Προς το περιεχόμενο

Περίεργο "κόλημα" υπολογιστή


Herculess

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και καιρό μου κάνει κάτι περίεργα κολλήματα το πισι. Εκεί που σερφάρω με μοζίλα μου κολλάνε τα πάντα, δεν κουνιέται τίποτα και στα ηχεία κάνει ένα τρομερό τρίξιμο "ζζζζζζζζζζζ". Δεν ξεκολλάει με τίποτα όσο και αν το αφήσω και χρειάζεται ρεσετ. Λέτε να είναι hardwear το πρόβλημα??

Το σύστημα μου είναι : i5 2500k, m4 64gb, 8 ram corsair, wireless pci-e card, gigabyte z68x-ud3h-b3 και corsair cx600 psu. Τι μπορεί να παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρομοιο θεμα ειχα και γω με το pc μου....εκει που δουλευα κολλαγε απιστευτα...και μονο με reset ξεκολλαγε...μετα παλι τα ιδια...!

εμενα ηταν καθαρα θεμα windows(δεν ηταν real!!)....το ελυσα με ενα format!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει να λεει οτι δεν ειναι real τα windows, εκτος και αν ειχες καμια πειραγμενη εκδοση.

 

Οσο αναφορα τον topic starter, με βαση την δικια μου εμπειρια με παρομοιο προβλημα σαν το δικο σου

 

1) Δες τις θερμοκρασιες του pc σου να ειναι σε λογικα πλαισια

2) Κανε update τους drivers της καρτας γραφικων σου αλλα και της καρτας ηχου

3) Ελεγξε τον σκληρο σου

4) Κανε scan με το Malwarebytes

5) Κανε memtest για ωρες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φορματ προσπαθώ να το αποφύγω, αλλά στην τελική αμα χρειάζεται....

 

1) οι θερμοκρασίες μου sistah είναι καλές με 32C τώρα που μιλάμε με μοζίλα και 10 καρτελες ανοιχτές. Και γενικά δεν κολλάει όταν παίζω (3-4 φορές κόλλησε όταν έπαιζα) αλλά τις περισσότερες φορές όταν μιλούσα στο skype, όταν άκουγα internet radio και όταν σέρφαρα.

2) έχω την 6870 και κατέβασα τους 12.09 πριν καμιά βδομάδα. Drivers για την κάρτα θα κατεβάσω.

3)για πες τι να ελέγξω? το hard disk sentiel μου τον δείχνει 99% health.

4)έχω τον Microsoft Sec. Essential και δεν βρίσκω κανα υιό μέσα. Αυτο που λες είναι freewear?

5)θα κάνω και θα σου πω αποτελέσματα

 

ΥΓ. Thanks για τις συμβουλές παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φορματ ας ειναι πραγματικα η τελευταια λυση..

 

Σου εχει πεταξει καμια μπλε οθονη κατα καιρους, ή μονο freezaρισμα?

 

Στην καρτελα οverview στο hdSentinel λεει κατι?

Παντως 99% health ειναι οκ.

 

Κανε και ενα chdsk στον σκληρο.

 

Ασχετα απο το Security Essentials, κατεβασε την free εκδοση του Malwarebytes,

(μονο προσεχε να μην κανεις activate το trial) και κανε full scan.

 

Οσο αναφορα το memtest, καλο θα ηταν να μην κανεις το τεστ με ολες τις ram πανω.

Καλυτερα ανα δυαδες η μια μια.

Το τεστ αφησε το να τρεχει ολη νυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

Φιλε Hercules λυθηκε το προβλημα σου? Τι ηταν τελικα?

Εχω και εγω παρομοιο προβλημα. Συνηθως οταν βλεπω youtube αλλα μου το εχει κανει και στο σερφαρισμα.

Κολαει το pc εντελως και θελει reset για να νιωσει. Την προηγουμενη εβδομαδα μου πετουσε μπλε οθονες με το μυνημα stop 0x000000d1. Το ξεχασε αυτο και τωρα τρωει αυτα τα κολληματα.

Ξηλωσα τον chrome και εβαλα ξανα τον Mozilla γιατι διαβασα κατι για shockwave flash crash.

Να πω οτι ο επεξεργαστης μου ειναι athlon 3700+ χ64 και εχω περασμενα πανω windows xp sp3 OXI X64μπιτα. Πειραζει αυτο?

Επισης οι μνημες ηταν του αδερφου μου 3.5gb και μονο η 1+1gb ηταν ιδιες. Ξηλωσα τις αλλες μηπως μου δημιουργουν προβλημα αλλα τπτ.

Κατεβασα οπως διαβασα παραπανω το HDSentinel(μου βγαζει Health 100%) και το Malmware το οποιο δεν βρηκε ουτε ενα σφαλμα. Εκανα και chckdisk και παλι δεν βρηκε σφαλμα.

Ακομα να πω οτι η καρτα γραφικων μου ειναι ψιλοπαλια 6600gt 512mb αλλα της κατεβασα τα καιουργια drivers. Το pc ειναι συνδεμενο σε μια 37inch τηλεοραση.

Καμια ιδεα και για μενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sistah thanks

Τις μπλε οθονες σταματησε να μου τις πεταει γιαυτο και εγραψα εδω αλλα θα κοιταξω και το λινκ που εδωσεσ

Για να κανω το memtest που διαβασα πιο πανω ποια εκδοση πρεπει να κατεβασω? Εγω εχω χ64 cpu αλλα τα windows ειναι 32αμπιτα. Να κατεβασω το χ64 ή το χ86?

 

Sistah thanks

Τις μπλε οθονες σταματησε να μου τις πεταει γιαυτο και εγραψα εδω αλλα θα κοιταξω και το λινκ που εδωσεσ

Για να κανω το memtest που διαβασα πιο πανω ποια εκδοση πρεπει να κατεβασω? Εγω εχω χ64 cpu αλλα τα windows ειναι 32αμπιτα. Να κατεβασω το χ64 ή το χ86?

 

sry λαθος ερωτηση.Το καταλαβα τωρα που μπηκα στο site :mellow: :mellow: :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα σταματησε να μου βγαζει μπλε οθονες αλλα οι RAM βγαλανε μπολικα error.

Μια εκδοση εχει το προγραμμα και δεν εχει σημασια τι αρχιτεκτονικη εχει η cpu σου ή τα windows.

Διαβασε καλα τις οδηγιες, μιας και πρεπει να μπουταρεις το cd ή το USB οταν ξεκιναει ο υπολογιστης.

Κοινως, δεν ειναι καποιο προγραμμα που το τρεχεις μεσα απο τα windows.

Τελος, οπως ειπα παραπανω, ασε το προγραμμα να τρεχει ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη παντως τρεχει 1μιση ωρα ολοκληρωσε ενα κυκλο check τις μνημες και δεν βρηκε κανενα σφαλμα.

Θ συνεχισω τα τεστ. Ευχαριστω για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν σας το κάνει κυρίως στο browsing εγώ θα κοιτούσα τον flash player γιατί τελευταία ακούω αρκετά τέτοια προβλήματα με flash player. Ένα update ή ένα downgrade σε αρκετά παλιότερη γιατί εδώ και ένα μήνα έχουν βγάλει ένα κάρο Updates (τυχαίο?? :huh: ) νομίζω ότι θα ήταν καλή δοκιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι κακη ιδεα, στον firefox δειτε εδω

και στον chrome γραψτε στην μπαρα: chrome://plugins/

και δειτε αν χρειαζεται καποιο plugin update.

 

Εννοειται οτι τους browsers τους εχετε up to date.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι

 

Έλειπα 2 βδομάδες απο το σπιτι οπότε το άφησα το πράγμα εκεί που ήταν. Εχτές μου το έκανε παλι, μια όταν έπαιζα BF3 και μία όταν σερφαρα με μοζίλα. Σκληρός και SPYBOT μου βγάζουν ότι όλα είναι ΟΚ. Το βράδυ θα τρέξω το memtest μπας και είναι οι μνήμες.

Από το error log των win δεν βγάζει τον λόγο μιας και δεν κλείνει ο υπολογιστής κανονικά.

Όλα τα Update τα έχω κάνει κανονικά μιας και αναφέρθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hercules αν διαβασες παραπανω ειχα και γω το προβλημα σου και ζητουσα βοηθεια.

Μετα απο πολλα τεσταρισματα σε μνημες γραφικα κτλ κτλ (απο το λινκ του gio,που ευχαριστω και παλι ) δεν μπορουσα να βρω λυση.

Τελικα η λυση σε μενα ηταν update το bios της μητρικης που ειχα παλαιοτερη εκδοση, Εδω και ποσες ειλικρινα προσπαθω να το κανω να κολλησει και δε μπορω.

Τσεκαρετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hercules αν διαβασες παραπανω ειχα και γω το προβλημα σου και ζητουσα βοηθεια.

Μετα απο πολλα τεσταρισματα σε μνημες γραφικα κτλ κτλ (απο το λινκ του gio,που ευχαριστω και παλι ) δεν μπορουσα να βρω λυση.

Τελικα η λυση σε μενα ηταν update το bios της μητρικης που ειχα παλαιοτερη εκδοση, Εδω και ποσες ειλικρινα προσπαθω να το κανω να κολλησει και δε μπορω.

Τσεκαρετο...

 

 

χμμμμμ μεγάλο ρίσκο το update στο bios μητρικής... μια φορά πήγα να κάνω στο λαπτοπ μου και το κλαίω ακόμα. Έγινε briked και δεν έλεγε να ξεκολλήσει. Παίζει να έχω τέτοιο πρόβλημα με την μητρική μου που έχει dual bios? να το προσπαθησω?

 

τεσπα θα περάσω το f12 ετοιμάστηκα ψυχολογικά. Αν αυριο δεν γράψω τοτε κάτι θα πήγε στραβα :-D

 

τεσπα θα περάσω το f12 ετοιμάστηκα ψυχολογικά. Αν αυριο δεν γράψω τοτε κάτι θα πήγε στραβα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...