Προς το περιεχόμενο

προβλημα με virtual server


Silenzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά η κοπέλα μου έχει hol συνδεση και έχει ένα netfaster iad 2 modem-rooter (pstn).

ενώ τις ενεργοποίησα κάποιες ports στο virtual server, έχω βάλει την σωστή ip, tcp &udp, και κάποιες ports που βρηκα στο google και προσπαθουμε να παίξουμε muthology titans.

θα μπει μια φορα (μεσω gameranger) σε καποιον host και θα παιξει, μετά αν προσπαθήσει να δοκιμάσει στο καπάκι αλλο host δε θα μπει..βασικα οποτε θελει μπαινει χωρις λογικη..

ξέρεις κανεις τι παίζει ? παιζει να ειναι προβληματικο το rooter ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να κανεις dmz που ανοιγει ολα τα ports.απο εκει και περα αν θες να τεσταρεις αν τα ports ειναι ανοιχτα υπαρχει ενας απλος τροπος.ενα port απο αυτα το βαζεις στο mtorrent ανοιγεις το mtorrent να τρεχει και μετα πας www.canyouseeme.org και βλεπεις αν ειναι ανοιχτο.εκτος αν το προβλημα που εχεις εσυ δεν οφειλεται στο Port forward αλλα σε κατι αλλο.το κατι αλλο για μενα θα ηταν να ξεκινησω να κλεινω ολα τα firewall και τετοια σε ρουτερ και Pc.

και οσο ξερω αν κανω λαθος διορθωστε με γιατι δεν παιζω παιχνιδια αλλα και port forward να μην εχεις κανει παλι πρεπει να μπαινεις κανονικα στους hosts.τουλαχιστον αυτο εχω δει απο ενα φιλο που παιζει cabal χωρις port forward.

 

η Hol παντως οσο ξερω δεν κοβει Ports οπως κοβει πχ ο οτε με τηναυξημενη ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

μήπως μπορείς να μου πεις πως γίνεται αυτο το dmz γιατι δεν έχω ιδεά ?

παντως στο δικο μου rooter δε χρειαστηκε να κανω port forward αρα έχεις δικιο σε αυτο που λες για τα games..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει επιλογη dmz απλα σε ρωταει να βαλεις την Ip του Pc Που θες .(την ιδια που εβαλες στο port forward) και κατα καποιο τροπο σου ανοιγει ολα τα ports απλα οπως σου ειπα δεν νομιζω οτι εκανες κατι εσυ λαθος αλλα κατι αλλο ισως γινεται.δεν ξερω αν μπορεις να το δοκιμασεις σε αλλο Pc η να δεις για firewall κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λύση του dmz δεν είναι πανάκεια, δεν είναι για μονίμου βάσεως χρήση.... Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να είσαι έτσι ορθάνοιχτος χωρίς καμία προστασία, προσκαλώντας ο ίδιος τους επίδοξους εισβολείς: αυτός είμαι, έχω ανοίξει την πόρτα του σπιτιού, έχω τηλεοράσεις, χρήματα, χρυσαφικά κτλ κτλ, εμπάτε "κλέφτες", πάρτε ελεύθερα. Η λύση dmz έχει νόημα αν τρέχουμε κάποιου είδους server στο pc/server μας που θέλει open nat, η που έχει προβλήματα στο να ανοιχτεί η πόρτα που χρειάζεται.

 

Το DMZ είναι χωρίς firewall και nat. Χρησιμοποιείται κυρίως σε servers όπου στο δίκτυο τους, υπάρχει και κάποιο εξειδικευμένο firewall που καλύπτει αυτή την αδυναμία... Σε οικιακά pc χρησιμοποιείται επίσης, αν και δεν θα πρέπει μονίμως, αν δεν έχει στηθεί κάποιο software firewall με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μονίμως χρήση του χωρίς κάποιο firewall που να κλείνει όλες τις υπόλοιπες πόρτες που δεν χρησιμοποιούνται, είναι τρομερά επικίνδυνο...

 

Γνώμη μου είναι να ενεργοποιείται μόνο όταν χρειάζεται την δεδομένη στιγμή και μετά να ξαναγυρνάει κανονικά με nat+firewall του router.

 

Poulinos, θα έπρεπε να ενημερώσεις ρητά πως είναι επικίνδυνο και δεν είναι η καλύτερη λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λύση του dmz δεν είναι πανάκεια, δεν είναι για μονίμου βάσεως χρήση.... Είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να είσαι έτσι ορθάνοιχτος χωρίς καμία προστασία, προσκαλώντας ο ίδιος τους επίδοξους εισβολείς: αυτός είμαι, έχω ανοίξει την πόρτα του σπιτιού, έχω τηλεοράσεις, χρήματα, χρυσαφικά κτλ κτλ, εμπάτε "κλέφτες", πάρτε ελεύθερα. Η λύση dmz έχει νόημα αν τρέχουμε κάποιου είδους server στο pc/server μας που θέλει open nat, η που έχει προβλήματα στο να ανοιχτεί η πόρτα που χρειάζεται.

Το DMZ είναι χωρίς firewall και nat. Χρησιμοποιείται κυρίως σε servers όπου στο δίκτυο τους, υπάρχει και κάποιο εξειδικευμένο firewall που καλύπτει αυτή την αδυναμία... Σε οικιακά pc χρησιμοποιείται επίσης, αν και δεν θα πρέπει μονίμως, αν δεν έχει στηθεί κάποιο software firewall με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μονίμως χρήση του χωρίς κάποιο firewall που να κλείνει όλες τις υπόλοιπες πόρτες που δεν χρησιμοποιούνται, είναι τρομερά επικίνδυνο...

Γνώμη μου είναι να ενεργοποιείται μόνο όταν χρειάζεται την δεδομένη στιγμή και μετά να ξαναγυρνάει κανονικά με nat+firewall του router.

Poulinos, θα έπρεπε να ενημερώσεις ρητά πως είναι επικίνδυνο και δεν είναι η καλύτερη λύση...

αυτος ειναι και ο λογος που το γραφω σαν δευτερη λυση παντα οταν καποιος δεν μπορει να κανει Port forward

και γραφω οτι ανοιγει ολα τα Ports αυτοματα. τωρα για το θεμα ασφαλειας απλα δεν το βλεπω τοσο μαυρα οτι οκ θα μας

χακαρει καποιος για 2 λογους. α.καποτε ολοι μπαιναμε με 56κ modem χωρις firewall χωρις τιποτα και κανεις δεν εκανε παραπονα που το Pc μας επαιρνε την wan ip.

β.τοσο καιρο τωρα αντι να βλεπω ατομα να χακαρονται λογω ανοιχτων πορτων κτλ βλεπω ατομα που τρεχουν οτι βρουν στο ιντερνετ no matter what,

ατομα που βαζουν firewall και απλα κανουν ολα default deny με αποτελεσμα να μην εχουν νετ ή default permit και να μην εχει ουσια το firewall

ή βλεπω ατομα που βαζουν κατι password και κατι secret questions για κλαματα.αμα τα διαφορα sites δεν σε υποχρεωναν τα τελευταια χρονια να βαλεις

δυσκολο Passwords γιατι αλλιως δεν τοδεχονται οι μισοι θα συνεχιζαν να ειχαν το κλασσικο qwerty.προσωπικη αποψη παντα.ειδικα το να τρεχουν οτι βρουν ειναι απο τα πιο κλασσικα.

οκ παντως την επομενη φορα θα το γραφω και απο κατω με κεφαλαια γραμματα οτι ανοιγουν ολα τα ports με οτι αυτο συνεπαγεται.

Μην βαλω και τοσο καιρο τα ξεκλειδωτα δικτυα που επισης αν οι κατασκευαστες δεν πουλαγαν τα ρουτερ κλειδωμενα οι μισοι θα συνεχιζαν να τα εχουν ανοιχτα.βεβαια τωρα συνεχιζουν οι μισοι να τα εχουν με το default ssid και Password.τωρα για το firewall του ρουτερ επισης περα απο το on off σε home use απορω αν υπαρχουν 2-3 στους 1000 που θα σεταρουν κατι παραπανω.καταλαβαινω τι εννοεις απλα η εκφραση ανοιγει ολα τα ports πιστευα οτι ειναι αρκετη για να καταλαβει ο αλλος οτι ριχνεις το security καμποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...