Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη διανομή για εκμάθηση linux administration


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Arch wiki, Gentoo wiki

x_64

απλά τα παραθέτω,χωρίς να μειώσω καμία διανομή

και με debian θα μάθεις και θα βρεις μπόλικο υλικό αλλά με arch/gentoo θα έχεις το τελευταίο πακέτο χωρίς πολύ κόπο, χωρίς make install,χωρίς να σπάσεις το σύστημα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέτοιες προτιμήσεις είναι πάντα υποκειμενικές

συγκεκριμένα νομίζω οτι για να μάθεις linux administration είναι όλες ίδιες.

 

αν ρώταγες ποιες διανομές είναι καλές για να χρησιμοποιηθούν σε κρίσιμα συστήματα παραγωγής

το θέμα αλλάζει ...

 

θα μπορούσες και να εγκαταστήσεις όλες όσες αναφέρονται σ' αυτό το νήμα ως εικονικές μηχανές

και να δεις ποιά σου κάνει κλικ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκαψα και το slackware dvd. Έχω βρει και έναν οδηγό για εγκατάσταση , αλλά ξεκινάει από ήδη partitioned δίσκο. Υπάρχει κάποιος οδηγός που να εξηγεί πως θα γίνει dual booting, μιας και έχω ήδη windows 7 στο laptop?

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια.

 

Τα partitions που έχω τώρα στο σύστημα είναι 3.

Ένα ΟΕΜ partition 39mb, ένα ntfs partition 218,20gb (boot, pagefile, primary), και ένα recovery ntfs partition 14,65gb (system, active, primary).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασε gparted-live, κανε boot από αυτό

μίκρυνε το 218Gb partition ~60GB η όσο θες, κανε boot σε windows θα σου πει θέλει να κάνει fsck τα αρχεία και μπλα μπλα, το αφήνεις

κάνεις boot με slack και το βάζεις στο κενό partition που έφτιαξες

 

με προσοχή! παίζεις με το δίσκο και δεν θέλει πολύ να τα χάσεις όλα

ασφαλέστατη είναι η διαδικασία δεν σε τρομάζω, απλά δεν συγχωρεί λάθη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει ούτε μια στο εκατομμύριο να κάτσω να ακούσω τον τύπο (με την σπαστική φωνή) 26 λεπτά :P

 

κανε αυτό που λέω πιο πάνω και μην πειράξεις κανένα partition(oem,recovery), απλά σμίκρυνε το 200 GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασε gparted-live, κανε boot από αυτό

μίκρυνε το 218Gb partition ~60GB η όσο θες, κανε boot σε windows θα σου πει θέλει να κάνει fsck τα αρχεία και μπλα μπλα, το αφήνεις

κάνεις boot με slack και το βάζεις στο κενό partition που έφτιαξες

 

με προσοχή! παίζεις με το δίσκο και δεν θέλει πολύ να τα χάσεις όλα

ασφαλέστατη είναι η διαδικασία δεν σε τρομάζω, απλά δεν συγχωρεί λάθη

Έκαψα και το slackware dvd. Έχω βρει και έναν οδηγό για εγκατάσταση , αλλά ξεκινάει από ήδη partitioned δίσκο. Υπάρχει κάποιος οδηγός που να εξηγεί πως θα γίνει dual booting, μιας και έχω ήδη windows 7 στο laptop?

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια.

 

Τα partitions που έχω τώρα στο σύστημα είναι 3.

Ένα ΟΕΜ partition 39mb, ένα ntfs partition 218,20gb (boot, pagefile, primary), και ένα recovery ntfs partition 14,65gb (system, active, primary).

 

Όπως είπε και ο martinoff, μίκρυνε την κατάτμηση των windows από το gparted livecd και θα έχεις "unallocated" όσο χώρο μικρύνεις. Σε DOS MBR τρόπο κατατμήσεων, μπορείς να έχεις μόνο 4 κύριες κατατμήσεις οπότε αφού χρησιμοποιείς 3 σου μένει μόνο 1. Αυτή λοιπόν την 4η αντί για primary μπορείς να την κάνεις extended και εκεί μέσα να δημιουργήσεις 2 κατατμήσεις.

 

Η 1 θα είναι για swap (1-2GB και πολύ είναι) και η 2η θα είναι αυτή που θα χρησιμοποιήσεις για την εγκατάσταση.

 

Το gparted είναι πολύ καλό και 99.999% δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά αν φοβάσαι να μικρύνεις την κατάτμηση των windows για να μη γίνει τίποτα, μπορείς εναλλακτικά να σβήσεις την recovery κατάτμηση και να χρησιμοποιήσεις αυτή για το Slackware. Δεν έχω full εγκατάσταση οπότε δεν ξέρω στα σίγουρα πόσο θέλει αλλά από ό,τι βλέπω το PACKAGES.TXT αναφέρει "Total size of all packages (uncompressed): 7121 MB" οπότε με τα 14.65GB μπορείς να ψιλοβολευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...