Προς το περιεχόμενο

Η ARM παρουσιάζει τη σειρά επεξεργαστών Cortex-A50 για 64bit smartphones


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ γουστάρω πολύ την αρχιτεκτονική ARM. Μα πολύ όμως. Ενεργειακά είναι τζιτζι η φάση, αξιόλογες επιδόσεις, πιο χαμηλές θερμοκρασίες, μεγαλύτερος χρόνος ζωής.

 

Ειδικά αυτά τα καινούρια τσιπάκια είναι όλα τα λεφτά....

 

Το θέμα είναι, και λυπάμαι πολύ, η ARM αρχιτεκτονική είναι έτη πίσω στις επιδόσεις απέναντι στην x86... Θα κάνει αρκετό καιρό να φτάσει τις επιδόσεις της x86 και όταν τις φτάσει, δυστυχώς θα θυσιαστεί το πολύ όμορφο γνώρισμα που έχει... Η ενεργειακή κατανάλωση...

 

Θέλω να είμαι αισιόδοξος πως θα πάρει έδαφος τα επόμενα χρόνια, και να κατακτήσει και το Desktop, δίνοντας έναυσμα και στους προγραματιστές να ασχοληθούν και να βγάλουν εφαρμογές σχετικά με αυτό. Να υπάρχει μεγάλη ποικιλία software για ARM, ώστε να μην υπολείπεται τίποτα σε σχέση με την x86

 

Αυτό που με λυπεί είναι, ότι ακόμα, παρόλο την άνθηση που υπάρχει στην ARM, δεν υπάρχουν wide σοβαρές προτάσεις για ATX μητρικές που να παίρνουν ARM SoC. Υπάρχουν παρασκηνιακά εταιρείες που κατασκευάζουν στα κλεφτά boards για arm, αλλά wide στην αγορά δεν υπάρχουν. Βγάζουμε στην απέξω τα διάφορα φθηνά λιλιπούτια boards με ενσωματωμένο ARM SoC, (rasperry pi, pandaboard και λοιπά, που κατά την γνώμη μου για "σοβαρή" desktοp χρήση δεν είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...