Προς το περιεχόμενο

Υψηλές Θερμοκρασίες - Αγορά Case Fan?


nickts1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα insomnia!

 

Παρατήρησα τις προάλλες ότι το pc της κοπέλας μου βαράει τρελές θερμοκρασίες (CPU 95, GPU 60), ανοίγω το κουτί υποθέτοντας ότι δε θα δουλεύει κάποια ψύχτρα και βλέπω ότι η ψύχτρα του επεξεργαστή είναι οκ, η κάρτα γραφικών δεν έχει καν, αλλά προς έκπληξή μου, στο κουτί δεν υπάρχει ούτε ένα ανεμιστηράκι! Ο υπολογιστής έχει έναν επεξεργαστή Intel Core Duo E8400 στα 3ghz, Μητρική Αsrock 4core 1600-D800 κ κάρτα γραφικών Geforce 7200 GS.

 

Πιστεύω ότι αν αγοράσω κάποιο case fan θα βελτιωθεί η κατάσταση. Δεν έχω ξανασχοληθεί με κάτι τέτοιο κ θα ήθελα συμβουλές για το τι να πάρω (μέγεθος, μάρκα). Στο πίσω μέρος η απόσταση μεταξύ των βιδών είναι 9cm, ενω στο πλαινό που επίσης έχει υποδοχή, 7,5cm.

 

Δώστε τα φώτα σας παιδιά...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη διαγώνιο θες για τα fan, οπότε απ το πυθαγόρειο βγαίνει πως θες 12άρι για την πίσω πλευρά :Ρ

 

Βασικά δες την ψύκτρα του επεξεργαστή, μήπως έχει μαζέψει τρελή σκόνη. Γιατί και fan να βάλεις, 40C δεν πρόκειται να πέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγάλω την ψύχτρα, θα την καθαρίσω κ θα την ξαναβάλω λοιπόν. Από ανεμιστήρες με έναν 12αρι θα είμαι οκ οπότε; Ή να πάω για δύο; (φθηνοί είναι άλλωστε). Κάποια πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παιρνει το κουτι δυο, βαλε δυο εννοειται. :-)

 

Επισης καθε χρονο, καλο ειναι να βγαινει η ψυκτρα του επεξεργαστη ,να καθαριζεται και να μπαινει νεα παστα,μην την ξανακουμπωσεις χωρις νεα παστα,και να καθαρισεις με μπαμπακι την ραχη του επεξεργαστη απο την παλια που θα εχει κολλησει πανω πριν βαλεις τη νεα.

 

Επισης μπορεις να δειξεις πως ειναι το κουτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν δεν έχω τη δυνατότητα, σε πρώτη ευκαιρία όμως θα το ποσταρω. Πάστα κτλ είναι σχεδόν άγνωστη έννοια για μένα, φοβάμαι μη κάνω καμμια πατάτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ευκολο ,το μονο που πρεπει σιγουρα να προσεξεις ειναι να μην μεταφεριες στατικο ηλεκτρισμο στο hardware ,οποτε πρεπει να ακουμπησεις σε καποιο μεταλο πριν.Υπαρχουν αρκετα tutorials στο youtube.Δες τυχαια,αυτο:

 

http://www.youtube.com/watch?v=I3gx6c62D7I&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...