Προς το περιεχόμενο

Περι αναβάθμισης..RAM και SSD (ή και κάτι αλλο...)


MacPhisto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχως εδω και αρκετα χρονια εχω εγκαταλειψει το σπορ της αναβαθμισης..

Ηρθε ομως η ωρα να κανω κατι για το PC μου (με δεδομενο οτι θα περασω και τα windows 8)

 

Η παρουσα συνθεση μου ειναι

1)Intel i7 920 στα 2,67 GHz

2)Μητρικη Gigabyte EX58-DS4

3)RAM σε triple channel motherboard εχω περασει 4 modules (ειναι λαθος αυτο;;;) της G.Skill ( G.Skill F3-12800CL9-2GBNQ)..στα 1600 MHz και τα 2 τρεχουν σε 10-10-10-24 και τα αλλα 2 σε 9-9-9-25

4)Western Digital WD1500HLFS VelociRaptor Hard Drive - 150GB, 10K RPM

5)Nvidia Geforce GTX260 896MB

 

το τελευταιο 6-9μηνο το PC τρωει πολλα μα παρα πολλα κολληματα.Σε παιχνιδια (Max Payne 3) αλλα ακομα και στον firefox με πολλα tabs ανοιχτα.....δοκιμασα αntivirus,RAM Test...μονο format δεν εκανα...

 

μαλλον ηρθε η ωρα για αναβαθμιση...

 

αλλα εχω καποιες ερωτησεις..

1)Να αλλαξω δισκο;;να παω προς SSD?και αν ναι , καμια καλη προταση;;(μαλλον στα 240 Gb)

2)Σχετικα με τη RAM...Ειναι εντελως λαθος το οτι σε triple channel συστημα εχω βαλει 4 modules?Επισης , πρεπει ολα τα modules να ειναι των ιδιων GB και του ιδιου Latency Timings;;;

γιατι αφ'ενος ηδη εχω απο 2 ζευγη με διαφορετικα Latency Timings αλλα και να θελω να προσθεσω RAM , βρισκω μονο dimακια των 6gb κτλ..οχι των 2gb οπως εχω τωρα..

'Η πρεπει να αλλαξω εντελως RAM και παλι απο την αρχη ολα;;;

3)Καρτα γραφικων δεν ξερω αν θα αλλαξω ακομα διοτι λογω δουλειας ελαχιστα παιχνιδια μπορω και θελω να παιζω....(Call of duty, max payne , fps γενικοτερα..)

 

 

ευχαριστω προκαταβολικα....(θα προκυψουν και αλλες ερωτησεις στην πορεια , σιγουρα :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ssd θα σου πρότεινα τον samsung 830 ο οποίος συνδυάζει επιδόσεις,αξιοπιστία και τιμή. Όσο για τις ραμ όντως αυτό που έχεις κάνει είναι εντελώς λάθος οπότε εγώ στην θέση σου θα τις άλλαζα με 3 modules των 4gb τα οποία θα σου κόστιζαν γύρω στα 60ευρώ. Για κάρτα γραφικών δεν μπορώ να πω κάτι αν δεν αποφασίσεις αν θες να αλλάξεις και ποιο είναι το budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx για την απαντηση... :-)

σχετικα με τον δισκο , αναφερεσαι σε αυτον;;

 

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=E1A3FF8713C75AF1AC0FD8D3859717C0&pa=CD18F969F56F3643816C50BFE31C4781

 

Στη RAM το πηρα χαμπαρι οτι ψιλοεχω κανει εγκλημα αρκετα αργα...οποτε λες να τις αλλαξω ολες και να παω για 3 νεα modules των 4gb...

καποια συγκεκριμενη προταση για τις RAM?

 

thanks...:)

 

επανερχομαι γιατι βρηκα την ιδια RAM που εχω σε modules των 4 gb..

 

δηλαδη αν παρω αυτες τις 2

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552219&sid=1

 

και τις βαλω στα αλλες 2 ελευθερες θεσεις για RAM στη motherboard , παλι λαθος θα ειναι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις τις ram αφού τις έχεις ήδη. Όλα σου τα ντιμάκια τρέχουν σε cl10 εφόσον είναι μαζί πάνω. Χάνεις το triple channel αλλά αυτός δεν είναι λόγος να δώσεις λεφτά, δεν θα δεις καμία διαφορά.

 

Έναν ssd θέλει το pc σου και φρέσκια εγκατάσταση λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι..αντικειμενικα οχι...αλλα για καποιο λογο το PC ψιλοσερνεται...

και στα πλαισια του να φτιαξω την ταχυτητα του σκεφτομαι να κανω κατι για τη RAM

οποτε ειτε πρεπει να αφαιρεσω ενα dim για να ειναι 3χ2 , ειτε να προσθεχω αλλα 2 για να ειναι 6χ2......σωστα σκεφτομαι ή το εχω χασει εντελως? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις χάσει εντελώς. :-)

 

Δεν έχει πρόβλημα hardware το μηχάνημά σου. Είτε βγάλεις ένα ντιμ, είτε βάλεις ένα, είτε μείνεις όπως είσαι δεν θα δεις διαφορά. Format θέλει. Αν βάλεις και έναν ssd ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα...ΟΚ...επαιζε σοβαρα και αυτο το ενδεχομενο...:P

 

τον ssd τον πηρα αποφαση...

ισως παρω και τη ram που βρηκα για να ηρεμησει το κεφαλι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως στο pc σου με ssd και format θα δεις τεράστια διαφορά αλλά εγώ θα επιμείνω και στην πρόταση μου για τις ραμ αφού απ ότι έχω καταλάβει τα 60 ευρώ δεν είναι θέμα. Δεν είναι μόνο ο αριθμός των modules και το ότι χάνεις το triple channel άλλα από αυτά που έχω διαβάσει, χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα των ραμ, το να συνδυάζεις modules με διαφορετικά χαρακτηριστικά όπως συχνότητες, latencies ή voltages μπορεί να σου δημιουργήσει διάφορα προβλήματα στο σύστημα και μειωμένη απόδοση. Αν κάνω κάπου λάθος, κάποιος που γνωρίζει καλύτερα το θέμα των ραμ ας απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση -όχι η πιθανότερη- διαφορετικά ντιμάκια να μη δουλέψουν καθόλου. Αν, όμως δουλέψουν (όπως στην προκειμένη περίπτωση) τότε όλα συγχρονίζονται με το πιο "αργό" αυτόματα από τη μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο κεκτημενη ταχυτητα , εκανα παραγγελια στο eshop αυτες

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552219&sid=1

 

ωστε να συμπληρωσω 6 modules..

 

θα τους παρω τηλ σημερα να την αλλαξω και να παω για 3 modules αυτης

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.549324&sid=1

 

4gb x 3 = 12Gb και θα εχω και το κεφαλι μου ησυχο σχετικα με latencies κτλ..

 

 

thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα τον Samsung 830 στα 256gb και 3 νέα modules ram ( ε κομμάτια να γίνει ) ώστε να φτάσω στα 12gb

 

Τα περιμένω , οταν έρθουν τα περνάω μαζι με windows 8 και επανέρχομαι :)

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...