Προς το περιεχόμενο

Samsung 840 SSD στα 105€ @eshop


Chief90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάποιες απορίες!!όποιος μου τις λύσει θα τον ευχαριστούσα πολύ!!

Αυτό εδω τι σκατά είναι??Αν δεν έχει ματάκι η πόρτα μου δεν μπαίνει??Και τι κάνει??Αντι για ματάκι έχεις αυτό που κάνει 70 ευρώ?

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614610

Αυτό είναι κάτι σαν router??(repeater?)..παίρνει σήμα απο το router και το μεταδίδει?

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.575146

Αυτό πάλι τι πληκτρολόγιο είναι??Τι παραπάνω έχει απο τα ''κανονικά''??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Moderators

Μπορεί να έχει το μισό throughput σε seq writes αλλά έχει διπλάσια σχεδόν IOPS σε random write.

 

 

 

Θεωρητικα το 62 vs 36 δειχνει καλο αλλα: (παμε να συγκρινουμε 830vs840σκετο σε πραγματικες συνθηκες)

 

We'll start out by looking at average data rate throughout our new heavy workload test:

50412.png

50413.png

50414.png

 

The next three charts just represent the same data, but in a different manner. Instead of looking at average data rate, we're looking at how long the disk was busy for during this entire test. Note that disk busy time excludes any and all idles, this is just how long the SSD was busy doing something:

50415.png

50416.png

50417.png

 

Πουθενα δεν υπερεχει ο 840 ακομα και σε φορτο σε σχεση με τον 830... Επομενως τι να κανεις τα θεωρητικα iops...;

 

Οποτε βαζω στο τελος, αυτο που λεει ο Kristian original στο review του πριν απο τα παραπανω γραφηματα:

 

"Many of you have asked for a better way to really characterize performance. Simply looking at IOPS doesn't really say much. As a result we're going to be presenting Storage Bench 2011 data in a slightly different way. We'll have performance represented as Average MB/s, with higher numbers being better. At the same time we'll be reporting how long the SSD was busy while running this test. These disk busy graphs will show you exactly how much time was shaved off by using a faster drive vs. a slower one during the course of this test. Finally, we will also break out performance into reads, writes, and combined. The reason we do this is to help balance out the fact that this test is unusually write intensive, which can often hide the benefits of a drive with good read performance.

 

There's also a new light workload for 2011. This is a far more reasonable, typical every day use case benchmark. It has lots of web browsing, photo editing (but with a greater focus on photo consumption), video playback, as well as some application installs and gaming. This test isn't nearly as write intensive as the MOASB but it's still multiple times more write intensive than what we were running last year.

 

We don't believe that these two benchmarks alone are enough to characterize the performance of a drive, but hopefully along with the rest of our tests they will help provide a better idea. The testbed for Storage Bench 2011 has changed as well. We're now using a Sandy Bridge platform with full 6Gbps support for these tests."

 

http://www.anandtech.com/print/6337

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

166 ευρω τελικη εχει στο αμαζον. Αφησα πριν λιγες μερες να ακυρωθει παραγγελια στα 145 ευρω (116.99λιρες τελικη) αφου α) δεν τον χρειαζομουν ιδιαιτερα, β) λεφτα δεν υπαρχουν και γ) οι τιμες ολο και θα πεφτουν...

 

 

ευχαριστώ matrixxx,

 

καλά λες οτι πέφτουν ... τον βρήκα £130.96 ~ 164 στην amazon ...

είναι τζάμπα η 3-5 Super Saver Delivery?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω κάποιες απορίες!!όποιος μου τις λύσει θα τον ευχαριστούσα πολύ!!

Αυτό εδω τι σκατά είναι??Αν δεν έχει ματάκι η πόρτα μου δεν μπαίνει??Και τι κάνει??Αντι για ματάκι έχεις αυτό που κάνει 70 ευρώ?

Αν εχεις ματακι το βγαζεις και βαζεις αυτο, ωστε να μην μπορεις να δεις αν ξεμεινει απο μπαταρια :P (αναφερει βεβαια καποια πλεονεκτηματα.. no comments)

Αν ΔΕΝ εχεις ματακι, κανεις τρυπα στην πορτα σου οπως θα εκανες για να βαλεις, απλα βαζεις κατευθειαν αυτο (αν δεις την τριτη φωτο εχει ματακι πανω του, απλα απο την εσωτερικη πλευρα εχει ενα σετ καμερουλας-οθονιτσας)

 

ευχαριστώ matrixxx,

 

καλά λες οτι πέφτουν ... τον βρήκα £130.96 ~ 164 στην amazon ...

είναι τζάμπα η 3-5 Super Saver Delivery?

 

Ναι, δεν εχει μεταφορικα, αλλα αν υπολογισεις και την διαφορα του ΦΠΑ θα σου βγει στο τελος 167, αρκει να πληρωσεις σε λιρες, γιατι αν το αφησεις σε ευρω, θα σου παει λιγο παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις ματακι το βγαζεις και βαζεις αυτο, ωστε να μην μπορεις να δεις αν ξεμεινει απο μπαταρια :P (αναφερει βεβαια καποια πλεονεκτηματα.. no comments)

Αν ΔΕΝ εχεις ματακι, κανεις τρυπα στην πορτα σου οπως θα εκανες για να βαλεις, απλα βαζεις κατευθειαν αυτο (αν δεις την τριτη φωτο εχει ματακι πανω του, απλα απο την εσωτερικη πλευρα εχει ενα σετ καμερουλας-οθονιτσας)

 

Πρέπει να είσαι πολυ gadgetakias για να το πάρεις αυτό!!!Το ματάκι δεν σου φτάνει...??

 

Δεν απευθύνομαι σε σένα μην παρεξηγηθώ... ;)

 

 

http://www.e-shop.gr...l?id=PER.614610

Αυτό είναι κάτι σαν router??(repeater?)..παίρνει σήμα απο το router και το μεταδίδει?

 

http://www.e-shop.gr...l?id=PER.575146

Αυτό πάλι τι πληκτρολόγιο είναι??Τι παραπάνω έχει απο τα ''κανονικά''??

 

Μπορεί να με βοηθήσει κανείς τι είναι αυτά τα 2???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποιες απορίες!!όποιος μου τις λύσει θα τον ευχαριστούσα πολύ!!

 

http://www.e-shop.gr...l?id=PER.575146

Αυτό πάλι τι πληκτρολόγιο είναι??Τι παραπάνω έχει απο τα ''κανονικά''??

 

Είναι gaming keyboard, δηλαδή το έχεις σαν επιπρόσθετο περιφερειακό και το χρησιμοποιείς για gaming. Μπορείς να βάλεις συντομεύσεις στα κουμπιά του για πιο άνετο gaming κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γινει συζητηση για τον δισκο http://www.insomnia.gr/topic/464251-e-shop-newsletter-%CE%B5%CF%89%CF%82-2411/

 

Κατι offtopic σχετικα με τα newsletters...παρηγγειλα τον εξωτερικο WD στα 87,90ευρο πριν 3 ημερες το πρωι και μπαινω το απογευμα και η τιμη ηταν 86,90ευρο...Φυσικα ξαναεκανα παραγγελια και ακυρωσα την προηγουμενη...Θελω να καταληξω στο οτι μην επαναπαυομαστε στα newsletteres στο οτι εχουν τις χαμηλοτερες τιμες...Δεν ξερω αν συμβαινει συχνα -μπορει να μην ξανασυμβει ποτε- απλα το αναφερω...Τον δισκο βεβαια δεν τον εχω παρει ακομα γιατι εχει ενδειξη 'παραλαβη 7 Νοεμβριου' (οταν εκανα παραγγελια ελεγε αμεσα διαθεσιμο...αλλη παραπλανηση...) οποτε ετσι οπως το κοβω απο Δευτερα και αν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...