Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορω να πετυχω 1:1 pixel mapping


Redshift

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε η καινουργια μου οθονη (LG IPS234V) αλλα με συνδεση HDMI στην ΑΤΙ 6670 και αναλυση την native 1920x1080 δεν γεμιζει την οθονη,αντιθετα αν παω πχ σε 1680χ1050 την γεμιζει αλλα με scaling εννοειται

 

εχω δοκιμασει 2 καλωδια hdmi χωρις αποτελεσμα

 

στο μενου δεν βρισκω κατι σχετικο εκτος απο overscan το οποιο και δεν κανει τπτ περα του να μεγαλωνει λιγο την εικονα αλλα και δεν ενδεικνυται εννοειται

 

εχω ψαξει στο bios αλλα δεν βλεπω κατι που θα μπορουσα να κανω (σημειωτεο οτι ακομα κ στο bios η εικονα δεν γεμιζει την οθονη)

 

η οθονη αναγνωριζεται κανονικα απο τα windows 8 64bit εχοντας περασει drivers απο το συνοδευτικο cd

 

στο νετ που εψαξα ειδα οτι αλλος ενας ειχε ακριβως το ιδιο θεμα με συνδεση hdmi αλλα δεν ειδα να εχει βρει λυση

 

 

 

τι να κανω?

 

περασα τον τελευταιο driver της ati χωρις να δω καποια αλλαγη

 

ομως πηγαινοντας στο amd vision control center ---> My Digital Flat Panels κ ρυθμιζοντας το scaling options στο 0% η εικονα ηρθε στα ισια χωρις να γινεται καποιο scaling απο το panel

 

δεν ξερω αντιμετωπιζει κανεις αλλος κατοχος LG IPS το ιδιο θεμα με συνδεση hdmi η μονο σε μενα ετυχε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το έβαλες σε 0% λύθηκε το θέμα?? Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα κι εγώ μια φορά κι έτσι λύθηκε... απλά για κάποιο λόγο η ατι έχει ρυθμισμένο το scaling στο 10% για συνδέσεις hdmi, δεν ξέρω γιατι. Μόλις το αλλάξεις είναι όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρνωντας το amd vision control center σε default ρυθμισεις αυτοματα σου κανει underscan γυρω στο 10% , πηγαινοντας στο 0% ολα οκ μονο μεσα στα windows ομως

 

στο uefi bios εχω οπως και στα win underscaning οποτε εικαζω δεν ειναι θεμα driver

 

λοιπον απο οτι βλεπω στο νετ πολλες lg ips2x4 εχουν ακριβως το ιδιο θεμα οταν συνδεονται με hdmi και λυνεται μονο με τον τροπο που ειπα παραπανω

 

επισης παρολες τις καλες εως πολυ καλες κριτικες που εχω διαβασει να ξερετε οσοι ενδιαφερεστε οτι οσο και να προσπαθησεις με τις ρυθμισεις οι αποχρωσεις κοντα στο μαυρο δεν ξεχωριζουν απο το μαυρο και αυτο ειναι θεμα,μαλλον ειναι αυτη η μαλακια το mega contrast που διαφημιζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα παραγγειλα ενα dvi-d καλωδιο για να παρακαμψω το προβλημα το οποιο ξαναλεω αντιμετωπιζουν πολλοι απο οτι ειδα στο νετ με τα νεα ips μονιτορ της lg οταν συνδεονται με hdmi,καπου διαβασα οτι επηρεαζεται και η ποιοτητα της εικονας με συνδεση hdmi

 

οταν την συνδεσω με το dvi θα κανω και ενα μινι review για να ξερουμε τι μας γινεται γιατι υπαρχει μεγαλο ενδιαφερον για την νεα σειρα ips της lg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...