Προς το περιεχόμενο

Ατελειωτα updates, ελεος!!!


ermis01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΛΕΟΣ, ΘΑ ΤΟ ΣΠΑΣΩ!

 

Καινούργιο Toshiba (3 ημερών) με windows 7 και από εχτες το βράδυ κάθε φορά που το ανοίγω και το κλείνω μου κάνει updates! 25,50,39, ατελίωτα. Μόνο το τελευταίο μισάωρο (με 3 ανοιγοκλεισίματα) μου έχει κάνει πάνω από 100 και η πλάκα είναι πως τα έχω απενεργοποιήσει!

 

Τι συμβαίνει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον λόγο απενεργοποίησες τα updates; Δεν είναι κάτι που συνίσταται. Τώρα το να κάνει τόσο πολλά είναι όντως φυσιολογικό.

 

Το οτι κάνει ενώ τα έχεις απενεργοποιήσει, δεν μπορώ να το αντιληφθώ διαφορετικά από το ότι είχαν κατέβει και είχαν μπει στην ουρά για εγκατάσταση πριν προλάβεις να τα απενεργοποιήσεις. (εαν υφίσταται κιόλας αυτό που λέω μιας και δεν έχω ψάξει το πως κάνουν τα updates στα windows)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το λάπτοπ σου το πήρες στα χέρια σου πριν 3 μέρες δε σημαίνει οτι κατασκευάστηκε τότε ούτε οτι το OEM λειτουργικό που του εγκατέστησαν είχε όλα τα updates μέχρι τη μέρα που το φορτώσανε απο το εργοστάσιο στο pc/laptop σου.

 

Κοινώς μπορεί το λειτουργικό να έχει να μην έχει καθόλου update εδώ και ένα ή ενάμιση χρόνο (μη σου πω 2).

 

Γενικά τα updates να τα κάνεις όλα. Αν δε θες να σε ενοχλεί σε άσχετα σημεία βάλε την επιλογή του να ελέγχει μεν αλλα να μην τα εγκαθιστά αυτόματα.

 

Αλλα αυτό προϋποθέτει οτι θα αφιερώνεις κάποιες ώρες μια φορά το μήνα έστω να τα εγκαθιστάς όλα μαζί.

 

Πάντως γενικά (επειδή πριν πολλά χρόνια το είχα και εγώ αυτό το χουι) μην έχεις την αίσθηση οτι τα updates είναι κάτι άχρηστο.

 

Πολλές φορές σκεφτόμαστε "Απο τι στιγμή που το έχω το λειτουργικό μπροστά μου και παίζει, γιατι να κάτσω να κάνω τα updates;"

 

Μέγα λάθος. Κάνοντας όλα τα upadtes έχεις οφέλη σε σε επίπεδο που μπορείς να δεις αλλά και σε επίπεδο που δε μπορείς να δεις άμεσα.

 

Μη θεωρείς δηλαδή οτι το λειτουργικό σου είναι μόνο ο,τι βλέπεις. Σε καμία περίπτωση.

 

Γενικά βλέπεις την κορυφή στο παγόβουνο του λειτουργικού σου (Ειδικά των σημερινών τεράστιων λειτουργικών).

Που σημαίνει οτι δε μπορείς να εκτιμήσεις που και γιατί πιθανά να χρειάζεται το κάθε update.

(Αν θες όμως να μαθαίνεις μπορείς. Κάθε update σου γράφει τι κάνει fix)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα τι ακούω...

 

Αγόρασες μηχανημα καινούργιο/μτχ με δωρεαν ΓΝΗΣΙΟ λειτουργικό και σπάζεσαι με τα updates; και δεν θες να τα κανεις; ¨ελεος!

 

Μονο τη 1η φορά, χρειάζεται μισό αιώνα. Κανε υπομονή. Μπαινουν καμμια 100ριά στην αρχή και καμμια 30-40 μετά και τέλος. Επειτα το μονο update που χρειάζεται ειναι για το security essentials (αλλα και εδω μπορείς να πείς σιγά το αντιικό, θα βάλω αλλα εγώ free).

 

Οπότε ασε το λειτουργικό να κάνει τη δουλειά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ στο παρελθόν δεν είχα "πάρε-δώσε" με updates (πάντα τα απενεργοποιούσα θεωρώντας ότι θα γεμίσουν το λειτουργικό με άχρηστο βάρος)

 

Αφού μου λέτε ότι είναι και χρήσιμα και φυσιολογικά (σαν πλήθος, τωρα στην αρχή), εγώ χαλαρώνω και τα αφήνω να κάνουν την δουλίτσα τους. Ολα οκ!

 

 

Πες της να περιμένει 3 ήμερες ακόμα για video chating.. :P

 

:-D

 

Οσο για τα 8, λέω να περιμένω λίγο ακόμα να δω πως θα ρολάρουν και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...