Προς το περιεχόμενο

Ο Πειραιάς πύλη εισόδου για την Hewlett Packard στην Ευρώπη


Physics_Rulez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Που είναι η διπλή ηλεκτροκίνητη σιδηροδρομική γραμμή, έστω Αθήνα Θεσσαλονίκη; Και πολλά άλλα.

Μην παραμυθιαζόμαστε μεταξύ μας.

 

Άστο φίλε εδώ είσαι λάθος. Που αλλού θα βρείς σε δυτικό κόσμο αυτή την μαγεία των σιδηροδρόμων. Μπαίνει τώρα ο Γάλλος και σε 1 ώρα πίνει καθέ Λονδίνο-κάνει τα ψώνια του και γυρίζει με την βραδινή ταχεία (υπερταχεία μάλλον). Δεν απολαμβάνεις την διαδρομή έτσι. Ενώ εδώ μπαίνεις από Λαρίσης και σε μισή ώρα έχεις φτάσει Δεκέλεια (που και με τα πόδια γρηγορότερα πάς) αλλά απολαμβάνεις διαδρομή-φύση.

 

Κανονικά πρέπει με τόσο λιγνίτη που υπάρχει, να απαιτήσουμε να αποσύρουν τις ντιζελάμαξες και να βγούν ξανά οι καρβουνιάρηδες. Άλλη μια τουριστική "ατραξιόν"

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αφού τα έχουν παρατήσει πλήρως τα τρένα στην Ελλάδα...

 

γμστ, αν κοιτάξει κάποιος στο site του OSE όλα τα δρομολόγια φτάνουν με ταρίφα καθυστέρηση 20-30 λεπτών...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο φίλε εδώ είσαι λάθος. Που αλλού θα βρείς σε δυτικό κόσμο αυτή την μαγεία των σιδηροδρόμων. Μπαίνει τώρα ο Γάλλος και σε 1 ώρα πίνει καθέ Λονδίνο-κάνει τα ψώνια του και γυρίζει με την βραδινή ταχεία (υπερταχεία μάλλον). Δεν απολαμβάνεις την διαδρομή έτσι. Ενώ εδώ μπαίνεις από Λαρίσης και σε μισή ώρα έχεις φτάσει Δεκέλεια (που και με τα πόδια γρηγορότερα πάς) αλλά απολαμβάνεις διαδρομή-φύση.

 

Κανονικά πρέπει με τόσο λιγνίτη που υπάρχει, να απαιτήσουμε να αποσύρουν τις ντιζελάμαξες και να βγούν ξανά οι καρβουνιάρηδες. Άλλη μια τουριστική "ατραξιόν"

Μπορεί να ντύσουμε ινδιάνους τίποτα μετανάστες και να κάνουμε happenings του στυλ wild west!

Να προωθήσουμε ένα εναλλακτικό μοντέλο τουρισμού. Και αυτό μια ιδέα είναι! :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά.Σαν τι θα έπρεπε δηλαδή να κερδίσει άμεσα ο καθένας από εμάς για να χαιρετίσουμε μια τέτοια ενέργεια;Μην τα βλέπουμε όλα τόσο μονόφθαλμα και βραχυπρόθεσμα.Αυτό το πράγμα που έχει ο Έλληνας του "και τι θα κερδίσω εγώ;" και προφανώς εννοώντας το εγώ σαν εγώ ατομικά και όχι σαν μέρος ενός κοινωνικού συνόλου μας έχει κάνει απίστευτη ζημιά.Γι αυτό υπάρχει μπάχαλο παντού.Γιατί ο καθένας μας κοιτάει να βολέψει μόνο το εγώ και τον κώλο του αδιαφορώντας για οτιδήποτε άλλο.

Δε νομίζω ότι μια τέτοια κίνηση μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις.Οπότε από τη στιγμή που μπορεί να επιφέρει, ένα έστω και μικρό όφελος, γιατί να το δώσουμε αλλού;Φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι, αλλά δυστυχώς το ξεχνάμε διαρκώς.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bigi, φασούλι, φασούλι, αδειάζει το σακούλι... Μας τα έκλεψε τα φασολάκια ο mike ο φασολάκης.... (οι πολιτικοί μας)... Μακάρι να ίσχυε η παροιμία/γνωμικό σου για την παρούσα άποψη σου και την παρούσα κατάσταση στην χώρα μας...

 

Οι καλές κινήσεις, μας έλειψαν πια....Όταν τσακιστούν και πάρουν δρόμο οι παρόντες πολιτικοί στην χώρα μας, όταν πάνε ΦΥΛΑΚΗ όσοι ευθύνονται από την μεταπολίτευση και μετά για το κατάντημα αυτό, για την καταπάτηση του ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ μας, του τελευταίου οχυρού, ελεύθερων ανθρώπων σε μια χώρα (καταλύεται από τους πολιτικούς, κάθε λίγο και λιγάκι), των νόμων, τότε θα αρχίσουμε να βλέπουμε "καλές" κινήσεις και να της επικροτούμε...

 

Αυτές οι κινήσεις, (αναφέρομαι στο θέμα του νήματος εδώ) δεν δημιουργούν κανένα κοινό, δημόσιο συμφέρον.... Παρά συμφωνίες με πολυεθνικές και κράτος, για το βόλεμα πάλι ψηφοφόρων, για να την βγάλουν καθαρή, ακόμα ένα γύρο οι "κύριοι" πολιτικοί μας... (μακάρι να μπορούσα να εκφραστώ όπως θα ήθελα...)

 

Μέχρι στιγμής, όχι μόνο δεν γεμίζει το σακούλι με φασόλι, αλλά άδειασε, πάπαλα, χρωστώντας φασολάκια και ένα αγέννητο παιδί, και του αγέννητου παιδιού το παιδί.....

 

Και ας κατηγορούν όσοι θέλουν για μιζέρια και λοιπές αερολογίες.... Μιζέρια είναι να παραπονιέσαι συνεχώς χωρίς λόγο, για άσχετα πράγματα, για πράγματα που δεν είναι δύσκολο να αποκτηθούν, όταν υπάρχουν σε αφθονία. Μιζέρια δεν είναι να αποτυπώνεις την πραγματικότητα γύρω σου, τον πόνο και τις κακουχίες που βλέπεις με τα μάτια σου. Μιζέρια δεν είναι να περιγράφεις την πραγματικότητα της ζωής που βιώνεις κάθε δευτερόλεπτο, κάθε λεπτό, κάθε ώρα, και να απαιτείς να σεβαστούν την προσωπικότητα σου, να σεβαστούν την ελευθερία σου (καταπάτηση συνεχώς του συνταγματος), να σεβαστούν το δικαίωμα του ΚΑΘΕ ανθρώπου για ίσες ευκαιρίες στην υγεία, την παιδεία, στην ζωή την ίδια...

 

Φασούλι, φασούλι, ΑΔΕΙΑΣΕ ΤΟ ΣΑΚΟΥΛΙ.... Δεν πιστεύω σε παραμύθια, ζω την πραγματικότητα όπως όλοι μας, χωρίς να στέκομαι πολιτικά πουθενά... Θέλω να ζήσω ελεύθερος, όχι σκλάβος, θέλω να ζήσω σαν ΕΛΛΗΝΑΣ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γμστ, αν κοιτάξει κάποιος στο site του OSE όλα τα δρομολόγια φτάνουν με ταρίφα καθυστέρηση 20-30 λεπτών...

 

αυτό συμβαίνει γιατί τρέχουν όλοι να επιβιβαστούν τελευταία στιγμή...για να μην πω για ένα παράδειγμα κάποιου που πήρε τηλ στο σταθμό για να κρατήσουν το τρένο να μη φύγει (στθ Λαρίσσης true story...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αυτό συμβαίνει γιατί τρέχουν όλοι να επιβιβαστούν τελευταία στιγμή...για να μην πω για ένα παράδειγμα κάποιου που πήρε τηλ στο σταθμό για να κρατήσουν το τρένο να μη φύγει (στθ Λαρίσσης true story...)

 

ας ρίχνει άκυρα ο ΟΣΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερήφανοι αχθοφόροι των ευρωπαίων και Κινέζων για 400 ευρώ και 6 μέρες 12ωρης δουλειάς! Πανηγυρίστε συνέλληνες, οι καλές πολυεθνικές και οι αξιαγάπητοι συν-Ευρωπαίοι μας έσωσαν!!

 

Είμαστε τοσο ΗΛΙΘΙΟΙ που πανηγυρίζουμε κιόλας!!!!

Αντί να εκμεταλλευτούμε μόνοι μας το μεγαλύτερο λιμάνι και να αξιοποιήσουμε ΜΟΝΟΙ μας τα κέρδη του και να δημιουργήσουμε θέσεις εργασίας, το υποβαθμίζουμε με τεχνητά μέσα και το πουλάμε κοψοχρονιά στους Κινέζους της Cosco. Το προ διετίας deal για το λιμάνι βέβαια περιελάμβανε και τον ΟΣΕ, όμως για να μη φανεί το ξεπούλημα αφέθηκε ένα χρονικό περιθώριο για να υποβαθμιστεί πλήρως ο φουκαράς ο ΟΣΕ και να πουληθεί και αυτός σε τιμή ευκαιρίας!!

 

Και πλέον η Cosco ολοκλήρωσε το deal. Φέρνει τα προιόντα της στο λιμάνι ΤΗΣ. (Είναι απόλυτα δικό της και δε δίνει λογαριασμό σε κανέναν) και μεταφέρει τα προιόντα των πολυεθνικών με τις οποίες έχει συνάψει συμφωνίες με τα τρενα ΤΗΣ. (Είναι δικός της ο ΟΣΕ και δε δίνει λογαριασμό). Και όχι μόνο δε δίνει λογαριασμό αλλά το deal έχει το σκανδαλώδη όρο πως το ελληνικό δημόσιο υποχρεούται να είναι εγγυητής δανεισμού για λογαριασμό της εταιρείας!!!!

 

Το κέρδος για το δημόσιο απο τη συμφωνία με τη HP?? Απο μηδαμινό έως ανύπαρκτο. Οι φοροαπαλλαγές που απολαμβάνει η Cosco είναι σκανδαλώδεις και οι δασμοί που υποχρεούται να πληρώσει δεν καταβάλλονται ποτέ μέσω λογιστικών αλχημειών.

 

Οι θέσεις εργασίας που θα ανοίξει το deal... εδώ γελάμε!!! Όσες και να ανοίξει είναι κοροιδία απο τη στιγμή που θα εφαρμόζονται ελαστικά ωράρια, 400 ευρώ καθαρά μισθός και 6 μέρες απασχόληση.

 

Πανηγυρίστε ωρέ!!

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για θεσεις εργασιας τους ελεγαν και στην Ονδουρα και ηρθαν οι πολυεθνικες και μεχρι και ιδιωτικες πολεις φτιαχνει ο καθε τσιφλικας εκει τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φασούλι, φασούλι, ΑΔΕΙΑΣΕ ΤΟ ΣΑΚΟΥΛΙ.... Δεν πιστεύω σε παραμύθια, ζω την πραγματικότητα όπως όλοι μας, χωρίς να στέκομαι πολιτικά πουθενά... Θέλω να ζήσω ελεύθερος, όχι σκλάβος, θέλω να ζήσω σαν ΕΛΛΗΝΑΣ....

Οταν λες σαν Ελληνας εννοεις ,οτι θες να ζησεις σαν καποιον που χρωσταει παντου?σαν καποιον που δεν τον ενδιαφερει το κοινωνικο συνολο αλλα μονο το ατομο του και η συντεχνια στην οποια ανηκει?Σαν αυτον που κατηγορει ΜΟΝΟ τους πολιτικους σε Δημοκρατικο πολιτευμα ενω ο ιδιος τους ψηφισε επανειλημενα?

Η' σαν εκεινον που δεν εχει να παρουσιασει τιποτα στην νεοτερη ιστορια του και για να αισθανθει περηφανος πρεπει να ανατρεξει 2500 χρονια πισω?

Η ακομα χειροτερα σαν εκεινον που σε μια οικονομικη κριση για να βρει "ευκολη" λυση στρεφεται στα ακρα λες και ειναι ο τελευταιος ουρακοταγκος η΄ δεν πηγε καν σχολειο να ανοιξει 1 γ@μημενο βιβλιο να δει που οδηγουν τα ακρα.

Τι απο ολα αυτα θες να ζησεις φιλε μου?

 

Παρα πολυ σωστα το λιμανι πηγε στους κινεζους για να λειτουργησει επιτελους με ορους επιχειρησης και να παραγει υπεραξια και οχι οπως πριν, να κλεινει καθε τρεις και λιγο ερμαιο του καθε κομματοσκυλου-συνδικαλιστη και να διασυρετε η χωρα σε εναν απο τους πυλωνες της οικονομιας που ειναι ο τουρισμος.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες σαν Ελληνας εννοεις

 

Εννοώ, ότι εννοώ... Σαν ΠΕΡΗΦΑΝΟΣ έλληνας, που θα είμαι αυτάρκης, με βάση τις πηγές που έχω στην χώρα μου, με βάση αυτά που μπορώ να παράξω με τις δυνάμεις μου, τα μέσα που μου παρέχει η γη, οι ευκαιρίες της γεωπολιτικής θέσης μου, με βάση την εξυπνάδα και την εφευρετικότητα μου.

 

Θέλω να έχω ΣΥΝΤΑΓΜΑ, που να με προστατεύει, που να το σέβονται ΟΛΟΙ, θέλω σύνταγμα που θα είναι σαφής και δεν θα καταλύεται από καμιά ψευτοδημοκρατική κυβέρνηση της μειοψηφίας (κοινώς ΧΟΥΝΤΑ) όποτε εκείνη την εξυπηρετεί...

 

Δεν εννόησα κάτι διαφορετικό...

 

Έτσι θα είμαι περήφανος. Όταν είμαι αυτάρκης (που μπορεί η χώρα μου να είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ αυτάρκης), όταν έχω πολιτικούς που δρουν προς το συμφέρον του λαού της χώρας τους, στο ΣΥΝΟΛΟ τους, όχι μεμονωμένα όπως πήγες να εννοήσεις...

 

Θέλω να μην ντρέπομαι να πω ότι είμαι έλληνας σε ξένους γνωστούς μου, θέλω να έχω την συνείδηση μου καθαρή, και να μην ντρέπομαι για εμένα και τις πράξεις της χώρας μου τα τελευταία χρόνια...

 

Λες ότι είσαι έλληνας, πχ σε συνομιλία με Νεο Ζηλανδό, και λέει... α, έλληνας, ο κλέφτης, τεμπέλης, καιροσκόπος, ζήτουλας, διεφθαρμένος που ζει με λεφτά άλλων... ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ.....

 

Όταν λοιπόν οι πολιτικοί, πουλάνε το λιμάνι, πουλάνε το ένα και το άλλο, κάνουν συμφωνίες με πολυεθνικές και cosco, για να βολευτούν λίγοι ψηφοφόροι από τις πιθανές λιγοστές θέσεις εργασίας, θέλεις και να το χειροκροτήσω, και να πω μπράβο....;

 

Στην ΦΥΛΑΚΗ όλοι οι πολιτικοί που μας έφεραν μέχρι εδώ, δήμευση των περιουσιών τους (και των συγγενών τους), και νέα σελίδα με καθαρούς ανθρώπους στο τιμόνι.... (πολύ αμφιβάλλω αν έχει μείνει και κάποιος καθαρός πολιτικός σε αυτή την χώρα...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμια χωρα δεν ειναι αυταρκης ουτε μια ,εμεις φυσικα δεν θα γινουμε ποτε για αντικειμενικους λογους (ημιορεινη χωρα κ.α).Λες "πουλανε το λιμανι ,κανουν συμφωνια με πολυεθνικες για να βολευτουν λιγοι ψηφοφοροι" μαλλον εχεις μπερδευτει λιγο ,πριν ηταν καλυτερα που "βολευοντουσαν " πολλοι ψηφοφοροι για να καθονται οπως σε ολες τις κρατικες υπηρεσιες(υπεραριθμοι και αντιπαραγωγικοι).Τωρα φιλε μου (ιδιωτικοποιησεις) δεν εχουν ξαναγινει, κατσε να το δουμε και αυτο και μετα κρινεις ετσι και αλλιως οτι ισχυε μεχρι τωρα απετυχε.

Καταλαβαινω τι θες να πεις αλλα επειδη ειπες "θελω να ζησω σαν Ελληνας" δεν ειναι αυτο που περιγραφεις ,αυτο που περιγραφεις ειναι ο Ελβετος ,σαν Ελληνας αν ζησεις scroll up και δες πως ζουσες-ζεις.

Απο μενα τελος το τοπικ ειναι ανουσιο και περιττο να συζηταμε για τα αυτονοητα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...