Προς το περιεχόμενο

Κατέληξα τελικά σε AMD. AMD supporters, help me!!!


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H diafora stous drivers apo tous OEM ths nVidia einai sto chipaki tou hxou (h Chaintech foraei kati diaforetiko apo tis ypoloipes nF2)

 

Oso gia to USB2, isws an apegatasthseis tous nForce2 drivers, perasesis to SP kai meta tous ksanaegatasthseis, na doulepsoun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

KWSN_Men, τι εννοείς με αυτό που είπες? δεν κατάλαβα, εξήγησέ το γιατί με ενδιαφέρει. Όσο για τις δυνατότητες overclocking, απογοητεύτηκα. Εκτός του ότι δεν μπορώ να ανεβάσω το multiplier δεν μπορώ ούτε και το FSB. Άκουσον άκουσον. Μπήκα bios και έβαλα FSB από 166->173. Δεν ξεκινούσε το μηχάνημα, ούτε bios μπορούσα να μπω. Με jumper (clear CMOS data) σώθηκα και ξαναξεκίνησε. Σήμερα έκανα το εξής: Απεγκατάστησα τους drivers της κάρτας ήχου, την απενεργοποίησα από το bios και έβαλα την creative. Μπαίνει windows (XP) και δεν την αναγνωρίζει. Έβαλα drivers, τίποτα. Μπαίνω σε παιχνίδι και πετάει μήνυμα ότι δε βρίσκει κάρτα ήχου. Τι σκατά τρέχει και δεν την βλέπει? Η onboard κάρτα ήχου που αναγκάζομαι και χρησιμοποιώ έχει λέι 6 κανάλια. Ούτε τα 4 δεν μπορώ να ενεργοποιήσω, στερεοφωνικό ήχο έχω. Τι να κάνω ρε παιδιά? Στα παιχνίδια πάντως κανένα πρόβλημα. 3DMark2001SE με Geforce3 Ti200 @ Ti500 default βγάζω 9700 και 640x480 βγάζω 12280. Τι λέτε, καλά είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, το γεγονός ότι δεν βλέπει την κάρτα ήχου σημαίνει ότι είναι ελλατωματική? Έχω εγκαταστήσει επιτυχώς κάρτα τηλεόρασης, καθώς και modem. Αυτά τα είδε μια χαρά. Επίσης, το γεγονός ότι δεν δουλεύουν τα hot keys για εκκίνηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημα με την καρτα ηχου ειχα και εγω με την δικια μου chaintech 7vjl deluxe kt400. Η sb live μου ποτε δεν μπορεσε να λειτουργησει. Αντιθετως η onboard λειτουργουσε περιφημα. Το προβλημα το ελυσα βεβαια (gigabyte ga-7avx). Ξανα mobο chaintech δεν παιρνω ουτε σαν δωρο. H καρτα οθονης απο την αλλη ti 4200 64mb της chaintech μου βγηκε πολυ καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, έχω νέα. 1) Έβαλα την κάρτα ήχου σε άλλη PCI θύρα και δούλεψε κανονικά. 2) Όσον αφορά το overclocking, ανέβασα το FSB 166->173 αλλά έβαλα το AGP frequency 66MHz και το μηχάνημα ξεκίνησε. Παντού λέει πως είναι 2600+ (και όταν ξεκινάει και μέσα στα windows) αλλά είναι ουσιαστικά 2700+, 2.17 GHz, τώρα γιατί, δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τις θερμοκρασίες, έχω βάλει ένα σωρό προγράμματα αλλά κανένα δε μου τις δείχνει σωστά. Στο bios μπαίνω που και που και έχω δει μέχρι και 64 βαθμούς. Μήπως είναι πολύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Motherboard Monitor 5 διάλεξε για τη θερμοκρασία της CPU τον αισθητήρα LM90 Remote και για τη θερμοκρασία System τον αισθητήρα LM90 Local. Ασχολήθηκες καθόλου με το Motherboard Monitor 5; Είναι λίγο πολύπλοκο με όλες αυτές τις ρυθμίσεις που έχει, αλλά αυτό γίνεται επειδή υποστηρίζει σχεδόν ότι υπάρχει (και ότι υπήρξε).

Υπάρχει 2600+ στα 2.08 και στα 2.13 και το BIOS δεν είναι ενημερωμένο μάλλον για αυτό. Σε επόμενη έκδοση ίσως.

Άμα αλλάζεις πολλαπλασιαστή ή/και FSB και η συχνότητα ή ο πολλαπλασιαστής δεν είναι στις αναγνωρίσιμες τιμές, στο τέλος δεν θα σου λέει το μοντέλο (2600+ πχ) αλλά τη συχνότητα λειτουργίας (AthlonXP 1870MHz πχ που δείχνει σε εμένα το BIOS αλλά και τα Windows τώρα που το δουλεύω στα 220Χ8.5).

Οι θερμοκρασίες μου είναι από 35 έως 60 (δεν έχω καλή ψύξη) και οι ενδείξεις της μητρικής μου φαίνονται σωστές, οπότε αν ξεπερνάς τους 65 βαθμούς άρχισε να ανησυχείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kwsn_men den mporo na katalavo polles fores tin epithesi sou se etairies oxi mono se auto to post alla kai se diafora alla.bgazeis axristes etairies me paradosi ston xoro px msi.to na bgazeis axristo ena pragma simainei oti to exeis xrisimopoieisei oxi na mas anafereis oti diavazeis apo to internet.apo oti exo katalavei gia sena diavazontas edo mesa opoiadipote mitriki edo mesa ektos apo epox,abit kai asus einai moufes!katse re filaraki giati etsi?oi mitrikes tis chaintech exoun parei tromera kales kritikes opou kai an exo koitaksei...nomizo pos i 7njs zenith chaintech itan prin apo ligo kairo i kaliteri mitriki pano se platforma nforce 2.tora gia to ti egine sto plaisio poios kserei mporei na eixe kapoio provlima i partida pou eixan ferei.dld ego pou mexri proteinos eixa chaintech mitriki imoun se xalia katastasi??ta panta ta ekana mia xara.filikotata!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε ο μενέλαος όντως είναι εμπαθής. Συγκεκριμένα πολλοί νευροψυχολόγοι, έχουν προτείνει ως ενδεδειγμένη θεραπεία να τον κλείσουμε σε ένα δωμάτιο 2χ2 και να τον αρχίσουμε στο ξύλο. Δεδομένου όμως οτι τώρα τελευταία έχει παχύνει και μετα βίας χωράει μόνος του στο συγκεκριμένο δωμάτιο, φτάνουμε στην παλιά και αλάνθαστη μέθοδο της ...λοβοτομής.

 

Καλά όσα λες αλλά όχι και η zenith πριν απο λίγο καιρό η καλύτερη μητρική για nforce2. Πες οτι ισως είναι καλή για χρήστες συγκεκριμένων απαιτήσεων, αλλά όχι και αυτό που λες, θα πέσει φωτιά να μας κάψει. Αλλά να μου πεις, εδώ τα βαρδινοκάναλα προσπαθούν να μας πείσουν ότι ο Σανμαρτεάν είναι μεγάλο όνομα, στην Chaintech θα κολλήσουμε(άσχετο αλλά επίκαιρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...