Προς το περιεχόμενο

Τραγικός ΟΤΕ!!! Διαβάστε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρότι είμαι άπειρα νευριασμένος θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο κόσμιος γίνεται.

 

Σε 1 περίπου βδομάδα μετακομίζω σε νέο σπίτι, οπότε κύριο μέλημα μου ήταν να κάνω νέα τηλεφωνική γραμμή και να έχω Internet, μιας και είναι απαραίτητο εργαλείο της δουλειάς μου αλλά και των σπουδών μου (Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου).

 

Αφού λοιπόν απευθύνθηκα σε όλες σχεδόν της τηλεφωνικές εταιρείες στην Ελλάδα, κατέληξα στο ότι χρειάζεται 1 περίπου μήνα ώστε να ενεργοποιηθεί η νέα γραμμή και να έχω Internet. Αυτό όμως για μένα απλά δεν γινόταν οπότε απευθύνθηκα στον ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΟΤΕ. Πήρα χθες τηλέφωνο στο 13888 και μιλούσα για 4 ώρες με μια ευγενέστατη κοπελιά, οι οποία μου είπε ξεκάθαρα ότι μέχρι το τέλος της βδομαδας θα έχω τηλέφωνο και Internet. Στην χειρότερη θα είχα την Δευτέρα που μας έρχεται. Παρότι λοιπόν είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ ο ΟΤΕ, αποφάσισα να κάνω εκεί την σύνδεση μιας και είναι εργαλείο δουλειάς. Της έδωσα νούμερο γείτονα που μου ζήτησε, έλενξε την διαθεσιμότητα και τις ταχύτητες στην περιοχή και μου είπε όλα καλά, γύρω στα ~15mbps έχει η περιοχή (το σπίτι είναι στο τέρμα του 31 στην Βούλγαρη και ο ΟΤΕ είναι δίπλα) και ότι θα γίνει η δουλειά μου. Μέχρι και εύκολο νούμερο μου έταξε. Έτρεξε λοιπον την αίτηση μου όσο πιο γρήγορα γινόταν και μου είπε ότι σήμερα θα με έπαιρναν τηλέφωνο για να κλείναμε ραντεβού με τεχνικό.

 

Έρχετε λοιπόν απόγευμα και ούτε φωνή, ούτε ακρόαση από τον ΟΤΕ. Παίρνω λοιπόν και πάλι στο 13888 να ρωτήσω τι γίνεται. Μου απαντάει λοιπόν η κοπέλα το εξής: ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΑΣ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ!!!. Την ξαναρωτάω πολύ ευγενικά λοιπόν αν άκουσα καλά ότι Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ με τις ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ!!!!!!!! και μου απάντησε ότι σε 20-30 μέρες θα με ενημερώσουν ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ!!!!!!!!!.

 

Το πως ένιωσα εκείνη την στιγμή δεν περιγράφεται. Μα την παναγία ήθελα να αλλάξω χώρα. Δεν είναι δυνατόν ο ΟΤΕ να μην έχει γραμμές στην ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ!!!

 

Πάμε άλλη μια φορά: Ο ΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΡΑΜΜΗ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙ ΝΕΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΟΤΕ ΣΤΑ 500 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΕ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΝ!!!!

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι ακύρωσα την αίτηση και σιχτήρισα την ώρα και την στιγμή που έπεισα τον εαυτό μου ότι δεν πειράζει που θα πλήρωνα παραπάνω γιατί θα με εξυπηρετούσαν τουλάχιστον...ΑΜ ΔΕ!!!

 

Πήγα λοιπόν σε ένα κατάστημα Wind έκανα μια αίτηση και θα έχω με 15 ευρώ τηλεφωνο και 24άρι Internet (και όχι €36...) και μέχρι να ενεργοποιηθεί θα έχω στικάκι Wind. Από σήμερα δηλαδή έχω Internet.

 

Έχασα πάσα ιδέα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπαρχουν διαθέσιμες "πόρτες" για adsl,πολύ φοβάμαι και στην wind θα έχεις πρόβλημα(όπως και σε κάθε άλλο εναλλακτικό πάροχο).Να τους έχεις κι αυτούς από κοντά γιατί φαντάζομαι το usb stick δεν θα σε βολέψει.

Όσον αφορά την μη ύπαρξη διαθέσιμων γραμμών από τον ΟΤΕ.....τ' είχες Γιάννο,τ' είχα πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπαρχουν διαθέσιμες "πόρτες" για adsl,πολύ φοβάμαι και στην wind θα έχεις πρόβλημα(όπως και σε κάθε άλλο εναλλακτικό πάροχο).Να τους έχεις κι αυτούς από κοντά γιατί φαντάζομαι το usb stick δεν θα σε βολέψει.

Όσον αφορά την μη ύπαρξη διαθέσιμων γραμμών από τον ΟΤΕ.....τ' είχες Γιάννο,τ' είχα πάντα!

 

Θες να μου το εξηγήσεις αυτό; Αφού μου είπαν από το κατάστημα Wind (με το τηλέφωνο του γείτονα που έλεγξαν), ότι έχουν πολλές πόρτες στην περιοχή στο DSLAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μου το εξηγήσεις αυτό; Αφού μου είπαν από το κατάστημα Wind (με το τηλέφωνο του γείτονα που έλεγξαν), ότι έχουν πολλές πόρτες στην περιοχή στο DSLAM.

Σύμφωνα με αυτό που σου είπαν καταλαβαίνω πως δεν έχουν άλλες "θέσεις" στο DSLAM για παροχή internet.Συνήθως τέτοια προβλήματα έχουν οι εναλλακτικοί πάροχοι στην επαρχία όπου πληρώνουν για λίγες "πόρτες" μέχρις ότου δουν πως πάνε τα πράγματα στην εκάστοτε περιοχή.Είναι πάρα πολύ περίεργο που ο ΟΤΕ δεν έχει και ειδικά στην περιοχή στην θεσ/νίκης.Δε νομίζω πως έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο από τον ΟΤΕ.Αν όντως είναι αυτός ο λόγος αναρωτιέμαι:Γίνεται να έχει η wind και να μην έχει ο ΟΤΕ που διαχειρίζεται το δίκτυο;

και όσον αφορά για αυτά που σου είπαν από το κατάστημα:Μέχρι να γίνεις πελάτης τους σου λένε αυτό που θέλεις να ακούσεις.Όπως και αυτή στον Οτε.Δεν γίνεται να ξέρει το εμπορικό τμήμα (13888) πότε θα γίνει η σύνδεση.Εκτός και αν κράτησε πισινή(με μια φράση τύπου:"Λογικά").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπε χαρακτηριστικά: "τέλεια βλέπω απο το νούμερο που μου δώσατε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα και ότι ο μέσος όρος στην περιοχή είναι 15mbps. Το πολύ μέχρι την Δευτέρα θα έχετε Internet"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ οπότε αποκλείεται να λέει ψέματα ο παντεραζ.

Θεσσαλονίκη κέντρο και εγώ...

 

Εκανα μετατροπή από isdn σε pstn πριν από 2+ μήνες. Η αλλαγή στην γραμμή έγινε άμεσα αλλά το ιντερνετ ακόμη δεν παίζει.

Έχω πάρει 10 φορές τηλέφωνο στο 13888 και δεν μπόρεσα να συνεννοηθώ! Κανένας δεν με ενημέρωσε καν για το ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες γραμμές-dslam... απλά το συμπέρανα μόνος μου.

 

Εν τω μεταξύ οι λογαριασμοί έρχονται κανονικά και για το dsl... τραγικό. Θα ξαναδοκιμάσω και αύριο να επικοινωνήσω πάλι με τον οτε.

 

 

 

 

Υ.Γ: Τώρα είδα ότι είναι στην Βούλγαρη ο παντεραζ. Εγώ είμαι σε άλλο dslam του κέντρου (ΕΡΜΟΥ) αλλά και εκεί τα ίδια ισχύουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφορετικά dslams έτσι κι αλλιώς...

Αν απαντάς στο δικό μου #6 post,και ειδικότερα στο ":Γίνεται να έχει η wind και να μην έχει ο ΟΤΕ που διαχειρίζεται το δίκτυο; ", μιλαω γενικά όχι ειδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ οπότε αποκλείεται να λέει ψέματα ο παντεραζ.

Θεσσαλονίκη κέντρο και εγώ...

 

Εκανα μετατροπή από isdn σε pstn πριν από 2+ μήνες. Η αλλαγή στην γραμμή έγινε άμεσα αλλά το ιντερνετ ακόμη δεν παίζει.

Έχω πάρει 10 φορές τηλέφωνο στο 13888 και δεν μπόρεσα να συνεννοηθώ! Κανένας δεν με ενημέρωσε καν για το ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες γραμμές-dslam... απλά το συμπέρανα μόνος μου.

 

Εν τω μεταξύ οι λογαριασμοί έρχονται κανονικά και για το dsl... τραγικό. Θα ξαναδοκιμάσω και αύριο να επικοινωνήσω πάλι με τον οτε.

 

 

 

 

Υ.Γ: Τώρα είδα ότι είναι στην Βούλγαρη ο παντεραζ. Εγώ είμαι σε άλλο dslam του κέντρου (ΕΡΜΟΥ) αλλά και εκεί τα ίδια ισχύουν!!

 

Μα φίλε μου δεν έχω κανένα λόγο να πω ψέμματα! Δεν ξύπνησα μια μέρα και είπα να καταραστώ τον ΟΤΕ. Άλλωστε τον είχα πολύ ψηλά και είμουν διατεθιμένος να πληρώσω τα παραπάνω για να έχω καλύτερες υπηρεσίες, πιο γρήγορα από τους άλλους... Έλα όμως που δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και εγώ ήμουν έτοιμος να βάλω cyta. Την τελευταία στιγμή άκουσα από γείτονες για κάποια τεχνικά προβλήματα που τους άφησαν χωρίς dsl και προτίμησα την "σιγουριά" του ote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν απαντάς στο δικό μου #6 post,και ειδικότερα στο ":Γίνεται να έχει η wind και να μην έχει ο ΟΤΕ που διαχειρίζεται το δίκτυο; ", μιλαω γενικά όχι ειδικά.

 

μην το θεωρείς απίθανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Topic Starter : Μόνη καθαρή λύση είναι η αλλαγή χώρας.Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.Έτσι κι αλλιώς το να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου είναι το τελευταίο που απασχολεί το κρατίδιο που μένεις τώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ο μονος που καταλαβαινει οτι υπαρχει ελλειψη καλωδιων και οχι πορτας dslam;

Εαν εχω δικιο και η ελλειψη ειναι στα καλωδια εξω κανεις παροχος δεν θα μπορεσει να σου βαλει τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...