Προς το περιεχόμενο

Αντικατασταση προβληματικου σκληρου σε λαπτοπ. Αξιζει να παω σε ssd?


jim_p

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

 

Χτες μου εφερε καποιος ενα hp g62-a70sv του οποιου ο σκληρος ειναι σε μαυρο χαλι :P

To hdsentinel λεει πως εχει 17 bad sectors και health 73% ενω στο seatools δεν μπορει να βγαλει το short test (τωρα κανει το long και εχει ηδη 1 σφαλμα απο τοτε που ηταν στο 1%!). Στα windows δεν μπαινει με τιποτα και το chkdsk απο το recovery mode των 7 δεν τελειωνει ποτε (σταματαει στο 12% του τελευταιου βηματος που ειναι για τον ελευθερο χωρο).

 

Οποτε παμε για αντικατασταση. Μιας και ενας 2.5αρης σκληρος με 500GB κοστιζει γυρω στα 60Ε, σκεφτηκα τη λυση ενος ssd, ωστε να αξιζει η αναβαθμιση. Σε αυτη την περιοχη τιμων υπαρχουν καποιοι ssd στα ~60GB, αλλα αξιζουν?

 

Δεν εχει μεγαλη αναγκη απο αποθηκευτικο χωρο, απ' οτι μου ειπε, γιαυτο πιστευω πως ενας 60αρης θα ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.

 

Χτες μου εφερε καποιος ενα hp g62-a70sv του οποιου ο σκληρος ειναι σε μαυρο χαλι :P

To hdsentinel λεει πως εχει 17 bad sectors και health 73% ενω στο seatools δεν μπορει να βγαλει το short test (τωρα κανει το long και εχει ηδη 1 σφαλμα απο τοτε που ηταν στο 1%!). Στα windows δεν μπαινει με τιποτα και το chkdsk απο το recovery mode των 7 δεν τελειωνει ποτε (σταματαει στο 12% του τελευταιου βηματος που ειναι για τον ελευθερο χωρο).

 

Οποτε παμε για αντικατασταση. Μιας και ενας 2.5αρης σκληρος με 500GB κοστιζει γυρω στα 60Ε' date=' σκεφτηκα τη λυση ενος ssd, ωστε να αξιζει η αναβαθμιση. Σε αυτη την περιοχη τιμων υπαρχουν καποιοι ssd στα ~60GB, αλλα αξιζουν?

 

Δεν εχει μεγαλη αναγκη απο αποθηκευτικο χωρο, απ' οτι μου ειπε, γιαυτο πιστευω πως ενας 60αρης θα ειναι μια χαρα.[/quote']

 

Σίγουρα αξίζει. Αλλάζει η εμπειρία χρήσης του υπολογιστή και η αντοχή τους στους κραδασμούς τους καθιστούν ιδανική επιλογή για λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα τελικα τον 60αρη 330 της intel και ο θεος βοηθος :P

Ενδεικτικα, ο χρηστης ειχε ~4GB δικα του αρχεια σε φωτογραφιες, βιντεο, εγγραφα, κλπ, οποτε θα του φτασουν τα 60GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρηγγειλα τελικα τον 60αρη 330 της intel και ο θεος βοηθος :P

Ενδεικτικα, ο χρηστης ειχε ~4GB δικα του αρχεια σε φωτογραφιες, βιντεο, εγγραφα, κλπ, οποτε θα του φτασουν τα 60GB.

 

παρε τουλαχιστον 128gb θα το μετανειωσεις μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα 7 θα μπουνε λογω κλειδιου, αν και σκεφτομαι να βαλω 32αρια. Απο την hp ηρθε με 64αρια αν και εχει 3GB μνημης.

 

Βγάλε το ένα dimm και βάλε άλλα δύο , και βάλε τα 64άρια. Με 4gb ραμ (αν μπορείς πήγαινε για 8 όσο είναι φθηνή) και ssd θα αναπνέει με άλλο αέρα το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...