Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τις θύρες USB


ramonesmania3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμία θύρα usb δεν δουλεύει στον υπολογιστή μίας φίλης μου. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

 

Ο υπολογιστής είχε συνδεμένα πληκτρολόγιο και ποντίκι usb.

Μία στο τόσο έχανε το ποντίκι και έπρεπε να το αποσυνδέσεις και να το επανασυνδέσεις για να δουλέψει.Μετά από κάποιο καιρό σταμάτησε να δουλεύει οποιαδήποτε θύρα με οποιαδήποτε συσκευή.

Έτσι βάλαμε πληκτρολόγιο και ποντίκι ps/2 που υπήρχαν.

 

Αφού καταφέραμε να κάνουμε backup μέσω τοπικού δικτύου περάσαμε στην φάση του format.

Δυστυχώς ούτε αυτό είχε κανένα αποτέλεσμα. Συνεχίζουμε σε ps/2 χωρίς να λειτουργεί καμία usb θύρα.

 

Από την διαχείριση συσκευών έκανα uninstall τις θύρες και στην συνέχεια restart. Έκανε τις ενημερώσεις αλλά πάλι τίποτα.

Από το bios τσέκαρα όλες τις ρυθμίσεις και είναι όλες ενεργοποιημένες όπως θα έπρεπε.

Έφτασα στο σημείο να βγάλω την μπαταρία της μητρικής αλλά πάλι χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

 

Οι συσκευές παίρνουν ρεύμα και το περίεργο είναι πως πχ το ποντίκι usb αν κλείσεις το pc συνεχίζει να ανάβει το lazer...

 

Τι λέτε να φταίει; Έχει καεί κάποιο κύκλωμα στην μητρική και πάει για αλλαγή ή είναι κάτι πιο απλό που δεν έχω πάρει πρέφα;

Αν το πάω σε τεχνικό υπάρχει σωτηρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου κανατε και φορματ και παλι δεν δούλεψαν το πιθανότερο είναι προβλημα με την μητρική, με μια απειροελαχιστη περιπτωση να φταίει το τροφοδοτικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα είναι μάλλον πρόβλημα τροφοδοτικού. Αν και έχω δει μια περίπτωση που δεν δούλευαν τα Usb που όμως είχε καεί κάποια αντίσταση (είχε σήμα καμένου πάνω στην μητρική) και δεν δούλευανε τα Usb της μητρικής. Οι επεκτάσεις (front usb) δούλευανε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω και εγώ κάτι κουφό, αν έχει usb το κουτί αποσύνδεσε τα από την μητρική, μου έχει τύχει να είναι βραχυκυκλωμένα και να επηρεάζουν όλες τις usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...