Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικός σκληρός. Αδύνατη η ασφαλής κατάργηση


Abudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν Lacie εξωτερικό (3ετίας) και τώρα στα windows 7 64bit δεν μπορώ να κάνω ασφαλή κατάργηση (αν και έχει γίνει 3-4 φορές, από προχθές κατέστη αδύνατο).

 

Κατέβασα κάθε πρόγραμμα που βρήκα στο internet και που πρότεινε η Microsoft (Unlocker κλπ) αλλά δεν κατάφερα τίποτα, κι έτσι αναγκάστηκα να τον κάνω switch-off χωρίς ασφαλή κατάργηση.

 

Κάποια πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω να κάνω ασφαλή κατάργηση οπωσδήποτε αλλά έχει μουλαρώσει, κάνω kill τον explorer από task manager (αφού πρώτα δοκιμάσω να τον αποσυνδέσω κλείνοντας όλα τα παράθυρα του explorer).

 

Για μόνιμη λύση, δες μπας κι εγκατέστησες πρόσφατα κάποιο πρόγραμμα που κάνει monitor το file system ή τους ίδιους τους δίσκους, αν έκανες κάποιο update κλπ μπας και βρεις ποια διεργασία τον κλειδώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω να κάνω ασφαλή κατάργηση οπωσδήποτε αλλά έχει μουλαρώσει, κάνω kill τον explorer από task manager (αφού πρώτα δοκιμάσω να τον αποσυνδέσω κλείνοντας όλα τα παράθυρα του explorer).

Αυτό - αν & δε πιάνει πάντα. Αλλιώς σετάρεις μόνιμα τη πολιτική αφαίρεσης του δίσκου αυτού στο "γρήγορη κατάργηση" (προεπιλογή). Έτσι δε χρειάζεσαι ασφαλή κατάργηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς δε δουλεύει; Δε σου δίνει την επιλογή της πολιτικής για γρήγορη κατάργηση δίσκου;

Και πως γίνεται να μην πειραματιστείς αφού από μόνος σου δεν έχεις τη λύση;

Πάντως πιο μόνιμη λύση από αυτή που σου πρότεινα δεν υπάρχει εκτός & αν σταματήσεις να χρησιμοποιείς τελείως το δίσκο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω kill τον explorer. Αυτό που μου πρότεινες, κάτι έκανε αλλά το αντίθετο απ'οτι περίμενα.

 

Το γύρισα από γρήγορη σε βελτιστοποίηση απόδοσης και πλέον αποσυνδέεται (όσες φορές το δοκίμασα τουλάχιστον).

 

Η γρήγορη κατάργηση ήταν προεπιλεγμένη. Όταν όμως έκανα ασφαλή κατάργηση, μου έλεγε ότι χρησιμοποιείται. Αυτό έχει λογική; Εφόσον υποτίθεται πως με αυτήν την ρύθμιση είναι έτοιμος για αποσύνδεση ανά πάσα στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και νομίζω πως γράφω κατανοητά μπορεί να μη σου έδωσα να καταλάβεις καθαρά. Εξηγούμαι.

Συμφώνησα με το kill του w explorer αλλά δε σου πρότεινα αυτό σαν μόνιμη λύση, αφού τόνισα πως δε πιάνει πάντα.

Είπα να ρυθμίσεις τη πολιτική αφαίρεσης στη γρήγορη κατάργηση (προφανώς αν δεν είναι ήδη εκεί). Έτσι ΔΕΝ θα χρειάζεται να κάνεις ασφαλή κατάργηση του δίσκου.

Το αυτό γράφει και στο παράθυρο που σου δίνει την εν λόγω επιλογή αν δε το διάβασες όπως επίσης & στο link που παρέθεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είπα να ρυθμίσεις τη πολιτική αφαίρεσης στη γρήγορη κατάργηση (προφανώς αν δεν είναι ήδη εκεί). Έτσι ΔΕΝ θα χρειάζεται να κάνεις ασφαλή κατάργηση του δίσκου.

Το αυτό γράφει και στο παράθυρο που σου δίνει την εν λόγω επιλογή αν δε το διάβασες όπως επίσης & στο link που παρέθεσα.

 

Η γρήγορη κατάργηση, ήταν προεπιλεγμένη. Εντούτοις το εικονίδιο της ασφαλούς κατάργησης εμφανιζόταν και μάλιστα 2-3 φορές, μπόρεσα να κάνω ασφαλή κατάργηση.

 

Το γύρισα όμως στην επιλογή για βελτιστοποίηση απόδοσης και από τότε δεν έχει εμφανίσει το πρόβλημα για το οποίο γίνεται λόγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ήταν προεπιλεγμένη το έχω καταλάβει. Όπως επίσης γνωρίζω πως το εικονίδιο εμφανίζεται πάντα. Αυτό δε σημαίνει πως χρειάζεται να γίνει ασφαλής κατάργηση αφού έτσι & αλλιώς η επιλογή αυτή αυτό το βήμα παρακάμπτει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αν διαβάσεις προσεκτικά υποδηλώνει πως μπορείς να αφαιρέσεις τον δίσκο ανά πάσα στιγμή με ασφάλεια χωρίς να χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις το εικονίδιο της ασφαλούς κατάργησης - εννοείται βέβαια αφού έχεις τελειώσει τη δουλειά σου πάντα.

Χρησιμοποίησε τη 2η επιλογή αν σε κάνει να νιώθεις περισσότερη σιγουριά αφού έτσι & αλλιώς λύθηκε το πρόβλημα σου.

Απλά εξηγώ ενημερωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...