Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με amd fx8120 - Βλέπω μόνο 4 πυρήνες


john6945

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως γράφω και στον τίτλο του θέματος το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι βλέπω μόνο τους 4 από τους 8 του επεξεργαστή μου. Αυτό συμβαίνει τόσο στο cpu z όπου μου λέει ότι έχω 4 cores - 4 threads όσο και στο device manager των windows όποτ φαίνονται μόνο 4 πυρήνες.

 

Η μητρική μου είναι η Gigabyte GA-990FXA-D3. Έχω την εντύπωση ότι το πρόωλημα αυτό προέκυψε μετά την αναβάθμιση του bios από την έκδοση F3 στην τελευταία F8

 

Καμία ιδέα για το τί μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω τον 8150 ...

Σίγουρα καποιος θα ξερει να σου απαντησει εδω... αλλα θα σου ελεγα να στειλεις μηνυμα στο support της AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως η μητρικη σου εχει καποια ρυθμιση για τον αριθμο των πυρηνων που θελεις να λειτουργουν,

και μετα το bios update που εκανες αυτη ρυθμιστικε στην εργοστασιακη της τιμη;

για δες το!!!

 

edit.δες το βιντεακι στο 2,40 εκει που λεει για cpu core control στην δικια σου τι εχεις;

http://www.youtube.com/watch?v=Uu1lZOg6y-Y]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε γελασω.

Την Asrock Fatality 990 FX εχω , δε χρειαστηκε να κανω κατι.

ο επεργαστης ειναι σιγουρα 8πυρηνος και ειναι και unlock αν δε κανω λαθος.

 

Αλλα αν στειλεις ενα μηνυμα στο support της amd i kai tis gigabyte ..θα σου απαντησουν.

Παντως συγνωμη ... αλλα δεν εκανεσ καλη επιλογη με gigabyte.

εδω και αρκετα χρονια εχει πεσει αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε γελασω.

Την Asrock Fatality 990 FX εχω , δε χρειαστηκε να κανω κατι.

ο επεργαστης ειναι σιγουρα 8πυρηνος και ειναι και unlock αν δε κανω λαθος.

 

Αλλα αν στειλεις ενα μηνυμα στο support της amd i kai tis gigabyte ..θα σου απαντησουν.

Παντως συγνωμη ... αλλα δεν εκανεσ καλη επιλογη με gigabyte.

εδω και αρκετα χρονια εχει πεσει αρκετα.

 

 

στον ts πηγαινε η απαντηση :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως συγνωμη ... αλλα δεν εκανεσ καλη επιλογη με gigabyte.

εδω και αρκετα χρονια εχει πεσει αρκετα.

 

???

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Εξήγησε και τους λόγους, αν έχεις την ευγενή καλοσύνη και προσδιορισε, αν θες, το χρονικό σημείο της απαρχής της πτώσης. Σε ρωτάω για να μάθω να μην ξαναπροτείνω gigabyte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αρκετη τρελλα με υπολογιστες. καθε 3 μηνες φτιαχνω και νουργιο μηχανημα. με gigabyte παντα ειχα προβλημα.

 

επισης κατι χρονια ως εργαζόμενος σε προμηθευτες παντα ειχαμε προβληματα με τη gigabyte.

 

το τελευταιο εναμιση χρονο( άνεργος) που ειμαι στο μαγαζι ενος φιλου τα περισσοτερα desktop εχουν θεμα με μητρικη gigabyte.

δε θελω να κατηγορησω τη gigabyte αλλα ειναι πολλες οι συμπτωσεις.

Δε λεω ... μπορει να εισαι τυχερος και παρεις καλο κομματι,

 

Οπως μπορει και να χρυσοπληρωσεις μια ASUS που υποτίθεται ειναι καλύτερη ... και να εχεις πρόβλημα

Απλα οπως ειπα και πριν επειδη ειμαι σε ενα μαγαζι ... οπου σε ενα μαγαζι ερχεσε σε επικοινωνια με πολυ κοσμο οι περισσοτεροι δεν ειναι ευχαριστημενοι με τη gigabyte.

Na πω ομως για να ειμαι δικαιος οτι υπαρχουν και αρκετοι που εχουν gigabyte ... goystaroyn gigabyte και δεν εχουν θεμα

 

Το σιγουρο παντως ειναι οτι πλεον οτι αγοραζεις ... δεν ειναι οπως ηταν παλια ... απο θεμα κατασκευης.

Και αυτο πλεον γιατι λογο της ολης καταστασης τα παντα και οχι μονο στην πληροφορικη φτιαχνονται απο φτηνα υλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως γράφω και στον τίτλο του θέματος το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι βλέπω μόνο τους 4 από τους 8 του επεξεργαστή μου. Αυτό συμβαίνει τόσο στο cpu z όπου μου λέει ότι έχω 4 cores - 4 threads όσο και στο device manager των windows όποτ φαίνονται μόνο 4 πυρήνες.

 

Η μητρική μου είναι η Gigabyte GA-990FXA-D3. Έχω την εντύπωση ότι το πρόωλημα αυτό προέκυψε μετά την αναβάθμιση του bios από την έκδοση F3 στην τελευταία F8

 

Καμία ιδέα για το τί μπορεί να συμβαίνει;

Για χτυπα στο start msconfig και στην καρτελα boot επελεξε advanced options για να δεις τι γραφει εκει σχετικα με τους processors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα με gigabyte. Αντιθέτως 2 από 3 Asus μου έβγαλαν πρόβλημα.

Για τον ts, πιθανότατα να είναι ρύθμιση στο bios όπως είπε και ο maik.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...