Προς το περιεχόμενο

Windows8 Hybrid - Samsung ATIV vs Lenovo ThinkPad 2


vamitrou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να προβώ στην αγορά ενός υβριδικού Tablet με Windows 8 και είμαι μεταξύ αυτών των δύο.

 

Samsung ATIV Smart PC (Intel Atom)

http://www.samsung.com/global/ativ/ativ_pc.html

 

και

 

Lenovo ThinkPad Tablet 2 (Intel Atom)

http://www.lenovo.com/products/us/tablet/thinkpad/thinkpad-tablet-2/

 

 

Μπορώ να πω πως κλείνω στο Lenovo. Καμία προσωπική άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να προβώ στην αγορά ενός υβριδικού Tablet με Windows 8 και είμαι μεταξύ αυτών των δύο.

 

Samsung ATIV Smart PC (Intel Atom)

http://www.samsung.c...iv/ativ_pc.html

 

και

 

Lenovo ThinkPad Tablet 2 (Intel Atom)

http://www.lenovo.co...nkpad-tablet-2/

 

 

Μπορώ να πω πως κλείνω στο Lenovo. Καμία προσωπική άποψη?

Κοιτα αν σε ενδιαφερει η s-pen και το s-note,που προσφερει επιπροσθετα,η samsung και αν δε τα πολυ χρειαζεσαι,διαλεγεις οποιο σου αρεσει περισσοτερο ειτε σε εμφανηση,ειτε σε τιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Lenovo με τράβηξε διότι φαίνεται πως έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής, αλλά από την άλλη το Samsung προσφέρει πιο ολοκληρωμένο tablet experience (πληκτρολόγιο, στυλό).

 

Θα χαρώ πάντως να ακούσω απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στυλό κ πληκτρολόγιο,προσφέρουν κ τα δυο!

Πέριμενε λίγο,για να βγουν να δεις reviews κ videos και μετά απόφασιζεις!

Και σε μένα αρέσει περισσότερο το Lenovo,αλλά δε ξέρουμε σιγουρα αν αξίζει ή όχι σε σχέση με το Samsung!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lenovo φιλε μου οχι τη πλαστικουρα της Samsung,ειδα ενα review του Samsung και με λιγο πιεση πισω ακουγονται θορυβοι

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=PUvRJ3Ijghg

Το εχω βρει στη Γερμανια στο notebook de το ThinkPad2 αλλα τα μεταφορικα ειναι 75 ευρω φαρμακι,ενω στο site αναφερει 30 για ΕΕ αποστολες.

Στελνουν και με αντικαταβολη.

Γραφιδα και πληκτρολογιο διαθετουν και τα 2 μοντελα αλλα στη πιο ακριβη παραλαγη του μοντελου,να το προσεξεις αυτο,υπαρχει διαφοροποιηση ως προς τον εξοπλισμο που διαθετουν τα καταστηματα.

Στο Lenovo εχει και χωριστα bluetooth πληκτρολογιο και dock με διαφορες θυρες που το στηριζεις πανω του κλπ.

http://shop.lenovo.com/gbweb/gb/en/learn/products/tablets/thinkpad/thinkpadtablet-2/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρον, το είδα στο site που μου είπες. Από ότι κατάλαβα στην έκδοση 3G και Windows8 Pro περιλαμβάνονται η γραφίδα και έχει και NFC. Οι άλλες εκδόσεις δεν τα έχουν.

 

Και ναι, νομίζω είναι πολύ πλαστικούρα το Samsung (συγκριτικά πάντα με το Lenovo).

Επεξ/σία από vamitrou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thinkpad θα επέλεγα ανάμεσα στα δυο, προσέξτε λίγο σε περίπτωση που το πάρετε απο έξω ειδικά για το συγκεκριμένο thinkpad απο notebokk.de δεν καλύπτεται απο εγγύηση εδώ στην Ελλαδα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thinkpad θα επέλεγα ανάμεσα στα δυο, προσέξτε λίγο σε περίπτωση που το πάρετε απο έξω ειδικά για το συγκεκριμένο thinkpad απο notebokk.de δεν καλύπτεται απο εγγύηση εδώ στην Ελλαδα..

Γιατι να μην παρεχει εγγυηση,αφου αγορα ειναι απο ΕΕ,εδω απο Αμερικη αν το δηλωσεις οτι προοριζεται για Ευρωπη εχεις εγγυηση κανονικα.

Dell/Lenovo παρεχουν worldwide εγγυηση.

Το θεμα ειναι οτι ακομα δεν κυκλοφορουν τα 8ρια tablet x86 περα μονο τα ακριβα απο 1000ρικο και πανω σε στυλ Vaio Duo 11,και σπασμοδικα το Samsung Ativ με τον Atom οχι το Pro ακομα παρα μονο Αμερικη.

Και εγω ψηνομαι για ThinkPad 2 η Dell Latitude 10 αλλα μαλλον τον Δεκεμβριου απο τα μεσα και μετα τα βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν το καλύπτουν εδώ απο οπου και αν αγοραστεί εκτός ελλάδας & κύπρου πήρα στη lenovo και ρώτησα για το thinkpad tablet 2 συγκεκριμένα ... αν θελεις κανε ενα κόπο και ρώτα τους και εσυ μηπως σου πουν κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν το καλύπτουν εδώ απο οπου και αν αγοραστεί εκτός ελλάδας & κύπρου πήρα στη lenovo και ρώτησα για το thinkpad tablet 2 συγκεκριμένα ... αν θελεις κανε ενα κόπο και ρώτα τους και εσυ μηπως σου πουν κάτι διαφορετικό.

θα παρω και εγω γιατι ενδιαφερομαι,αν και σε τελικη το στελνεις στη Lenovo της χωρας που το αγορασες-αν και να μην παρεχουν εγγυηση ειναι εκτος ευρωπαικης νομοθεσιας-παιζει να στο λενε λογω οτι το παιρνεις απο εξωτερικο και οχι εδω,ενας ειδος εκφοβισμος δηλαδη.

Σε τελικη υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες.

Διοτι πες καποιος εχει παει εξωτερικο και αγορασε κατι-τι σημαινει αυτο δηλαδη οτι πηγαινοντας ταξιδι απαγορευεται αγορες σε τεχνολογια προιοντα επειδη εδω πουλανε νταβαντζηλικη.

Τι θα σου πουνε οτι κακος το αγορασες απο εκει!!!!

Παρανομουν στην ουσια αν αρνηθουν καλυψη εγγυησης-ειναι υποχρεωτικη απο την ελληνικη και ευρωπαικη νομοθεσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αν θα κάνεις την δουλειά σου η οχι το αν παρανομούν η οχι είναι αλλο θεμα......... φαντάσου να το πάρεις και σου βγεί DOA τεσπα παρε και εσυ να δουμε τι θα σου πουν κράτα και ονομα υπαλλήλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται θα παρω και θα κρατησω ονομα υπαλληλου και αν χρειαστει θα κανω και μια καταγγελια-δεν νομιζω να θελουν αρνητικη διαφημιση γυρω απο την εταιρεια και να χαλασουν την εικονα που εχουν διεθνως που ειναι πολυ καλη γενικως στο after sales support

Εγω δεν χαμπαριαζω φιλε μου,εχω ψωνισει πολλες φορες τεχνολογικα προιοντα απο εξωτερικο,μια φορα μου χρειαστηκε σε Samsung προιον και με καλυψαν κανονικα εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το θεμα αν χαμπαριάζεις η οχι ... και σε μένα είχε τύχει παρόμοιο περιστατικό και μετά απο φωνές και φασαρία παρελαβε το προς επισκευή προιόν το εδώ service center αλλά το έστειλε εκεί που το πήρα για φτιάξιμο και περίμενα 2 μιση μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...