Προς το περιεχόμενο

Gaming PC


Bimmermeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς πούλησα το τερατάκι μου(βλέπε pc υπογραφής)...είπα να χτίσω ένα καινούριο και ακόμη πιο δυνατό αλλά ας ακούσω και τις δικές σας προτάσεις,μέχρι να βρεθεί η καταλληλότερη υλοποίηση...

 

Και μεταχειρισμένα να είναι μερικά από τις αγγελίες δεν με πειράζουν,εφόσον θα είναι σε εγγύηση!

 

 

Φόρμα Αγοράς-Αναβάθμισης υπολογιστή

 

Έχω ήδη 2Χ 64GB Samsung SSD και έναν σκληρό caviar Black 500ρι,οπότε δεν χρειάζομαι άλλη μονάδα αποθήκευσης...

 

 

Για αγορά υπολογιστή

 

 

Αναφέρουμε:

 

Ποσό που διαθέτουμε :1000-1200 Ευρώπουλα

 

Χρήση υπολογιστή : Gaming-Eφαρμογές

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: ΟΧΙ

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. ΟΧΙ,έχω μια πολύ καλή Samsung 23" Led Full HD 2ms

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι,έχω

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονίκη

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Προτιμότερο από ένα κατάστημα...αλλά ΟΚ

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

Όχι το συναρμολογώ εγώ.

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο ? Ποιο λέτε εσείς ? Windows 8 ή Windows 7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζι με αυτον τον σκληρο: http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=21736&cat=6&sub=0&pmanuf=23&sort=undefined&step=undefined , 1020 ευρω. Το μαγαζι ειναι το visionstudio στην θεασσαλονικη. Πες μας αν θα αγορασεις το λειτουργικο, τοτε θα χρειαστει να γινουν αλλαγες στη συνθεση.

post-247983-0-60519900-1352381599_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζι με αυτον τον σκληρο: http://www.visionstu...&step=undefined , 1020 ευρω. Το μαγαζι ειναι το visionstudio στην θεασσαλονικη. Πες μας αν θα αγορασεις το λειτουργικο, τοτε θα χρειαστει να γινουν αλλαγες στη συνθεση.

 

Βγάλε τον σκληρό και τον SSD,έχω 2X 64GB Samsung 830 SSD και έναν Caviar Black 500ρι καβάντζα. Ας πάει και maximum 1.200 ευρώ,εάν θα αξίζει βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XmorsX με βάση το setup που είχε φαίνεται ότι κλοκάρει, οπότε δεν νομίζω ότι κολλάει ο 3470 με το H77. Επίσης δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να πάει σε 500αρη δίσκο όταν είχε 1ΤΒ.

 

Τέλος, η 5970 είναι στα ίδια και σε περιπτώσεις πιο ισχυρή από την 7950 που προτείνεις. Βέβαια εσύ καλά έκανες με βαση το μπάτζετ. Το θέμα είναι ότι ο TS δεν μπορεί να πάει με τόσα χρήματα σε κάτι καλύτερο.

 

ΕΝΤΙΤ: Εφόσον έχεις δίσκους, αλλάζει το πράγμα. Δες μια πρόταση που νομίζω ότι αξίζει τα επιπλέον χρήματα. Η σύνθεση είναι από το visionstudio και η ψύκτρα από το πλαίσιο. Το κουτί προσωπικά μου αρέσει, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό:

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU-Coolers/Corsair-Hydro-Series-H100-CPU-Cooler-s775-s1155-s1156-s1366-sAM2-sAM3-CWCH100.htm

post-228313-0-29567500-1352382703_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δειτε το παρακατω, ειναι σιγουρα δυνατοτερο απο το προηγουμενο του topic-starter, και με χωρο για OC.

 

EDIT: Αλλαξα την mobo, όπως και GPU. Το αφηνω για να υπαρχει εναλλακτικη με αεροψυξη (την οποια θεωρω προτιμότερη, εκτος και αν πας σε custom συστηματα υδροψυξης, τοτε όμως η τιμη ξεφευγει) εναντι της προτασης με υδροψυξη του Δεινο. Επισης το τροφοδοτικο ερχεται με 7 χρονια εγγυησης.

post-247983-0-57211200-1352384057_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δειτε το παρακατω, ειναι σιγουρα δυνατοτερο απο το προηγουμενο του topic-starter, και με χωρο για OC.

 

Δες αυτό που έκανα παραπάνω. Είναι καλύτερο και ελάχιστο ακριβότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτό που έκανα παραπάνω. Είναι καλύτερο και ελάχιστο ακριβότερο.

 

Συμφωνω πως το κουτι και η GPU ειναι καλύτερη, δεν προσεξα οτι δεν εχει η Sapphite δικο της συστημα ψυξης αλλα το reference. Δεν μ'αρεσουν όμως τα ετοιμα συστηματα υδροψυξης, κανουν θορυβο και οι επιδόσεις τους ειναι αναλογες μιας μετριας προς καλη αεροψυχτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το ότι ο φίλος είχε ήδη έτοιμη υδρόψυξη (H80), αυτό που λες δεν ισχύει. Η H100 δεν συγκρίνεται με τις μέτριες προς καλές αερόψυκτρες αλλά μόνο με τις top αερόψυκτρες (noctua dh-14, thermaltake frio, thermalright silver arrow) από τις οποίες είναι μάλισta καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το ότι ο φίλος είχε ήδη έτοιμη υδρόψυξη (H80), αυτό που λες δεν ισχύει. Η H100 δεν συγκρίνεται με τις μέτριες προς καλές αερόψυκτρες αλλά μόνο με τις top αερόψυκτρες (noctua dh-14, thermaltake frio, thermalright silver arrow) από τις οποίες είναι μάλισta καλύτερη.

 

H συγκεκριμενη όντως ειναι αποτελεσματικη, αλλα κοστιζει και 50 ευρω πανω απο την Xigmatek Dark Knight ας πουμε. Πιστευεις οτι δικαιολογει αυτην την διαφορα τιμης, αν λαβουμε υποψιν και τον αυξημενο θόρυβο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο θορυβος για μενα ειναι ακυρη δικαιολογια γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει ανθρωπος που να την εχει και να μην εχει αλλαξει ανεμιστηρες και οχι γιατι ειναι φασαριοζοι αλλα για να παιρνει καλυτερες θερμοκρασιες....

απο την αλλη εσυ καλα τα λες αν αξιζει η οχι την διαφορα...

ολο το θεμα ειναι τι προθεση εχεις εσυ να πειραξεις το bios του τεστιν τι overclock θα κανεις...με την ιδια λογικη κανεις δεν παιρνει corsair κουτια γιατι οι ανεμιστηρες ειναι οι ιδιοι που εχει μεσα η H100 αλλα σε αυτο το σημειο κανεις δεν λεει τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,φτιάξτε μου τώρα και άλλη μία σύνθεση με τα πράγματα από διαφορετικά μαγαζιά του Skroutz για να ρίξουμε την τιμή ή να φτιάξουμε κάτι καλύτερο στα ίδια λεφτά..Ήδη αν γράψουμε στο Skroutz 7970 γλυτώνουμε σχεδόν 30 ευρώ μόνο από εδώ.Την έχει στα 406 Ευρώ,ανώ στο Vision Studio 431 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...