Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο δικτυο με συγκεκριμενη αρχικη σελιδα


sofianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

θα ηθελα σας παρακαλω την βοηθεια σας καθως θελω να φτοιαξω το εξης

εχω μια καφετερια και θα ηθελα το ασυρματο δικτυο που εχω και το δινω καθως οι πελατες το βρισκουν

να ειναι ελευθερο..ομως οταν πανε να μπουν στο ιντερνετ να τους βγαζει πρωτα μια σελιδα δικια μου

δηλαδη μια εικονα που θα εχω ορισει εγω και μετα θα βαζουν τον κωδικο και θα μπαινουν.

αυτο το εχουν αν δεν κανω λαθος στα ξενοδοχεια,

μπορει να με βοηθησει καποιος?

καπου ειδα οτι αυτο λεγεται captive portal αλα δυστυχως δεν καταλαβαινω και κατι αλα που ειδα μου

ζητανε συνδρομη για να το κανω.

αν μπορει καποιος και ξερει ασ με βοηθησει,

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες γίνεται.

'Ομως, δεν ξέρω εάν υπάρχει καποια συσκευή στο εμπόριο που να το κάνει αυτοματα.

 

Αυτά τα captive portals με συνδρομή αναλαμβάνουν να χρεώσουν και αυτούς που θελουν

να χρησιμοποιήσουν το ασύρματο δικτυο σου και μετά σου στέλνουν το ποσοστό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκεί να το υποστηρίζει και το ρούτερ σου. Δεν μας λες ποιο έχεις; Διαφορετικά μπορείς να πας σε κάποιο mikrotik για να στήσεις το hotspot σου εκεί. Μπορείς από εκεί και μετά να φτιάξεις μόνος σου την σελίδα (αν γνωρίζεις από html) και να την βάλεις σαν captive portal.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολύ για την βοηθεια σας,

αν εχετε και αλλες λυσεις θα με βοηθουσατε ποιο πολυ...

αυτο με το mikrotik που ειπε ο φιλος lexmark νομιζω οτι με ενδιαφερει πολυ και θα ηθελα την βοηθεια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mikrotik ειναι router που αγοραζεις. Αυτο για το openwrt στο είπαν γιατι ειναι ενα λειτουργικό για routers που μπορει να μπαινει και στον δικο σου. Ποιον router εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο απλή σου λύση είναι με το openwrt, όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω, οπότε πες μας ποιο ρουτερ έχεις.

 

Τα Mikrotik είναι καλά ρουτερια αλλά θέλουν διάβασμα και δεν καλύπτεται σε πέντε γραμμές το στήσιμο του hotspot.

Για να καταλάβεις, όσο φτηνό είναι για να το αποκτήσεις, το ακριβώς αντίθετο θα πρέπει να αφιερώσεις σε εργατοώρες για να μάθεις να το στήσεις. Άσε που και το documentation τους είναι ψιλό μπέρδεμα :P .

 

Αν, πάραυτα, θες να πας με mikrotik, πες το να σου ρίξω μερικά Links για να διαβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mikrotik ειναι router που αγοραζεις.

 

Όχι ακριβώς, το Mikrotik είναι το λογισμικό. Τα router της εταιρίας ονομάζονται routerboard.

To Mikrotik υπάρχει και για x86 αρχιτεκτονικές, οπότε και με ένα παλιό pc γίνεται αυτό που θέλει να κάνει ο sofianos.

Θα συμφωνήσω με αυτά που έγραψε ο lexmark, αν είσαι αρχάριος με το Mikrotik θα μπερδευτείς αρκετά.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός αλλά σε γενικές γραμμές θα πάρεις και το rb μαζί μιας και έχει μέσα την licence που χρειάζεσαι, και θα αγοράσεις ξεχωριστά license μόνο σε πολύ εξειδικευμένες περιπτώσεις

 

 

Just playing the wise guy here :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειλικρινα σας ευχαριστω παρα πολυ,

λοιπον το router που εχω ειναι το Linksys WRT54G Version 7,

μου ειπαν οτι αυτη η Version δεν κανει για αυτο που θελω,

οποιος μπορει ασ με βοηθησει βημα βημα αρκει να εχω αποτελεσμα,

ασ αλαξω και router δεν με πειραζει αρκει να κανω δουλεια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...