Προς το περιεχόμενο

Wireless Bridge


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Έχω αυτό και θέλω να χρησιμοποιήσω αυτό για να μεγαλώσω την εμβέλεια του σήματος με Wireless Bridge. Κάνενας που να το έχει επιχειρήσει με το 1704w;

 

Γενικά καμιά ιδέα για το πώς να στήσω wifi bridge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1704 απο οτι βλεπω ειναι adsl router δεν μπορει να παιξει σαν bridge.εσυ θες να παιρνει το ενα απο το αλλο wireless και να δινει με καλωδιο?αν ναι δεν νομιζω οτι το υποστηριζει αυτο το sagemcom.εκτος αν θες να κανεις κατι αλλο και δεν το καταλαβα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1704 απο οτι βλεπω ειναι adsl router δεν μπορει να παιξει σαν bridge.εσυ θες να παιρνει το ενα απο το αλλο wireless και να δινει με καλωδιο?αν ναι δεν νομιζω οτι το υποστηριζει αυτο το sagemcom.εκτος αν θες να κανεις κατι αλλο και δεν το καταλαβα εγω.

 

Για να λέει πως θέλει να αυξήσει την εμβέλεια του σήματος, μάλλον repeater θέλει. Αν θέλει βέβαια να συνδέει και ενσύρματα τότε πάμε σε άλλη συνδεσμολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λέει πως θέλει να αυξήσει την εμβέλεια του σήματος, μάλλον repeater θέλει. Αν θέλει βέβαια να συνδέει και ενσύρματα τότε πάμε σε άλλη συνδεσμολογία.

αν παρει κανα tp link 701nd η κανα airlive Παιζει σε διαφορα mode.Και wireless bridge και repeater.αν μπορει να ριξει καλωδιο ethernet απο το ενα ρουτερ στο αλλο τοτε ναι μπορει να κανει το sagemcom access point για να μην παρει κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το 1704 απο οτι βλεπω ειναι adsl router δεν μπορει να παιξει σαν bridge.εσυ θες να παιρνει το ενα απο το αλλο wireless και να δινει με καλωδιο?αν ναι δεν νομιζω οτι το υποστηριζει αυτο το sagemcom.εκτος αν θες να κανεις κατι αλλο και δεν το καταλαβα εγω.

 

Κάπου στο UI του έχει επιλογή για wireless bridge. Γι' αυτό ρώτησα αν γίνεται, για να γλυτώσω την αγορά repeater, μήπως έφερνα internet στο σαλόνι και βολευόμουν με ethernet εκεί.

 

 

αν παρει κανα tp link 701nd η κανα airlive Παιζει σε διαφορα mode.Και wireless bridge και repeater.αν μπορει να ριξει καλωδιο ethernet απο το ενα ρουτερ στο αλλο τοτε ναι μπορει να κανει το sagemcom access point για να μην παρει κατι αλλο.

 

Ethernet καλώδιο δεν γίνεται να συνδέσω μεταξύ των δύο συσκευών γιατί χρειάζεται αρκετή δουλειά, τρύπες στον τοίχο και πολύ μεγάλο καλώδιο. Προτιμώ να πάρω ένα repeater με 25-30 ευρώ και να ξεμπερδεύω. Το TP-Link (και γενικά τα repeaters) που αναφέρεις ας πούμε, πως δουλεύει; Το συνδέω στην τροφοδοσία, σκανάρει για ασύρματα δίκτυα, βρίσκει αυτό του router μου, του δίνω πρόσβαση και μεγαλώνει την εμβέλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το repeater θα αναμεταδίδει το δίκτυο που θα του ορίσεις εσύ. Μόνο ασύρματα όμως. Δεν θα μπορείς να συνδέσεις συσκευή ενσύρματα

πολλα repeaters υποστηριζουν και wireless bridge για να συνδεεις και με καλωδιο πανω

Κάπου στο UI του έχει επιλογή για wireless bridge. Γι' αυτό ρώτησα αν γίνεται, για να γλυτώσω την αγορά repeater, μήπως έφερνα internet στο σαλόνι και βολευόμουν με ethernet εκεί. Ethernet καλώδιο δεν γίνεται να συνδέσω μεταξύ των δύο συσκευών γιατί χρειάζεται αρκετή δουλειά, τρύπες στον τοίχο και πολύ μεγάλο καλώδιο. Προτιμώ να πάρω ένα repeater με 25-30 ευρώ και να ξεμπερδεύω. Το TP-Link (και γενικά τα repeaters) που αναφέρεις ας πούμε, πως δουλεύει; Το συνδέω στην τροφοδοσία, σκανάρει για ασύρματα δίκτυα, βρίσκει αυτό του router μου, του δίνω πρόσβαση και μεγαλώνει την εμβέλεια;
αν εχει για wireless bridge και ελπιζω να μην εννοει wds ναι τοτε μπορει να το χρησιμοποιησεις.απλα θα πρεπει να ειναι στο ιδιο δικτυο και τα 2.δηλαδη πχ να εχουν και τα 2 Ip 192.168.1.χ .το χ θα ειναι διαφορετικο για το καθενα.λογικα θα γινεται.αν ειναι wds δυσκολευουν τα πραγματα γιατι μου φαινεται παραξενο adsl router και να εχει wireless bridge.απλα το προτεινα για το ethernet δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει και αφου λες οχι οκ το αφηνουμε.ναι καπως ετσι δουλευουν τα repeaters.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα θελει και τα 2 γιατι νομιζω χωρις να βαζω το χερι στην φωτια οτι αμα το ρυθμισει σαν universal repeater σου δινει και απο το καλωδιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παίδες, την εμβέλεια του wifi θέλω να μεγαλώσω, δεν θέλω να συνδέομαι με καλώδιο. Το καλώδιο ήταν λύση-ημίμετρο μπας και γλύτωνα την αγορά repeater, αλλά δεν το βλέπω να είναι εφικτό πλέον. Θα τσιμπήσω ένα repeater επομένως. Τι διαφορά έχουν αυτά τα δύο μεταξύ τους:

 

AP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο είναι access point οπότε μπορεί να δουλεύει σαν repeater μπορεί και όχι όμως. Πρέπει να διαβάσεις το εγχειρίδιο. Το δεύτερο είναι καθαρό repeater. Αν και θα έλεγα να δώσεις λίγα παραπάνω και να πάρεις το 830 που το δούλεψα για λίγο και είδα ότι είναι μια χαρά. Και και τελευταίο. Να ξέρεις πως αν επιλέξεις να το χρησιμοποιείς σαν universal repeater υπάρχει μια πιθανότητα να σου κάνει πρόβλημα αν χρησιμοποιείς wpa για ασφάλεια. Με wep δούλευε κανονικά. Επίσης υπολόγισε και ένα τριάντα της εκατό πτώση ταχύτητας των δεδομένων που περνάν από το repeater.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πρώτο είναι access point οπότε μπορεί να δουλεύει σαν repeater μπορεί και όχι όμως. Πρέπει να διαβάσεις το εγχειρίδιο. Το δεύτερο είναι καθαρό repeater. Αν και θα έλεγα να δώσεις λίγα παραπάνω και να πάρεις το 830 που το δούλεψα για λίγο και είδα ότι είναι μια χαρά. Και και τελευταίο. Να ξέρεις πως αν επιλέξεις να το χρησιμοποιείς σαν universal repeater υπάρχει μια πιθανότητα να σου κάνει πρόβλημα αν χρησιμοποιείς wpa για ασφάλεια. Με wep δούλευε κανονικά. Επίσης υπολόγισε και ένα τριάντα της εκατό πτώση ταχύτητας των δεδομένων που περνάν από το repeater.

 

 

Ας ρωτήσω κανά δυο πραγματάκια ακόμα, μιας και δείχνεις να το κατέχεις το θέμα: Όπως, είπα έχω αυτό το modem/router. Αν το repeater το βάλω σε ένα σημείο όπου το laptop μου πιάνει 2/5 μπάρες σήμα, το repeater θα παίρνει αυτούσιο το σήμα και θα το μεταφέρει ή θα το ενισχύει κιόλας; Γιατί άμα παίρνει το σήμα όπως είναι, κολοκύθια. Θέλω να έχω καμπάνα σήμα σήμα σε όλο το σπίτι.

 

Και κάτι άλλο. Πήγα σήμερα στο πλαίσιο για έρευνα αγοράς και είδα αυτό. Αυτά κάνουν όντως αυτό που καταλαβαίνω; Παίρνουν το σήμα της adsl και το μεταφέρουν μέσω του ηλεκτρικού δικτύου του σπιτιού; Τραβάω λοιπόν ethernet από το belkin, το συνδέω σε ένα τέτοιο μαραφέτι και βάζω το μαραφέτι στην πρίζα. Έπειτα συνδέω το δεύτερο μαραφέτι σε μια άλλη πρίζα (όποια να είναι; ) του σπιτιού, συνδέω ένα ασύρματο router στο δεύτερο μαραφέτι και θα πιάνω σήμα στο δωμάτιο που θέλω; Επίσης, αν αντί για ασύρματο router συνδέσω το sagemcom modem/router που μου έδωσε ο ΟΤΕ θα δουλέψει ή μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, την εμβέλεια του wifi θέλω να μεγαλώσω, δεν θέλω να συνδέομαι με καλώδιο. Το καλώδιο ήταν λύση-ημίμετρο μπας και γλύτωνα την αγορά repeater, αλλά δεν το βλέπω να είναι εφικτό πλέον. Θα τσιμπήσω ένα repeater επομένως. Τι διαφορά έχουν αυτά τα δύο μεταξύ τους:

 

AP

KAI TA 2 η και να πω και τα τρια + το 701Nd μπορουν να παιξουν σαν Repeater .εχω χρησιμοποιησει το 701nd και ολα οκ.10 λεπτα για να το σεταρεις και να του κανεις Firmware update>το 701nd και το 801 nd Παιζουν και σαν acccess point

Το πρώτο είναι access point οπότε μπορεί να δουλεύει σαν repeater μπορεί και όχι όμως. Πρέπει να διαβάσεις το εγχειρίδιο. Το δεύτερο είναι καθαρό repeater. Αν και θα έλεγα να δώσεις λίγα παραπάνω και να πάρεις το 830 που το δούλεψα για λίγο και είδα ότι είναι μια χαρά. Και και τελευταίο. Να ξέρεις πως αν επιλέξεις να το χρησιμοποιείς σαν universal repeater υπάρχει μια πιθανότητα να σου κάνει πρόβλημα αν χρησιμοποιείς wpa για ασφάλεια. Με wep δούλευε κανονικά. Επίσης υπολόγισε και ένα τριάντα της εκατό πτώση ταχύτητας των δεδομένων που περνάν από το repeater.

και το 701 ειναι repeater κανονικα και συνηθως ολοι το αγοραζουν για repeater.το 701 ειναι αντιστοιχο περιπου με το 730.το 801 ειναι αντιστοιχο με το 830.δεν ξερω τι παραπανω δινει το 830 πχ σε συγκριση με το 801.repeater ειναι και τα 2.επισης το 801/830 αντιστοιχα με το 701/730 διαφερεοθν στο wireless.τα πρωτα ειναι n300 τα δευτερα n150.το 701nd το ειχα σεταρει με wpa κανονικα.οσο ξερω παιζουν wpa σε repeat.αυτο που εχω δει να ΜΗΝ παιζει με wpa ειναι ρουτερ τα οποια κανουν repeat με wds.πχ thomson.

Ας ρωτήσω κανά δυο πραγματάκια ακόμα, μιας και δείχνεις να το κατέχεις το θέμα: Όπως, είπα έχω αυτό το modem/router. Αν το repeater το βάλω σε ένα σημείο όπου το laptop μου πιάνει 2/5 μπάρες σήμα, το repeater θα παίρνει αυτούσιο το σήμα και θα το μεταφέρει ή θα το ενισχύει κιόλας; Γιατί άμα παίρνει το σήμα όπως είναι, κολοκύθια. Θέλω να έχω καμπάνα σήμα σήμα σε όλο το σπίτι.

Και κάτι άλλο. Πήγα σήμερα στο πλαίσιο για έρευνα αγοράς και είδα αυτό. Αυτά κάνουν όντως αυτό που καταλαβαίνω; Παίρνουν το σήμα της adsl και το μεταφέρουν μέσω του ηλεκτρικού δικτύου του σπιτιού; Τραβάω λοιπόν ethernet από το belkin, το συνδέω σε ένα τέτοιο μαραφέτι και βάζω το μαραφέτι στην πρίζα. Έπειτα συνδέω το δεύτερο μαραφέτι σε μια άλλη πρίζα (όποια να είναι; ) του σπιτιού, συνδέω ένα ασύρματο router στο δεύτερο μαραφέτι και θα πιάνω σήμα στο δωμάτιο που θέλω; Επίσης, αν αντί για ασύρματο router συνδέσω το sagemcom modem/router που μου έδωσε ο ΟΤΕ θα δουλέψει ή μπα;

παιρνει το σημα το ενισχυει δηλαδη το ξανακανει 100 τις 100 και το ξαναστελνει.δεν εχει νοημα να το μεταφερει.τοτε δεν κερδιζες κατι. ουσιωδες παρα πολυ λιγο μεγαλυτερη εμβελεια μην πω και καθολου.δεν παιρνουν το σημα της adsl παιρνουν το ιντερνετ απο το ethernet και το μεταφερουν σε αλλη πριζα. στην δευτερη πριζα μπορεις να βαλεις ενα access point η να βαλεις το sagecom σαν access point και να παιξεις.απλα στο sagemcom για να παιξει σαν access point Πρεπει να κανεις 2-3 αλλαγες που ειναι ευκολες.απλα τα Powerlines μπορει να παιξουν καλα μπορει και οχι.α.πρεπει να πεφτουν συνηθως στον ιδιο πινακα ρευματος.β.προσπαθησε να μην τα βαλεις πανω σε πολυπριζα.αν παρεις powerline που εχουν πριζα επανω τοτε βαλε το πολυπριζο πανω στο Powerline αντι για πριν απο αυτο για καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...