Προς το περιεχόμενο

Excel πολύπλοκο sorting και coloring


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πολύπλοκο το λέω εγώ, ίσως σε κάποιον που είναι πιο έμπειρος να είναι εύκολο..

 

Λοιπόν.. Το concept είναι σχετικά απλό:

Έχω έναν πίνακα με 9 στήλες (το πλήθος των γραμμών θα είναι διαφορετικό κάθε φορά). Οι πρώτες 7 στήλες έχουν δευτερεύον ενδιαφέρον, θα μπαίνουν με copy-paste και δεν γίνεται κανένας έλεγχος. Αυτό που θέλω είναι για κάθε γραμμή, να συγκρίνει τις τιμές από τα 2 τελευταία κελιά της γραμμής (δηλαδή το 8ο και το 9ο) και με βάση αυτήν την σύγκριση να ομαδοποιεί ΟΛΕΣ τις γραμμές ανάλογα με το εξής.

1. Αν τα 2 κελιά της γραμμής έχουν ίδια τιμή (αριθμός είναι), να κάνει ΟΛΗ την γραμμή πχ πράσινη.

2. Αν το 8ο κελί έχει μεγαλύτερη τιμή από το 9ο, τότε ΟΛΗ η γραμμή να γίνεται πχ κίτρινη

3. Αν το 9ο κελί έχει μεγαλύτερη τιμή από το 8ο, τότε ΟΛΗ η γραμμή να γίνεται πχ μπλε

 

Αν αυτό είναι εύκολο, τότε αυτό που θα με βόλευε περισσότερο είναι για τα 2 και 3, να γίνεται και gradient color ανά "ομάδα". Δηλαδή για τα "κίτρινα", δηλαδή για όλες τις γραμμές στις οποίες το 8ο κελί έχει μεγαλύτερη τιμή από το 9ο, ανάλογα με την τιμή του 8ου κελιού οι γραμμές να μην είναι όλες κίτρινες, αλλά από την μικρότερη προς την μεγαλύτερη να γίνεται από κίτρινο-πορτοκαλί-κόκκινο. Ομοίως και για την άλλη "ομάδα", αυτήν των μπλε.

 

Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κατάλαβα καλά, ίσως σε βοηθήσει το λεγόμενο conditional formatting (έχω χρόνια να πιάσω Excel, αλλά νομίζω πως μπορεί να σε βοηθήσει να κάνεις αυτό που θέλεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...