίσκος δεν έχει άλλο πρόβλημα θα δουλεύει όπως πριν.

Φίλος μου έχει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με δύο δίσκους, τους πήγε με ελπίδα να μπορέσει να τους δει το σύστημα αλλά του είπαν ότι οι δίσκοι έχουν χτυπήσει και τους πήρε πίσω.

 

Τώρα προσπαθεί να βρει ένα φτηνό γραφείο-εργαστήριο ανάκτησης δεδομένων, από αυτά που υπάρχουν στο διαδίκτυο.

 

Αν ο φίλος σου βρει το γραφείο ή τεχνικό με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Επίσης αν βρω και εγώ θα ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν προσπαθείς να τον φτιάξεις στην Oktabit πριν πας στην πολυέξοδη λύση;

Παρανόηση. Προφανώς θα παώ πρώτα εκεί και αν δεν λειτουργήσει θα ψάξω τεχνικό. Επίσης σκέφτομαι να ψάξω μήπως βρω μόνο πλακέτα (μέσω e-bay ή κάτι αντίστοιχο). Βέβαια θέλω να σιγουρευτώ πρώτα ότι είναι θέμα πλακέτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα με το firmware μερικών σειρών της Seagate 7200.11

Έλεγξε, αρχικά, τα στοιχεία του δίσκου στη σελίδα της Seagate.

Εάν ο δίσκος σου περιλαμβάνεται σ' αυτούς με το πρόβλημα, υπάρχει ελπίδα να διορθωθεί το firmware στην αντιπροσωπεία (Oktabit) στην Αγ. Παρασκευή.

 

Ο δικός μου δίσκος είναι μέσα στη λίστα αλλά ακόμα δεν έχει εμφανίσει το πρόβλημα.

Το θέμα είναι οτι πλεον τον έχω για 2ο, δηλαδή τα windows είναι σε άλλο σκληρό.

 

Να κάνω την αναβάθμιση κανονικά με το exe ή λετε να μπερδευτεί το σύστημα και να πειράξει τον καινούριο δίσκο?

 

Εδώ τσεκάρετε τον δίσκο σας:

http://support.seagate.com/firmware/drive_config.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου δίσκος είναι μέσα στη λίστα αλλά ακόμα δεν έχει εμφανίσει το πρόβλημα.

Το θέμα είναι οτι πλεον τον έχω για 2ο, δηλαδή τα windows είναι σε άλλο σκληρό.

 

Να κάνω την αναβάθμιση κανονικά με το exe ή λετε να μπερδευτεί το σύστημα και να πειράξει τον καινούριο δίσκο?

 

Εδώ τσεκάρετε τον δίσκο σας:

http://support.seaga...ive_config.html

 

 

Συνεννοήσου με την Oktabit και θα σου δώσουν λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικός μου δίσκος είναι μέσα στη λίστα αλλά ακόμα δεν έχει εμφανίσει το πρόβλημα.

Το θέμα είναι οτι πλεον τον έχω για 2ο, δηλαδή τα windows είναι σε άλλο σκληρό.

 

Να κάνω την αναβάθμιση κανονικά με το exe ή λετε να μπερδευτεί το σύστημα και να πειράξει τον καινούριο δίσκο?

 

Εδώ τσεκάρετε τον δίσκο σας:

http://support.seaga...ive_config.html

 

Και εγώ για τον ίδιο λόγω ακριβώς δεύτερο τον είχα, αλλά πάλι χτύπησε. Το θέμα είναι τι αρχεία έχεις. Εμένα από όλους τους δίσκους έχει τα πια σημαντικά αρχεία, που σημαίνει ότι πρέπει/ θέλω οπωσδήποτε ανάκτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωναο την αντιπροσωπεία, αλλά θα παώ και από εκεί. Από το τηλέφωνο πάντως δεν νομίζω ότι συννενοηθήκαμε. Εγώ τους έλεγα για το firmware και αυτοί μου έλεγαν για εγγύηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...