Προς το περιεχόμενο

Internships στο εξωτερικο - Πληροφορίες - Γνώμες - κλπ.


GeorgeNet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στους συμφορουμίτες,

 

Παρακολουθώ εδώ και καιρό ως επισκέπτης το forum και πλέον ήρθε η ώρα να ποστάρω και γω την απορία μου, ελπίζοντας να συγκεντρώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες και γτ όχι να βοηθηθούν και άλλοι εκτός απο εμένα.

 

Σε ένα χρόνο παίρνω πτυχίο από ΑΕΙ Πληροφορικής και παρότι έχω το βαθμό για μεταπτυχιακό δε με ενδιαφέρει άμεσα κάτι τέτοιο οπότε είμαι σε αναζήτηση εργασίας στο εξωτερικό.

Θα ήθελα λοιπόν κάποιες πληροφορίες, όσοι από εσάς γνωρίζετε για το τι παίζει ακριβως σχετικά με τα internships τα οποία από ότι έχω καταλάβει αντιστοιχούν στη δική μας πρακτική άσκηση.

Τι αμοιβή παρέχουν και ποια η διαδικασία για να μετέχεις?

Γενικά έχω αρκετές απορίες επί του θέματος τις οποίες ελπίζω να μπορέσουμε να συζητήσουμε και παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ψάξει αρκετά λίγο μέσω της aiesec απλά αυτό που θα ήθελα να έχω είναι μία εναλλακτική όσον αφορά τον τρόπο εύρεσης internships.

Για παράδειγμα αν σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη εταιρία μπορείς να απευθυνθείς άμεσα στην ίδια την εταιρία και να προσληφθείς ως intern?

Επίσης ο μισθός είναι διαπραγματεύσιμος ή απλά ο βασικός της χώρας στην οποία πηγαίνεις?

Έχει κάποιος κάποια παρόμοια εμπειρία ώστε να έχουμε γνώση εμπειρική επί του θέματος?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...