Προς το περιεχόμενο

Ρυθμισεις για lg ips225;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι default ρυθμισεις δινουν μια πιο κιτρινωπη αποχρωση.. Ειναι το brightness στο 100 και το contrast στο 70.

 

Εαν βαλω και το contrast στο 100, τοτε ειναι λιγο καλυτερα, αλλα κουραζει τα ματια μου περισσοτερο..

 

Τι να επιλεξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε το COLOR TEMP από το menu color της οθόνης. Λογικά τώρα θα το έχεις στο WARM. Δοκίμασε MEDIUM ή COOL.

Αν δε σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα πρέπει να αρχίσεις τις μικρορυθμίσεις στο υπομενού "SIX COLORS"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

επιπλέον η φωτεινότητα στο τέρμα δεν είναι σωστή, κάτω από 50% είναι κλασική τιμή για όλες τις οθόνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε:

Αντίθεση: 35 70

Φωτεινότητα: 70 35

Κόκκινο/πράσινο/μπλε: 50/47/46

 

Παίξε λίγο με αυτές τις ρυθμίσεις μέχρι να φτάσεις ένα επιθυμητό αποτέλεσμα. Γενικά πάντως αντίθεση και φωτεινότητα κράτα τες εκεί περίπου. 35/70 αντίστοιχα.

Επεξ/σία από BalthazarX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο χαμηλα ρε παιδια;;

 

Παντως και στις ρυθμισεις της καρτας γραφικων του λαπτοπ που εχω, εχει και contrast και brightness στο 50. Βεβαια υπαρχει και ενα κουμπι στο laptop για την φωτεινοτητα που εκει το εχω στο full. Δλδ εχει 2 ρυθμισεις για φωτεινοτητα. Δε ξερω εαν με πιανετε.. :D

 

Οποτε στο lg να τις ριξω λιγο, ετσι; Αλλα γιατι το εχουν ετσι τοσο υψηλα εξ'αρχης;

 

Βασικα θα ηθελα καποιος που εχει την ιδια οθονη, να μου πει τις καταλληλες ρυθμισεις..

 

Και κατι τελευταιο. Ειδα σε ενα βιντεο οτι υπαρχει και ρυθμιση για ηχο. Αυτο σημαινει οτι εχει δικα της ηχεια ή κατι αλλο; Εχει φυγει τωρα η οθονη απο τα χερια μου και δε την ειχα ρυθμισει σωστα, οποτε εαν πρεπει να διορθωθει κατι γραψτε το για να το πω στον φιλο μου..

 

Κατι αλλο που ειχα παρατηρησει στον υπολογιστη ειναι οτι τα ηχεια στην ιδια ενταση, επαιζαν πιο χαμηλα στον υπολογιστη απ'οτι στο λαπτοπ.. Μπορει να οφειλεται σε αυτη τη ρυθμιση του ηχου για την οθονη;

 

Τελος, σε ενα review, εγραφε αυτο :

 

Using the default settings, the monitor has a contrast ratio of 1200:1, which is well above our average figure of 850:1. Nevertheless, we recommend you switch to sRGB mode, which allows you to lower the brightness, which is very high by default (around 250 cd/m²) to a less eye-watering 180 cd/m² without having a negative impact on either colour handling or contrast.
Οποτε να πειραξω μονο αυτη την επιλογη για το mode και τιποτα αλλο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα, θέλω να βάλω σωστές ρυθμίσεις στην οθόνη μου αλλά δεν ξέρω ποιες πρέπει να βάλω, έχω μια οθόνη lg 22'' με hdmi στον υπολογιστή και με πονάνε τα μάτια είμαι σε ανάλυση 1680χ1050

 

έχω ρυθμίσεις:

 

φωτισμός:  60

αντίθεση:  90

φωτεινότητα: 52

οξύτητα: 50

 

να πω ότι φοράω γυαλιά αστιγματισμού κανονικά όταν παίζω

 

τι ειναι καλυτερο να βαλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φωτεινοτητα και τον φωτισμο;  εχει 2 επιλογες 

 

αυτη την στιγμα αφησα φωτισμος 42

φωτεινοτητα 52  αλλα νομιζω ειναι ποιο σκουρο το χρωμα της

 

μοντελο εχω lg M2280D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον φωτισμό κατέβασε σε μια τιμή μεταξύ 35-40 ανάλογα βέβαια τον φωτισμό του δωματίου σου   . Γιατί όμως είσαι στην ανάλυση 1680Χ1050 αφού η οθόνη είναι full HD ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όπως είπα με πιάνει πόνος στα μάτια, έχω αστιγματισμό θα αλλάξω και γυαλιά γιατί ανέβηκε από 2,5 πήγε 3 στο άλλο το μάτι έμεινε κανονικά 1,5 το θέμα είναι ενώ κάνω τις ρυθμίσεις αυτές στην ανάλυση 1680χ1050 στα παιχνίδια που παίζω με 1920χ1080 γυρνάει ξανά στις ίδιες ρυθμίσεις οπότε μάλον και εκεί να αλλάξω και να βάλω τις τιμές αυτές, όπως επίσης και όταν βλέπω τν πάλι αλλάζουνε στο κανονικό οπότε και εκεί γιατί δεν τις κρατάει;  δεν ξέρω αν και νομίζω ο γιατρός δεν με μέτρησε σωστά θα πω και τον οπτικό να με μετρήσει τα μάτια

 

 

να πω επίσης οτι στο δωμάτιο έχω λάμπα φθορισμού τις καινούριες που βάζουνε 3U 20W->100w και είναι λευκού ψυχρού χρώματος, την νύχτα μετά έχω φωτιστικό γραφείου πάλι με λάμπα 3U 9W->11w δηλαδή λιγότερο φως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια αν σε πειράζει η οθόνη τόσο πολύ μήπως πρέπει να την αντικαταστήσεις; Επίσης στο δωμάτιο βάζουμε πάντα λάμπες με θερμό χρώμα πχ. 3500Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχεις δικιο θερμο χρωμα επρεπε να παρω βλακεια εκανα, οταν καει θα βαλω ενα τετοιο θερμο που λες,  ομως τι ενωεις να την αντηκαταστησω; αφου δεν χαλασε και την εχω 4 χρονια την οθονη, τι να παρω τις παλιες εκεινες τις μεγαλες που ηταν και χειροτερες για τα ματια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...