Προς το περιεχόμενο

έβαλα νέα πάστα,πώς ξέρω σίγουρα αν χάλασαν τα pads.


bananasplit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά...έχω αρκετές φορές στο παρελθόν ζητήσει τη βοήθειά σας,κυρίως σχετικά με την κάρτα γραφικών μου (4870 x 2) που από καιρό ήθελα να καθαρίσω καθώς και να περάσω νέα πάστα..

Την άνοιξα πριν λίγο λοιπόν,της έβαλα νέα πάστα στους 2 πυρήνες,έβαλα πάστα σε όλα τα κυκλωματάκια όπως έδειχνε Link.png Site: εδώ και την έκλεισα ξανά.Την ώρα που την άνοιγα,παρόλο που ήμουν τρομερά προσεκτικός,κάποια από τα pads χάλασαν λίγο(πχ έμεινε το μισό πάνω στην κάρτα και το μισό στην ψύκτρα,ή ένα κομμάτι του..) όμως κανένα από αυτά δε χάλασε τελείως,οπότε ήταν αρκετά εύκολο να τα κολλήσω πάλι ολόκληρα πάνω στην ψύκτρα...δηλαδή,δε λείπει κομμάτι από κανένα τους..Τώρα,αρχικά να σας ρωτήσω αν έκανα καλά που έβαλα πάστα πάνω από τα τσιπάκια(για να πατήσουν καλύτερα τα pads.)και κατόπιν να σας ρωτήσω πώς θα είμαι σίγουρος αν σε κάποιο από αυτά δεν πάτησε καλά,οπότε θα υπάρχει κίνδυνος να καεί...

Να σας ενημερώσω οτι η πάστα που έβαλα είναι η ceramique και η κάρτα μου στην iddle λειτουργία της έπεσε 20 βαθμούς,από τους 60-65(ανεμιστηράκι στο 100%) στους 40...

πραγματικά περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας...ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτηκα να αγοράσω νεα pads και να την ξανανοίξω προληπτικά για να τα περάσω,απλά επειδή είναι χρονοβόρα διαδικασία (και οι κάρτες δεν είναι να ανοίγουν συνέχεια) αν δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα,ίσως την αφήσω έτσι....καμία ιδέα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό θα είναι να βάλεις νέα thermal pads.

ακόμα κι αν αυτό σημαίνει οτι θα χρειαστεί να την ξανανοίξω;;(οπότε θα έπρεπε να βρώ και βιδάκια να τα αλλάξω κλπ..)

η πάστα πάνω στα κυκλώματα μπορεί να κάνει ζημιά;;;την έβαλα όπως έδειχνε στο βίντεο πιο πάνω....αυτό με καίει για να είμαι ειλικρινής...παρόλο που νομίζω οτι δεν θα κάνει κακό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πάστα πάνω στις μνήμες δεν προκαλεί πρόβλημα συνήθως,

αλλά δεν είναι και ο ενδεδειγμενος τρόπος επαφής τους με την ψύκτρα.

γιατί να βρείς νέα βιδάκια; με κουζινομάχαιρο τα ξεβιδώνεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον οι θερμοκρασίες σου είναι καλες δεν θα έχεις πρόβλημα αστην έτσι όπως είναι... και δεν είναι λάθος να βαλεις παστα μεταξυ pads και μνημών... αρκεί να μην το ξεφτύλησες με την ποσοτητα...

 

Απο εκει και πέρα όντως γτ να αλλαξεις βιδάκια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον οι θερμοκρασίες σου είναι καλες δεν θα έχεις πρόβλημα αστην έτσι όπως είναι... και δεν είναι λάθος να βαλεις παστα μεταξυ pads και μνημών... αρκεί να μην το ξεφτύλησες με την ποσοτητα...

 

Απο εκει και πέρα όντως γτ να αλλαξεις βιδάκια?

όχι δεν το ξεφτίλισα...ήμουν πολύ προσεκτικός και για να είμαι ειλικρινής έβαλα αρκετά λίγη ποσότητα πάνω στα τσιπάκια...(στους πυρήνες έβαλα κανονική,για να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερη επαφή...)

δεν θα έχω πρόβλημα δηλαδή που έβαλα στα τσιπάκια έτσι;;ωραία!!

θα παραγγείλω pads και θα τα περάσω,αλλά αφού δεν υπάρχει άμεση ανάγκη,ίσως κάνω λίγο καιρό..

λέτε να ανοίξει με κουζινομάχαιρο;;ας το ελπίσουμε! :-)

παιδιά σας ευχαριστώ ειλικρινά πάρα πολύ για το χρόνο που αφιερώνετε!

ps οι θερμοκρασίες μου είναι κάτι ΠΟΛΥ παραπάνω από ικανοποιητικές!!δεν περίμενα να τρέχω στους 40 βαθμούς από τους 64-65....

αλλά έβγαλε όχι απλά σκόνη,κομμάτια,παρόλο που μια φορά το μήνα την φυσάω με blower...και αρκετά δυνατό μάλιστα.....αλλά η σκόνη είχε πιάσει ανάμεσα στα σχαράκια της πρώτης ψύκτρας,οπότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...