Προς το περιεχόμενο

Ο Πειραιάς πύλη εισόδου για την Hewlett Packard στην Ευρώπη


Physics_Rulez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το εκνευριστκό, το να αποκαλούμε τον άλλο "φασίστα" επειδή δεν συμφωνούμε με τις ιδέες του, μπορούμε να το σταματήσουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 239
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σταμάτα να υποστηρίζεις τους άλλους λες και είσαι δικηγόρος.... Δες μερικά post πριν, στα ωραία χαρωπά χρωματισμένα "spoiler" του τι γράφει το άτομο και μετά ξαναπές το "σταμάτα".... Έλεος πια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα ζητάμε και την άδεια "ορισμένων" για να μιλάμε!

Εσύ, σε παρακαλώ, να ρίξεις λίγο τους τόνους και να αποφεύγεις τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάτσω να απαντήσω... Απαξιώ... Όχι γιατί δεν μπορώ να απαντήσω, αλλά γιατί χάθηκε κάθε νόημα... Δεν μπορείς να συνεννοηθείς.... Συνέχιζε να κάνεις για λογαριασμό άλλων τον δικηγόρο.... Άλλωστε η κλίκα δεν πρέπει να σπάσει ε; ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αφορά το θέμα της εργασίας θα πρέπει να αναρωτηθούμε όσοι εργαζόμαστε (και όσοι πρόκειται) αν θεωρούμε ευκαιρία την εργασία ή δικαίωμα. Αν θεωρούμε ότι ο μόνος τρόπος για να ζήσουμε αξιοπρεπώς (δηλαδή η εργασία μας) είναι ευκαιρία και αφήνουμε τη ζωή μας στις τύχες των καπιταλιστικών κύκλων να πάμε να πνιγούμε.

 

Στο θέμα των απεργιών να αναφέρω ότι όλες οι απεργίες έχουν ως αίτημα τη διατήρηση των πενιχρών αυτών συμβάσεων (τα 700 και 800 ευρώ πχ στον κλάδο του εμπορίου) και όχι τπτ μισθους των 5000 ευρώ. Γι' αυτό να είμαστε προσεκτικοί λίγο στους χαρακτηρισμούς.

 

Και τρίτον τι ακριβώς εννοούμε "καταχρήσεις"; Το τσιγάρο και το ποτό; Η κάποιες ευνοϊκες ρυθμίσεις της εργατικής μειοψηφικής αριστοκρατίας που διοριζόταν κατά 100% από τα δυο κόμματα που κυβέρνησαν και που οι υπόλοιποι εργαζόμενοι (είτε με ασεπ είτε όπως εμείς οι ιδιωτικοί υπάλληλοι) τις βλέπαμε με το κυάλι.

 

Και ποια είναι τα δικαιώματα του εργαζόμενου. Ποτε μπορεί να απεργεί; Όταν δεν του φτάνουν τα λεφτά για να ανοιξει ένα σπιτικό με τη γυναίκα του; Όταν δεν μπορεί να πάει μια κοντινή εκδρομη γιατί η βενζίνη είναι στα ύψη; Όταν δουλεύει 10ωρα και του λέει το αφεντικό έλα και το Σαββάτο γιατί έτυχε κάτι έκτακτο; Απλήρωτες οι υπερωρίες ε; Πότε μπορεί να απεργήσει;

 

@atheatos όταν εννοείς ότι είσαι κομμουνιστής σε τι ακριβώς πιστευεις; Γιατί σε έχασα λίγο.

Καταρχάς είμαι αθεος. Δεν πιστεύω σε τίποτα και σε κανέναν,παρα μόνο στο εαυτό μου. Όσο έχω την δυνατότητα ακόμα να σκέφτομαι λογικα και βλέπω κάτι λάθος θα το λέω η θα το γράφω ανάλογα με την διάθεση μου. Μπορει να ακούγεται εγωιστικο αυτο αλλα αυτη είναι η αλήθεια και σε όποιον αρέσει.

Τωρα σχετικα με τον κομμουνισμο θα σου φέρω ένα απλο παράδειγμα-ερώτηση: Χριστιανός είναι αυτός που πάει εκκλησία ή αυτός που ασπάζεται την ιδέα του Χριστιανισμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάτσω να απαντήσω... Απαξιώ... Όχι γιατί δεν μπορώ να απαντήσω, αλλά γιατί χάθηκε κάθε νόημα... Δεν μπορείς να συνεννοηθείς.... Συνέχιζε να κάνεις για λογαριασμό άλλων τον δικηγόρο.... Άλλωστε η κλίκα δεν πρέπει να σπάσει ε; ;)

 

δεν έχει νόημα. Άφησέ τους καλύτερα μόνους με τους ιδεατισμούς τους. Όσοι μας διαβάζουν θα κρίνουν μόνοι τους, κάποιοι θα συμφωνήσουν μαζί τους, αυτή άλλωστε που εκφράζουν δυστυχώς είναι σε μεγάλο βαθμό η κυρίαρχη άποψη. Τουλάχιστο εδώ ακούστηκαν και 5 διαφορετικές απόψεις.

 

Ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να δεχτούν κουβέντα. Καλύτερα να σταματήσουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα μπει χρήμα. Το θέμα είναι πόσο και σε ποιανών την τσέπη θα πάει. Θα πάει κάτι στους εργαζόμενους; Όχι. Στο ελληνικό κράτος. Ναι κάτι ψίχουλα μερικών εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ (σταγόνα στον ωκεανό). Άρα δεν βλέπω να πανηγυριζει κάποιος εκτός και αν είναι μέτοχος της κοσκο.

Παρατηρώ μία αδιανόητη υπερβολή των πραγμάτων... Ποιός πανηγυρίζει; Γιατί το να λες ότι κάτι είναι θετικό, σημαίνει ότι πανηγυρίζεις; Επίσης, ποιός περιμένει να πλουτήσει το ελληνικό κράτος από μία επένδυση; Μερικές εκατοντάδες χιλιάδες (αυθαίρετος ο υπολογισμός, αλλά χάριν της κουβέντας θα τον αποδεκτώ) είναι σταγόνα στον ωκεανό του ελληνικόυ χρέους... Προφανώς και είναι! Εκτός αν περίμενε κανείς ότι με μία τέτοια εξέλιξη, θα ξεπληρώναμε κάποιο σοβαρό ποσοστό του χρέους! Ότι το κράτος, αυτή τη στιγμή, έχει πολλές πηγές εσόδων, οπότε μερικές εκτατοντάδες χιλιάδες ευρώ είναι φραγκοδίφραγκα και δεν αξίζει να τα δεχτούμε καν!

 

Όσο για το γεγονός ότι ακούγεται ιδιαίτερα η λέξη "καπιταλισμός", εγώ θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο (μπορεί να είναι και λάθος, θα χαρώ να συζητήσω επ' αυτού): εγώ ξέρω ότι στον καπιταλισμό το κράτος είναι ελάχιστο και παίζει ελάχιστο ρόλο στη διαμόρφωση της αγοράς. Στην Ελλάδα (είτε του πλουτισμού, είτε μη), οι "πλούσιοι" και οι "μεγαλοεπιχειρηματίες", στους οποίους αναφέονται οι περισσότεροι, είναι στενά συνδεδεμένοι με το δημόσιο. Το μεγαλύτερο ποσοστό των επενδύσεων, πηγάζει άμεσα ή έμμεσα από το δημόσιο... Δημόσια έργα, ΜΜΕ, Κτηματολόγιο (στον ευρύτερο τομέα που εργάζομαι) κλπ. Αν δεν έχει να δώσει το δημόσιο, καταρρέουν ολόκληροι κλάδοι... Αυτός είναι ο καπιταλισμός που μας κατέστρεψε; Δε λέω ότι ο καπιταλισμός είναι η λύση, απλώς αναρωτιέμαι από που προέκυψε ότι αυτό το ελληνικό κατασκεύασμα (χαρακτηριστικά του οποίου πιθανόν να έχουν κι άλλες χώρες) θεωρείται καπιταλισμός...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απαξειωνετε τωρα τελευταια...

Σταματηστε να απαξιωνετε και να χαρακτηριζετε κοσμο, γιατι οσο και να ειμαι κατα σε εκεινο το κουμπακι διπλα στην πολλαπλη παραθεση, θα αρχισω να το παταω αβερτα.

 

Πάντως μια σκέψη κάνω και εγώ αν είχα έδρα στις ΗΠΑ θα με συνεφερε πολύ από απόψεως κοστους και γεωγραφικής εγγυτητας το λιμάνι του Ροτερνταμ γιατί είναι κοντά στην ηπειρωτική Ευρώπη όπου εκεί εχω τις περισσότερες πωλήσεις παρά στην άλλη άκρη της ηπείρου. Οπότε δεν θα μου φαινόταν παράξενο αν υπήρχε εξαρχης μια συμφωνία κοσκο-hp και απλά έτυχε το λιμάνι να βρισκεται στον Πειραιά.

 

Μηπως τη συμφερει απο κατω απο την ευρωπη, γιατι λογικα τα εργοστασια της θα ειναι στην Ασια; Και το φαγωμενο μηλο στις Ηπα εχει εδρα, αλλα τα αηφονια καταφθανουν με κοντεινερ απο τη Foxconn.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ μία αδιανόητη υπερβολή των πραγμάτων... Ποιός πανηγυρίζει; Γιατί το να λες ότι κάτι είναι θετικό, σημαίνει ότι πανηγυρίζεις; Επίσης, ποιός περιμένει να πλουτήσει το ελληνικό κράτος από μία επένδυση; Μερικές εκατοντάδες χιλιάδες (αυθαίρετος ο υπολογισμός, αλλά χάριν της κουβέντας θα τον αποδεκτώ) είναι σταγόνα στον ωκεανό του ελληνικόυ χρέους... Προφανώς και είναι! Εκτός αν περίμενε κανείς ότι με μία τέτοια εξέλιξη, θα ξεπληρώναμε κάποιο σοβαρό ποσοστό του χρέους! Ότι το κράτος, αυτή τη στιγμή, έχει πολλές πηγές εσόδων, οπότε μερικές εκτατοντάδες χιλιάδες ευρώ είναι φραγκοδίφραγκα και δεν αξίζει να τα δεχτούμε καν!

 

Όσο για το γεγονός ότι ακούγεται ιδιαίτερα η λέξη "καπιταλισμός", εγώ θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο (μπορεί να είναι και λάθος, θα χαρώ να συζητήσω επ' αυτού): εγώ ξέρω ότι στον καπιταλισμό το κράτος είναι ελάχιστο και παίζει ελάχιστο ρόλο στη διαμόρφωση της αγοράς. Στην Ελλάδα (είτε του πλουτισμού, είτε μη), οι "πλούσιοι" και οι "μεγαλοεπιχειρηματίες", στους οποίους αναφέονται οι περισσότεροι, είναι στενά συνδεδεμένοι με το δημόσιο. Το μεγαλύτερο ποσοστό των επενδύσεων, πηγάζει άμεσα ή έμμεσα από το δημόσιο... Δημόσια έργα, ΜΜΕ, Κτηματολόγιο (στον ευρύτερο τομέα που εργάζομαι) κλπ. Αν δεν έχει να δώσει το δημόσιο, καταρρέουν ολόκληροι κλάδοι... Αυτός είναι ο καπιταλισμός που μας κατέστρεψε; Δε λέω ότι ο καπιταλισμός είναι η λύση, απλώς αναρωτιέμαι από που προέκυψε ότι αυτό το ελληνικό κατασκεύασμα (χαρακτηριστικά του οποίου πιθανόν να έχουν κι άλλες χώρες) θεωρείται καπιταλισμός...

 

λέγεται κρατικομονοπωλιακός καπιταλισμός και σε γενικές γραμμές δε διαφωνω με τον τρόπο που τον περιγράφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ένα διάλογο η δικιά μου τακτική είναι να αντιπαραθέτω επιχειρήματα βασισμένα στη λογική και περιμένω από τον άλλο να κάνει το ίδιο. Όταν ο άλλος απαντάει με άκυρες έτοιμες ατάκες και λαικίστικα ποιηματάκια βλέπω ότι δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσω και αποχωρώ. Καμια φορά βέβαια κάνω εξαιρέσεις.

 

Κάπου πιο πάνω αναφέρθηκα στις λογικές πλάνες. Μια μορφή λογικής πλάνης είναι ο κυκλικός συλλογισμός. Προυποθέτεις ότι το κράτος θέλει τις λίστες για να διώξει αποκλειστικά το πλεονάζον προσωπικό, άρα οι αντιδράσεις είναι αδικαιολόγητες.

 

Θεωρείς λοιπόν αυτό που εγώ υποστηρίζω προσπαθώντας να το αποδείξω ως εξ ορισμού λάθος χωρίς να φέρνεις επιχειρήματα για το αντίθετο και χρησιμοποιείς αυτή την εντελώς αστήριχτη βεβαιότητα για να αποδομήσεις αυτό που λέω περι αλληλεγγύης παρόλο που έχω ήδη απαντήσει στην άκυρη λαικίστικη ατάκα σου στο προηγούμενο ποστ λέγοντας ακριβώς το αντίθετο

 

 

Εσύ ήσουν αυτός που - αυθαίρετα όπως συνηθίζεις - ενέταξες τα λεγόμενα των άλλων στις «λογικές πλάνες» και τους «κυκλικούς συλλογισμούς», αλλά ας το ξεπεράσουμε...

 

Ακολουθώντας πιστά το δικό σου σκεπτικό: κι εσύ προϋποθέτεις ότι το κράτος δεν τις θέλει για να διώξει αποκλειστικά το πλεονάζον προσωπικό, αλλά για να βάλει «σκούπα» αδιακρίτως. Τα όσα εσύ προϋποθέτεις βέβαια, έχουν τη δύναμη να τίθενται ως de facto ισχύοντα...

 

Αυτό που εσύ υποστηρίζεις, προσπαθείς να το «αποδείξεις» χωρίς επιχειρήματα, τα οποία όμως περιμένεις από τους άλλους.

 

Άσε λοιπόν τα περί «αστήριχτης βεβαιότητας» κατά μέρος και παρουσίασε τα ...στηρίγματα της δικής σου «όχι αστήριχτης βεβαιότητας». Λέγοντας δε «στηρίγματα», δεν εννοώ το να βαφτίζεις «άκυρες έτοιμες ατάκες και λαικίστικα ποιηματάκια» τις θέσεις των άλλων, σύμφωνα με την αγαπημένη σου - και ιδιαιτέρως βολική - τακτική υπεκφυγής.

 

Οι υπόλοιπες φανφάρες που έγραψες αποδομούνται το ίδιο εύκολα.

 

Ε, αποδόμησέ τις, ντε! Μ' έχεις ρίξει ήδη στο καναβάτσο. Λυπάσαι να με ...αποτελειώσεις; Εκτός κι αν η κίνηση σου για το knock out, ήταν το «φανφάρες», οπότε θα χρειαστώ πολύ πιο δραστικά μέτρα από τον ...αιθέρα για να συνέλθω.

 

Το... ανυπόγραφο κείμενο που παράθεσα αντλει στοιχεία κυρίως από..

 

 

Παράθεση

 

μια επιστημονική έρευνα που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της «Εκθεσης Ανταγωνιστικότητας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής» και υπογράφεται από τέσσερις ερευνητές του Αυστριακού Ινστιτούτου Οικονομικών Ερευνών και των Πανεπιστημίων του Στρασβούργου και του Μαγδεμβούργου («The size and performance of public sector activities in Europe»).

 

Πες το ντε, ότι είχε και tab με ...φορείς! Η ιδιότητα των οποίων, παρεμπιπτόντως, είναι ποια ακριβώς;...και τα όσα γράφουν/δημοσιεύουν, έχουν βαρύτητα διότι...;

 

Εκτός και αν αμφισβητείς την εγκυρότητα του εν λόγω ινστιτούτου και των εν λόγω πανεπιστημίων πράγμα εντυπωσιακό βέβαια σε περίπτωση που δεν έχεις περάσει ούτε απ' έξω από οικονομικό πανεπιστήμιο (..λεω εγω τώρα). Κατα τα άλλα οι άλλοι είναι κάτοχοι "της απόλυτης και αδιαμφισβήτητης γνώσης" και όχι εσυ.

 

 

Ναι, μαζί σου! Αυτό που δε μας λες όμως, είναι το ποιο είναι αυτό το ...μαγικό συστατικό, που καθιστά τα συμπεράσματα της «εν λόγω έρευνας», του «εν λόγω ινστιτούτου» και των «εν λόγω πανεπιστημίων», εκ δεδομένου ορθά και αδιαμφισβήτητα.

 

Δεν έχεις φαίνεται ακούσει ποτέ, ότι τα συμπεράσματα μίας έρευνας, ενός συγκεκριμένου φορέα, δεν αρκούν για να δημιουργήσουν «τεκμήριο ισχύος».

 

Ούτε ασχολήθηκες με το αν υπάρχουν παράλληλα και κάποιες άλλες έρευνες, οι οποίες πιθανώς καταλήγουν σε διαφορετικά συμπεράσματα (τις οποίες, ακριβώς επειδή πρόκειται μόνο για «έρευνες» που εξ' ορισμού ενέχουν σημαντικό ποσοστό αμφιβολίας, επίσης δε θα είχα κανένα λόγο να τις θεωρήσω εκ δεδομένου ακριβείς, γι' αυτό και δεν τις αναζήτησα και όχι λόγω ...αλλεργίας στα links). Γιατί να ασχοληθείς, θα μου πεις; Αφού έχεις ήδη μπροστά σου, αυτή που εξυπηρετεί τη «γραμμή» σου...

 

Ούτε φυσικά και ότι, το τι αποτελέσματα θα παρουσιάσει μια έρευνα, εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό, από την επιλογή τής μεθόδου έρευνας, από το δείγμα το οποίο ερευνάται και την πιθανώς επιλεκτική αναφορά, των συμπερασμάτων που εξυπηρετούν τα πιστεύω αυτού που την παραγγέλνει, ειδικά όταν η έρευνα πραγματοποιείται με σκοπό να δημοσιευθεί.

 

(...για πες! Εσύ που όχι μόνο «περνάς απ' έξω» από τα οικονομικά πανεπιστήμια αλλά προφανώς «μπαίνεις και μέσα»...

 

...το δεύτερο, το κάνεις γενικότερα, ή μόνο στις συγκεντρώσεις της φοιτητικής νεολαίας του ...κόμματος; )

 

(Ομοίως κι εγώ, σε άλλους απέδωσα τον τίτλο του κατόχου της απόλυτης και αδιαμφισβήτητης γνώσης. Σεμνά και ταπεινά. Δεν τον απέδωσα στον εαυτό μου, οπότε είναι περιττή η επισήμανσή σου...

 

...ώπα, την πάτησα! Το επεσήμανε επειδή έπιασε την ...υποβόσκουσα ειρωνεία!)

 

Φυσικά τι να λένε τα πτυχία και οι έρευνες όταν πέφτουν μπροστά στο ατράνταχτο επιχείρημα της... "οικογένειας του στενού περιβάλλοντός σου" :lol:. Α κάτσε, κάτι λέει το wikipedia!

 

 

Εντάξει, με την παραπομπή στη wiki σχετικά με τη «βεβιασμένη γενίκευση», μ' έκανες να το καβαλλήσω αγρίως το καλάμι με την πάρτη μου! Είχα κάποιες υποψίες, αλλά τελικά ...αποτελώ μοναδικότητα! Αυτοί που γνωρίζω εγώ υπάρχουν μόνο! Κανείς άλλος δεν έχει να αναφέρει ανάλογη περίπτωση, μέσα από όσα έχουν δει τα δικά του μάτια.

 

Ανακαλώ: Δεν υπάρχουν άλλοι πλεονάζοντες δημόσιοι/δημοτικοί υπάλληλοι...και ανακαλώ ξανά: Δεν υπάρχουν καν αυτοί στους οποίους αναφέρθηκα. Τώρα που θυμάμαι καθαρότερα, μου είχε καρφωθεί η ιδέα στο μυαλό, από τότε που το είχα δει στο ..mega!

 

Μπαϊδεγουέι, το παράδειγμα με τον εστιάτορα, έσπειρε και θέρισε!

 

Όσο αφορά δε το «Φυσικά τι να λένε τα πτυχία και οι έρευνες, όταν...μπλα, μπλα, μπλα», μια επισήμανση μόνο: Θεωρώ δεδομένο ότι τη συγκεκριμένη παραπομπή, τη διάβασες και ο ίδιος. Συνεπώς, διάβασες κι αυτό (διότι εγώ το διάβασα, για να μην παραπονιέσαι ότι πάνε χαμένα τα ...links) :

 

«Η βεβιασμένη γενίκευση στην καθημερινότητα λειτουργεί αόρατα και εξάγονται βιαστικά συμπεράσματα από γεγονότα πλήρως άσχετα μεταξύ τους. Παράδειγμα: ένας κουστουμαρισμένος άντρας έχει για τους περισσότερους καλλίτερη μόρφωση από έναν άντρα που φοράει πέτσινο μπουφάν, σκουλαρίκια και μερικά δακτυλίδια.»

 

Τις εξυπνάδες περί πτυχίων και μόρφωσης λοιπόν, βρες άλλον να του τις σερβίρεις (ή, εναλλακτικά, διάλεγε πιο ...βολικά links)

 

 

Παρεπιμπτόντως, είναι περίεργη η αλλεργία που έχεις στα link δεδομένου ότι γράφεις σε τεχνολογικό φόρουμ χρησιμοποιώντας το.. internet!!

 

 

Καμία αλλεργία στα links! Η διαφορά μας επί του προκειμένου;

 

Εσύ χαρακτηρίζεις αυτό που κάνουμε εδώ «γράψιμο σε τεχνολογικό forum χρησιμοποιώντας το internet».

 

Εγώ το λέω «συμμετοχή σε μια ανοιχτή συζήτηση με χρήση γραπτού λόγου», χωρίς να τη διαφοροποιώ από μια υποτιθέμενη προφορική, κατ' ιδίαν συζήτηση, στην οποία ο ρόλος του forum (και κατ' επέκτασιν του internet), δεν είναι άλλος από το ρόλο του ...δωματίου και κατ' επέκτασιν του σπιτιού, στο οποίο λαμβάνει χώρα και κατά την οποία, δε συνηθίζω να τρέχω στη ...βιβλιοθήκη μου αναζητώντας το σχετικό ...σύγγραμμα (βλ. link), κάθε φορά που εκφράζω μια θέση...

 

Συνεχίζεις να βλέπεις ...αλλεργικές αντιδράσεις, ή το κατάλαβες;

 

Κι όμως quote έκανες σκέτο το "Όπως και να 'χει". Πονηρούλη..

Anyway όταν βρεις ομιλώντες ελληνικά ρώτα τους αν η φράση «Όπως και να 'χει έχεις λάθος εικόνα» είναι συνώνυμο του «Έτσι είναι επειδή έτσι λέω εγώ». Θα εκπλαγείς με τις απαντήσεις.

 

Εσύ να δεις πόσο θα εκπλαγείς, όταν αρχίσεις να συναναστρέφεσαι πραγματικούς ομιλούντες την ελληνική. Όχι από κάποιες συγκεκριμένες απαντήσεις τους, αλλά από το σοκ της στιγμής που θα καταλάβεις ότι τόσο καιρό, δεν τη μιλούσες ο ίδιος.

 

Η κλασσική ατάκα κάποιου που δεν έχει επιχειρήματα, αλλά θέλει να φανεί ότι έχει. "Γιατί λες αυτό αφού δε λες το άλλο?". Υπονοώντας ότι κάτι κρύβει και καλά ο άλλος, ότι κατευθύνεται από υπόγεια συμφέροντα, σκοτεινές δυνάμεις, το σατανά τον ίδιο, εξωγήινους κτλ. Φοβερή πρωτοτυπία! Δεν είναι το θέμα μας τα προβλήματα του ιδιωτικού τομέα ρε άνθρωπε! Για το δημόσιο μιλάμε! Και που ξέρεις που αλλού σηκώνω εγώ παντιέρες στην τελική?

Με εξέπληξες πάντως που δε με ρώτησες για ποιά υπηρεσία του δημοσίου δουλεύω. Μπράβο! Γιατί δεν είμαι ΔΥ, ούτε παιδί ΔΥ οπότε γλύτωσες τουλαχιστον μια ήττα ;)

 

 

Μπα! Δε μιλάμε μόνο για το δημόσιο. Για τα χάλια της ελληνικής οικονομίας μιλάμε (έτσι για να κάνεις μια ...επανεκκίνηση στο μυαλό σου).

 

Εσύ μιλάς μόνο για το δημόσιο, διότι - αν και μη όντας δημόσιος υπάλληλος ή παιδί δημοσίου υπαλλήλου, πράγμα που δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω (λόγος ο οποίος θα υπήρχε αν όντως ...δεν είχα πραγματικά επιχειρήματα, όπως σε βολεύει να λες...) - αποτελεί το ...γήπεδο των ομοϊδεατών σου. Στο δημόσιο οργιάζουν - και μάλιστα όχι μόνο εις βάρος των διαφωνούντων συναδέλφων τους, αλλά και εις βάρος του συνόλου των πολιτών - οι εργατοπατέρες και οι επαγγελματίες συνδικαλιστές Στον ιδιωτικό τομέα, το φαινόμενο αφενός είναι συντριπτικά μικρότερης έκτασης, αφετέρου ακόμα κι αν δεν ήταν, δε θα μπορούσε εξ' ορισμού να λειτουργήσει εκβιαστικά, απέναντι σε μια ολόκληρη κοινωνία.

 

(Ξέρω που και για ποιους ...δε σηκώνεις παντιέρες. Είπαμε: Άλλο είναι το γήπεδό σου...)

 

Και εδώ απαντάς στον εαυτό σου δίνοντας μια αποστομωτική απάντηση που και καλά προορίζεται σε μένα!

Εγώ μιλάω για τα νομιμότατα, θεσμοθετημένα πλεονεκτήματα στα εργασιακά του δημοσίου σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα που πολλά αν και είναι θεσμοθετημένα δεν εφαρμόζονται στην πράξη και εσύ μου απαντάς για κοπάνες από τη δουλειά και ξύσιμο, πράγματα τα οποία εγώ δεν υποστήριξα ποτέ, ούτε είχα αναφέρει στο συγκεκριμένο σημείο! Μάλιστα, αυτό ήταν και το point αυτης της παραγράφου, αφού λέω στην αρχή:

 

Παράθεση

 

Πότε μίλησα εγώ βρε για παράνομα προνόμια? Συγκεντρώσου!

 

Ειδικά για το υπό παράθεση: Ποτέ δε μίλησες για «παράνομα» προνόμια. Πως θα μπορούσες; Με δεδομένο - και σωστά - στο μυαλό σου, το: «κάθε τι θεσμοθετημένο, είναι νόμιμο», πραγματοποιείς το ...άλμα (σωστά; μάντεψε...) : «κάθε τι που εκπορεύεται από κάτι θεσμοθετημένο, είναι αδύνατον να είναι παράνομο.»

 

Παραδειγματάκια; Όσα τραβάει η ψυχή σου:

 

- Η μη δυνατότητα απόλυσης των δημοσίων υπαλλήλων είναι θεσμοθετημένη, άρα νόμιμη, οπότε και το να πηγαίνουν αν και όποτε θέλουν στην υπηρεσία τους, αφού δεν κινδυνεύει η θέση τους, είναι επίσης νόμιμο.

 

- Η δυνατότητα συνάθροισης και διαμαρτυρίας είναι θεσμοθετημένη, άρα νόμιμη, οπότε και το κλείσιμο δημόσιων δρόμων και εθνικών οδών, κατά τη διάρκεια των συναθροίσεων και διαμαρτυριών, είναι επίσης νόμιμο.

 

- Η υπό προϋποθέσεις δυνατότητα οπλοκατοχής είναι θεσμοθετημένη, άρα νόμιμη, οπότε η τέλεση ανθρωποκτονίας από άτομο, το οποίο κατέχει νομίμως όπλο, είναι επίσης νόμιμη.

 

Θες κι άλλα; Βάλε το δικό σου μυαλουδάκι να δουλέψει...

 

...απλά για να δεις, ότι η αναφορά στις «λογικές πλάνες», είναι πανεύκολο να λειτουργήσει ως μπούμερανγκ...

 

Από 'κει κι έπειτα:

 

...κι εγώ μιλάω για τα νομιμότατα, θεσμοθετημένα και κατοχυρωμένα από το σύνταγμα δικαιώματα, τα οποία ισχύουν τόσο στο δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα (τους οποίους συνεχίζεις να διαχωρίζεις και να αξιολογείς με διαφορετικά μέτρα και σταθμά), μεταξύ των οποίων αναφέρεται ρητώς και κατηγορηματικώς, ότι: «ο κάθε εργαζόμενος είναι ελεύθερος να αποφασίσει αν θα συμμετάσχει στην οποιαδήποτε κινητοποίηση ή απεργία, ή αν θα συνεχίσει να εργάζεται», τα οποία καταργούνται θρασύτατα από τον υπέρτατο άρχοντα που λέγεται ...«κλάδος».

 

Μιλάω επίσης, για θεσμοθετημένες, προκλητικότατες, αλλά - ίσως το πλέον σημαντικό - και επιβαρυντικές για το κοινωνικό σύνολο διακρίσεις, υπέρ του δημοσίου τομέα, για τις οποίες η θέση μου δεν είναι να ισχύσουν και στον ιδιωτικό, ώστε να πάψει η «αδικία», αλλά να καταργηθούν και από τον δημόσιο (ξέρω, ξέρω: Ίσια κι όμοια είναι; )

 

Αφού σ΄αρέσει μάλιστα να αναφέρεσαι σε «θεσμοθετημένες» και μη καταστάσεις, θεωρώντας κάθε τι «θεσμοθετημένο» (ασχέτως του από ποιον ...θεσμοθετήθηκε) ως «πέραν πάσης συζητήσεως αποδεκτό», να σου θυμίσω άλλη μια; «Βουλευτική ασυλία». Θεσμοθετημένη είναι. Εγώ - ως γνήσιος αντίπαλος των θεσμοθετημένων... - δεν την υποστηρίζω. Εσύ όμως, σίγουρα θα πολεμούσες για τη διατήρησή της. Δεν τολμώ να φανταστώ το αντίθετο...

 

...ή μήπως δεν υπολογίζονται ως θεσμοθετημένα, όσων η θεσμοθέτηση δεν έχει ρίζες στο συνδικαλισμό;

 

Ο λαικισμός στο μεγαλείο του!

 

...και η προπαγάνδα των Πρετεντέρηδων! Ξεχνάς τα ουσιαστικά και δεν κάνει...

 

Όσο για την... οικονομοτεχνική ανάλυση της κρίσης που έκανες να σαι καλά, μου χάρισες άφθονο γέλιο.

Θα μπορούσα να την αναλύω για ώρα αλλά βαρέθηκα.

 

 

Όσο για την ...οικονομοτεχνική ανάλυση της κρίσης που έκανα, προφανώς και δεν επιχείρησα καν να κάνω κάτι τέτοιο, πράγμα το οποίο ήταν απολύτως σκόπιμο. Ακόμα και τις εξειδικευμένες γνώσεις αν είχα, ο σκοπός μου δε θα ήταν η παράθεση άλλης μια «οικονομοτεχνικής ανάλυσης», φορτωμένης με ένα χάος από νούμερα, δείκτες και ποσοστά. Είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις πολύ καλά το γιατί (άσχετα αν δεν το παραδέχεσαι ούτε μπροστά στον καθρέφτη σου...), αλλά ας το πω για να το δουν και οι υπόλοιποι:

 

Διότι όταν, απευθυνόμενος σε ένα σύνολο - κατά πλειοψηφία - μη ειδικών για ένα θέμα αποδεκτών, μοστράρεις εξειδικευμένες αναλύσεις, δεν το κάνεις για να τους ενημερώσεις, αλλά για να τους ...ζαλίσεις.

 

Αν ο σκοπός σου είναι όντως να τους ενημερώσεις, τους λες αυτό που θέλεις, στη γλώσσα και με τον τρόπο που θα το καταλάβουν. Αυτά που έγραψα εγώ, είναι απλά και κατανοητά στον καθένα. Είναι πράγματα που πιθανότατα οι περισσότεροι τα γνωρίζουν ήδη, τα ζουν καθημερινά αλλά, ακόμα κι αν δεν τα γνωρίζουν - ή ακόμα κι αν δεν τα δέχονται ως ισχύοντα - μπορούν απλά να τα κατανοήσουν και να τα απορρίψουν ως ψευδή. Έχοντας όμως μπορέσει να τα διαβάσουν πρώτα, εφόσον το θέλουν. Τουλάχιστον δεν επιχειρούν να τους δημιουργήσουν σύγχυση, πλέον αυτής που ήδη έχουν.

 

Αυτές δεν είναι δικές μου μέθοδοι. Τις έχει πατεντάρει το ...κόμμα.

 

Σε περίπτωση που επιχειρήσεις να το ξανακάνεις πάντως ρίξε κανα διαβασματάκι πρώτα στα βασικά γιατί παίζει να γίνεις ρόμπα. Άρχισε από αυτόν, νομίζω σε εκφράζει.

 

 

Τι λες ρε παιδί μου;...

 

...link για το Friedman; Ανέβηκες απότομα στην εκτίμησή μου!

 

Κάτσε, κάτσε! Να ανταποδώσω! Μάθε για ένα ...σχετικώς αξιόλογο μουσικοσυνθέτη:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Beethoven

 

Καλή λευτεριά.

 

Θα σου κρατήσω ένα κανελί, μη στεναχωριέσαι...

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θεωρούμε ότι ο μόνος τρόπος για να ζήσουμε αξιοπρεπώς (δηλαδή η εργασία μας) είναι ευκαιρία και αφήνουμε τη ζωή μας στις τύχες των καπιταλιστικών κύκλων να πάμε να πνιγούμε.

 

Και ποια είναι τα δικαιώματα του εργαζόμενου. Ποτε μπορεί να απεργεί;

 

Διαφωνούμε ιδεολογικά προφανώς, αλλά φαίνεσαι υπέρμαχος της συζήτησης (ειλικρινά...) Δε θα ήταν κακό όμως, αν έβαζες λίγο νεράκι στο κρασί σου, σχετικά μ' αυτό το «να πάμε να πνιγούμε». Δε γεννήθηκαν όλοι αγωνιστές, αδελφέ! Η απουσία θάρρους και αποφασιστικότητας, μόνο προσόν δεν είναι, αλλά έχουν δικαιώματα κι εκείνοι που θέτουν ως προτεραιότητα την - έστω και ταπεινή - επιβίωση. Δε βρισκόμαστε στην αρχαία Σπάρτη...

 

Πολλά, αλλά συγκεκριμένα. Μπορεί να απεργεί όποτε θέλει, αρκεί αφενός να μην επιβάλει στους πάντες εκ των συναδέλφων του να τον ακολουθούν, αφετέρου να μη στερεί με την απεργία του, τη δυνατότητα εργαζομένων ακόμα και διαφορετικών κλάδων, να πάνε στις δικές τους δουλειές. Για δημόσιους δρόμους μιλάμε, όχι για το μποστάνι του μακαρίτη του παππού μας...

 

Μην ιεροποιούμε τους θεσμούς.

 

Αν μη τι άλλο, όχι ...αδιακρίτως! Όταν λειτουργούν υπέρ των «συνδικαλοεργατοπατεροσυντρόφων» είναι σαφώς ιεροί.

 

Όταν λειτουργούν για την ανάδειξη κυβερνήσεων, κατά τη θέληση της πλειοψηφίας (η οποία πιθανότατα σφάλει κατά περίπτωση, δεν παύει όμως να είναι αυτή που αποφασίζει, σύμφωνα με το ισχύον πολίτευμα) μεν, με την οποία διαφωνούμε δε...ποιος ασχολείται με θεσμούς και τρίχες;

 

Εναντίον των άκρων-πάντα με το κυρίαρχο ρεύμα, όπως και όλοι οι φιλήσυχοι πολίτες σε όλες τις κοινωνίες. Νομοταγής και υπεύθυνος.

 

Για το ότι θεωρώ εαυτόν φιλήσυχο πολίτη, νομοταγή, μη ακραίο και υπεύθυνο, τι άλλο να κάνω για να ικανοποιήσω τους διαφωνούντες με τη στάση μου, από το να ζητήσω ταπεινά ...συγνώμη! Αν υπάρχει επόμενη ζωή, δεσμεύομαι να την περάσω ως γνήσιο ...καθίκι, προκειμένου να επέλθει η σχετική ισορροπία. Τουλάχιστον όσο αφορά στο ποσοστό, το οποίο τη διαταράσσει το άτομό μου...

 

είσαι αντι-αντι αλλά πρώτα από όλα μαζί Αντικομμουνιστής ΚΑΙ Δημοκράης. Ταυτίζεις την ιδεολογία και τις αξίες του σοσιαλισμού κ του κομμουνισμού με αυτές του φασισμού και έτσι τα έχεις καλά με τον εαυτό σου.

 

Α, μπα! Είναι πολύ πιο απλό και σαφές, άσε που το είπα και πριν: Δε διαχωρίζω τις εκφάνσεις του φασισμού, ανάλογα με το χρώμα τους (λάθος μου βέβαια και οφείλω να το παραδεχθώ, διότι ο κομμουνισμός, είναι γνωστό και καθολικώς αποδεκτό, ότι αποτελεί έκφραση ...δημοκρατίας και απουσίας φασισμού, αν σκεφτεί κανείς το ...πλήθος, στα εκάστοτε κομμουνιστικά καθεστώτα, των αντιπολιτευόμενων εφημερίδων και γενικότερα των αντιπολιτευόμενων παρατάξεων...) πράγμα που σαφώς μου επιτρέπει να τα έχω άριστα, όχι απλώς καλά, με τον εαυτό μου. Εσύ είσαι ελεύθερος να πράττεις όσα σε κάνουν να τα έχεις καλά με το δικό σου... κι από τη στιγμή που, για να είσαι εσύ καλά με τον εαυτό σου, αποφασίζεις να καταπατάς την ελευθερία και το δικαίωμα αυτοδιάθεσης του άλλου, εγώ είμαι ελεύθερος να σε κατηγορώ. Κλείσε μου το στόμα, αν νοιώθεις ικανός... δημοκράτη!

 

Είσαι και αντιρατσιστής και ζεις όμορφα στον αγγελικό καπιταλιστικό μας κόσμο, χωρίς διακρίσεις και εκμετάλλευση.

 

Αμέ! Δε σ' αρέσει, ε; Ιδού η λύσις: ...ξυδάκι!

 

 

Όταν οι απόψεις κάποιου είναι από εξορισμού προκατειλημμένες και κατευθυνόμενες (ο ίδιος δήλωσε πως είναι κάθε φύσης "αντι")

 

...Από εξορισμού (κατά το «εξαπανέκαθεν»...το γράψιμο σε μάρανε...) προκατειλημμένες και κατευθυνόμενες, οι απόψεις όποιου δηλώνει και νοιώθει «αντί», απέναντι στα κατά γενική ομολογία κατακριτέα...μεγάλο πράγμα η λαϊκή σοφία τελικώς: όσο ζει κανείς, όλο και κάτι μαθαίνει... (1+1=4, ε; Σωστά δεν το θυμάμαι; )

 

όταν τρέφει αστείρευτο μένος

 

Εναντίον όσων υποκρίνονται τους δημοκράτες, ενώ υποστηρίζουν την καταστρατήγηση των δικαιωμάτων κάθε αντιφρονούντα; Μόνο αστείρευτο; Αβυσσαλέο και λίγο είναι, απέναντι σε ανθρωπάκια μικρότερης αξίας, από το περιεχόμενο ενός βυτίου εκκενώσεων...

 

και καταφεύγει σε απόψεις εκ του ασφαλούς, με απόλυτο τόνο στην φωνή του λες και είναι ο Παττακός η ο Μιχαλολιάκος,

 

Μάθε με κι εμένα πως είναι το «εκ του μη ασφαλούς», ρε μόρτη! Γουστάρω ρίσκο και αδρεναλίνη, αλλά δεν ξέρω τον τρόπο...

 

Μάθε με επίσης το κόλπο να εντοπίζω τόνο ...φωνής, σε γραπτό κείμενο! Ζηλεύω...

 

Έλα ρε και σε είχα για ξύπνιο! Το φουκαρά τον Αδόλφο και το Στάλιν (σουτ! πιπέρι στο στόμα! ακούς εκεί το ...Στάλιν! Βλάσφημε!) τους ξέχασες; Ή μόνο για επίπεδα πατακομιχαλολιάκων είμαι άξιος; Νόμιζα ότι έχω εξελιχθεί σα φασιστόμουτρο με την πάροδο των ετών...

 

όταν κακώς η καλώς την έχει κοπανήσει και είναι στο εξωτερικό (για χιλιάδες χ/ψ προσωπικούς λόγους που δεν ενδιαφέρουν κανέναν)

 

Όχι, θα καθόμουν στο τσίρκο και θα άφηνα τα συνδικαλόσκυλα να αποφασίζουν για το αν, με ποιο τρόπο και πότε θα εργαστώ ή θα μετακινηθώ...

 

(...λόγοι που δεν ενδιαφέρουν κανέναν μεν, αλλά εσύ τους συμπεριλαμβάνεις, έστω και απλά ως υπαρκτούς, στη φράση σου. Μια νέα ερμηνεία της λέξης «αδιαφορία», μόλις γεννήθηκε! Να μας ζήσει...)

 

όταν προσβάλει/υβρίζει με "spoilers" όποιον και αν διαφωνεί μαζί του

 

Δε σου έκατσε καλά, το «σου χρειάζεται η φασιστική κοινωνία, για να κρύβεις πίσω της το δικό σου φασιστικό πρόσωπο», έτσι; ...Ξαναξυδάκι (αλλά ...balsamico αυτή τη φορά, έτσι για ποικιλία!)

 

όταν δηλώνει πως δεν ψηφίζει/σε συνολικά η με κάποια άλλη έννοια, άγνωστη σε εμάς εδώ και 30 χρόνια

 

Άγνωστη σ' εσένα, πανέξυπνε! Η διαφορά μεταξύ του «δεν ψηφίζω καθόλου» και του «δεν ψηφίζω αυτούς που έχουν μέχρι τώρα κυβερνήσει», είναι σαφής και γνωστή μέχρι και στις πέτρες (εξαιρουμένων εκείνων που έχουν μερικοί μέσα στο κεφάλι τους...)

 

όταν δηλώνει "Ναι είμαι αντικομμουνιστής, και κάθε φύσης "αντι" ---> οξύμωρο και τραγελαφικό, μιας και ο τόνος των γραπτών του, δεν μοιάζει με... "αντι", αλλά κάτι πολύ "συγκεκριμένο"

 

...Shit! Με ξεμπρόστιασε...

 

δεν αξίζει καν να απαντάς στις "απόψεις" του, που για εμένα πολύ άσχημο είναι που τις διαθέτει, και τις παραθέτει με αυτό τον τρόπο...

 

Πλεονασμός! Έχεις καταστήσει σαφές ότι ενοχλείσαι απ' όσους υιοθετούν διαφορετικές απόψεις από τις ...δικές σου, ακόμα περισσότερο δε, όταν τις ...παραθέτουν (θράσος!) και μάλιστα με τρόπο ο οποίος ...δε σου αρέσει (αναίδεια!). Δε λες κάτι καινούργιο. Απλώς παρουσιάζεις για άλλη μια φορά, το ίδιον των ...δημοκρατών(!) της συνομοταξίας σου...

 

Όταν εκθέτει κάποιος εαυτόν δημόσια, και κρίνει άλλους, να είναι έτοιμος να δεχθεί την ίδια και χειρότερη κριτική...

 

Μωρέ εγώ, έτοιμος να δεχθώ την οποιαδήποτε κριτική (και να αντιπαρατεθώ με τον ...κριτή μου), είμαι ανά πάσα στιγμή. Το θέμα είναι τι κάνουν όσοι, ενώ είναι εξίσου, ή και περισσότερο έτοιμοι απ' ότι εγώ, όταν έχουν να αντιμετωπίσουν ...δημοκράτες(!) (το «δημοκράτες» με τις τρεις τελίτσες μπροστά και το θαυμαστικό στο τέλος του, να θυμηθώ να το προσθέσω στην αυτόματη διόρθωση. Υπάρχει ανάγκη συχνότατης χρήσης του...) οι οποίοι ...τσινάνε μπροστά στις «δημόσιες εκθέσεις» άλλων, διαφωνούντων ...εαυτών. Τι κι αν είναι έτοιμοι; Στράφι πηγαίνει η ετοιμότητα...

 

Μαγκιά, κλ@@!@ια έξω από το χορό, χωρίς να αποτελείς μέρος αυτής της χώρας, ειδικά δε όταν ομολογείς πως εξ αρχής είσαι "αντι" δήθεν (για να δώσει τάχα κύρος στα λεγόμενα σου), ξέρουν πολλοί να είναι έτσι.... Χορτάσαμε από "μάγκες" που είναι αλάθητοι, και κατέχουν την γνώση και την αλήθεια, αλλά το μόνο που κάνουν/καταφέρνουν είναι να μας το "φοράνε" όλο και πιο πολύ...

 

Το «δήθεν» στο επιστρέφω προφανώς, αλλά συγκεκριμένο: δήθεν δημοκράτη...

 

Όσο για τα λεγόμενά μου, δεν έχουν την ανάγκη πρόσθετου κύρους, σε διαβεβαιώ! Απόψεις εκφράζω, δεν επιβάλλω προσωπικές επιλογές, όπως κάποιοι άλλοι εδώ μέσα (ονόματα δε λέμε, ούτε δείχνουμε κατά ...ντεηβμάρεη μεριά...) Το αν είμαι ή όχι «δήθεν», δε μπορεί ούτε να το επιβεβαιώσει, ούτε να το διαψεύσει κανείς, στα πλαίσια μιας μη επώνυμης κουβέντας. Όποιον θέλει να πιστέψει ότι δεν είμαι δήθεν, απλώς τον ευχαριστώ. Εσύ ...εντόπισε την i.p. του και τράβα να του το απαγορεύσεις...

 

(Κατάφερα ο παιχταράς, να σας το «φορέσω», χωρίς καν να δραστηριοποιηθώ στην πολιτική; Με κάνεις να με θαυμάζω όλο και περισσότερο!)

 

 

Κανένας αληθινά μάγκας, να γλυτώσει εμάς, την χώρα μας, και τα αγέννητα παιδιά μας υπάρχει...; Θα υπάρξει....; Εκεί στέκομαι εγώ...

 

Δεν περίμενα ότι θα ...στεκόσουν! Πως δεν υπάρχει; Υπάρχει ο ...Φωτόπουλος!

 

(Το ακούσαμε και αυτό.... Τελικά αυτό το νήμα προσφέρει άφθονο γέλιο.... Ο ένας είναι 45, ο άλλος είναι χρόνια νεότερος, και επειδή είναι νεότερος, είναι μόμολο και δεν έχει δικαίωμα για πολιτική άποψη, και δεν μπορεί να διαθέτει πολιτική κρίση και ικανότητα, επειδή μόνο και μόνο ότι ο ένας είναι μεγαλύτερος... Το ακούσαμε και αυτό.... Η "ηλικία" καθορίζει αν έχει ο "αντίπαλος" συνομιλητής σου ικανότητα και δικαίωμα πολιτικής άποψης και κρίσης)

 

Το άλλο το ακούσατε, ή σας διεύφυγε; Ότι δικαίωμα πολιτικής άποψης και κρίσης έχουν οι πάντες, αλλά από το πόσα χρόνια είσαι παρών και ενεργός στον κόσμο, αρέσει ή δεν αρέσει σε κάποιους, εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό η εμπειρία που αποκομίζεις;

 

Αλλά δεν αντέχω φασίστες, που αποκαλούν άλλους φασίστες, να κάνουν κουμάντο και να καθορίζουν ποιος μπορεί να έχει άποψη και ποιος όχι, ανάλογα αν τον συμφέρει η όχι

 

...Διχασμός προσωπικότητας, ή απλώς δεν αντέχεις τα ...συντρόφια σου;

 

Σταμάτα να υποστηρίζεις τους άλλους λες και είσαι δικηγόρος.... Δες μερικά post πριν, στα ωραία χαρωπά χρωματισμένα "spoiler" του τι γράφει το άτομο και μετά ξαναπές το "σταμάτα".... Έλεος πια....

 

Ναι ρε! Καλά σου λέει ο άνθρωπος! Ποιος σου έδωσε εσένα το δικαίωμα να υποστηρίζεις θέσεις με τις οποίες ...συμφωνείς; Αφού είναι προφανές ότι δε διάβασες τι γράφει το ...«άτομο». Άμα σ' αφήσουμε λάσκα δηλαδή, τι θα κάνεις; Θα διεκδικήσεις και το δικαίωμα να μάχεσαι εναντίον θέσεων με τις οποίες διαφωνείς; Για συμμαζέψου σιγά, σιγά, γιατί σα να πήρες πολύ αέρα!

 

Δεν θα κάτσω να απαντήσω... Απαξιώ... Όχι γιατί δεν μπορώ να απαντήσω, αλλά γιατί χάθηκε κάθε νόημα... Δεν μπορείς να συνεννοηθείς.... Συνέχιζε να κάνεις για λογαριασμό άλλων τον δικηγόρο.... Άλλωστε η κλίκα δεν πρέπει να σπάσει ε; ;)

 

...η λύση στο πρόβλημα της αντιμετώπισης των πάντων...

 

αυτή άλλωστε που εκφράζουν δυστυχώς είναι σε μεγάλο βαθμό η κυρίαρχη άποψη.

 

Σε όλα τα σοβαρά βιβλιοπωλεία, αλλά και σε ...πουντουφού για νταούνιασμα:

 

«Ηδονίζομαι στην ιδέα της δημοκρατίας, αλλά οι επικράτηση τής κυρίαρχης άποψης, μου προκαλεί ...δυστυχία! Είμαι βιτσιόζος, γιατρέ μου;»

 

Πολυ απαξειωνετε τωρα τελευταια...

Σταματηστε να απαξιωνετε και να χαρακτηριζετε κοσμο, γιατι οσο και να ειμαι κατα σε εκεινο το κουμπακι διπλα στην πολλαπλη παραθεση, θα αρχισω να το παταω αβερτα.

 

Μην το κάνεις! Αδιαφόρησε, όπως κάνω κι εγώ. Δεν το έχω πατήσει μέχρι τώρα - μολονότι μου δόθηκαν, αν και σχετικά νέος στην παρέα, πολλές αφορμές - ούτε και πιστεύω ότι θα το πατήσω στο μέλλον. Οι αηδίες που γράφονται, προτιμώ να παραμένουν ορατές και, αυτοί που τις γράφουν, προτιμώ να μην τρώνε ban, για να συνεχίζουν να ξεβρακώνονται. Το ξέρω ότι αποτελεί το καθιερωμένο είδος διαμαρτυρίας στα forum, αλλά δίνει και την ψευδαίσθηση της αξίας, σε άτομα που δε γνωρίζουν καν την έννοια του όρου...

Επεξ/σία από deesnider
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει για τα πλεονεκτήματα που προσφέρει η συγκεκριμένη συμφωνία:

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCQQqQIwAA&url=http%3A%2F%2Fwww.imerisia.gr%2Farticle.asp%3Fcatid%3D26516%26subid%3D2%26pubid%3D112950244&ei=OEOrUIavIcG60QXwkYGgDg&usg=AFQjCNFQkGzPnNY6zO1b8KUjE7SEQk_c9A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνούμε ιδεολογικά προφανώς, αλλά φαίνεσαι υπέρμαχος της συζήτησης (ειλικρινά...) Δε θα ήταν κακό όμως, αν έβαζες λίγο νεράκι στο κρασί σου, σχετικά μ' αυτό το «να πάμε να πνιγούμε». Δε γεννήθηκαν όλοι αγωνιστές, αδελφέ! Η απουσία θάρρους και αποφασιστικότητας, μόνο προσόν δεν είναι, αλλά έχουν δικαιώματα κι εκείνοι που θέτουν ως προτεραιότητα την - έστω και ταπεινή - επιβίωση. Δε βρισκόμαστε στην αρχαία Σπάρτη...

 

Πολλά, αλλά συγκεκριμένα. Μπορεί να απεργεί όποτε θέλει, αρκεί αφενός να μην επιβάλει στους πάντες εκ των συναδέλφων του να τον ακολουθούν, αφετέρου να μη στερεί με την απεργία του, τη δυνατότητα εργαζομένων ακόμα και διαφορετικών κλάδων, να πάνε στις δικές τους δουλειές. Για δημόσιους δρόμους μιλάμε, όχι για το μποστάνι του μακαρίτη του παππού μας...

 

 

Για την πρώτηπαράγραφο συμφωνώ εν μέρει πως πολύς κόσμος προτιμάει απλά να επιβιώνει. Να σώσει ό,τι σώζεται. Το θέμα είναι πως πρέπει να αναρωτηθεί ο κόσμος τι φταιει και έπεσε το βιοτικού του επίπεδο; Το κακό του το ριζικό; Τον γκαντέμιασε ο Θεός; Ή υπάρχει μια καπιταλιστική κρίση που λόγω του μοντέλου που ακολουθηθηκε στη χώρα χτύπησε περισσότερο την Ελλάδα από τις άλλες χώρες. Και πρέπει να αναρωτηθεί γιατί που σήμερα έχουμε τον τρόπο να ικανοποιηθούν ολωνών οι βασικές ανάγκες (από τροφή μέχρι διασκεδαση) το βιοτικό του επίπεδο συρρικνώνεται. Όσο λοιπόν κουμάντο κάνουν άλλοι στην οικονομική εξουσία, αυτός που θέλει απλά να επιβιώσει θα γίνεται βορά στις διαθέσεις των οικονομικών κύκλων.

 

Για τη δεύτερη παράγραφο. Το θέμα είναι να μην αναγκάζεται να απεργεί. Και γιατί απεργεί; Απεργεί γιατί θέλει να πάρει καινουργιο έργο τέχνης σαν αυτά που έχουν οι εφοπλιστές οι Έλληνες στα σπίτια τους; Απεργεί γιατί βλέπει πως πλέον δεν του φτάνουν για να ζήσει. Γιατί με 500 και 600 ευρώ δε ζει. Και μπορεί να ζήσει αξιοπρεπώς, αλλά έλα μου ντε που 600 δις είχαν φυγει στην Ελβετία. Και πως φύγαν αυτά τα 600 δις; Μόνοι τους τα δουλεψαν οι μεγαλοκαταθέτες ή μήπως τα παρήγαγαν οι εργαζόμενοι; Άρα έχει κάθε δικαιωμα ο άλλος να απεργεί και να απαιτεί να ζήσει αξιοπρεπώς τη ζωή του. Όπως έχει δικαίωμα ο εργοδότης να τον απολύσει. Κανένα δικαίωμα όμως δεν έχει να τον εγκαλεί κάποιος που δεν θέλει να απεργήσει. Στο κάτω κάτω όλες οι απεργίες αποφασίζονται κατόπιν ψηφοφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει για τα πλεονεκτήματα που προσφέρει η συγκεκριμένη συμφωνία:

http://www.google.gr...b8KUjE7SEQk_c9A

 

Αυτα ειναι ψιλα γραμματα. Ξεπουλιεται η ελλαδα, ενω θα μπορουσαμε ως ελληνικο κρατος, και να κατασκευαζουμε τα προιοντα της HP, και να τα μεταφερουμε μονοι μας απο Κινα, και να τα πηγαινουμε μονοι μας στην Τσεχια, και να αγοραζουμε σε τιμη κοστους αποκομιζοντας τρισεκατομυρια εβραϊκες λιρες.

Αλλα οταν βγαινει ο καθε νεοφιλελε σαν εσενα, και δεν καταλαβαινει οτι εχουμε ξεπουλησει την πιο κερδοφορα μας επιχειρηση (παραγωγης αερα κοπανιστου), καλα να παθουμε, για αυτο εχουμε παει κατα διαολου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...