Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με επεξεργαστη Laptop


xray25gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω για ενα προβλημα που εχω

Αλλαξα προσφατα επεξεργαστη στο Laptop που εχω αλλα

μου ανεβαζει θερμοκρασια ο επεξεργαστης και κλεινει..

Εβαλα θερμοπαστα αλλα μαλλον ξεχασα να βγαλω την παλια

απο την περιοχη που παταει πανω στον επεξεργαστη..

Υπαρχει περιπτωση να φταει αυτο...η παω για αλλο laptop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι πρεπει πρωτα να καθαρισεις καλα την παλια παστα πανω απτον επεξεργαστη και την χαλκινη ψυκτρα του με οινοπνευμα ή ισοπροπυλικη αλκοολη και μετα να βαλεις νεα παστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι στο θεμα για τι δοκιμαζοντας ολα αυτα που μου ειπε ο φιλος doakes ο επεξεργαστης συνεχιζει κ ανεβαζει τρελες θερμοκρασιες και κλεινει...εχει καποιος ιδεα τι αλλο μπορει να το επιρρεαζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν φίλε μου.καταρχήν να μην ρωτήσω.ο επεξεργαστής που έβαλες για να τον έβαλες σίγουρα είναι συμβατός με την μητρική σου.πάει αυτό.το πρόβλημα είναι στην ψήκτρα.ή δεν την κουμπώνεις καλά (δεν κάνει καλή επαφή πάνω στον cpu) ή τσέκαρε αν λειτουργεί ο ανεμιστήρας της ψήκτρας.αν δεν δουλεύει λογικό να ανεβάζει θερμοκρασίες.και απλώς αλλάζεις ανεμιστήρα.δεν υπάρχει κάτι άλλο.απλώς τυχαίνει όταν κάποιος κάνει μια αναβάθμιση ή απλώς καθαρίζει το μηχάνημα του να φυσάει με τον φυσητήρα ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο τους ανεμιστήρες με συνέπεια οι ανεμιστήρες να γυρνάνε σαν τρελοί.έτσι χαλάει ένας ανεμιστήρας.όταν τον καθαρίζουμε τον κρατάμε σταθερό τον ανεμιστήρα.αυτά.ελπίζω να σε βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄H δεν παταει καλα η ψυκτρα ή εχει προβλημα ο ανεμιστηρας.Αμα γυριζει κανονικα πηγαινε τον σ ενα βενζιναδικο να τον φυσηξεις να φυγει η σκονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

΄H δεν παταει καλα η ψυκτρα ή εχει προβλημα ο ανεμιστηρας.Αμα γυριζει κανονικα πηγαινε τον σ ενα βενζιναδικο να τον φυσηξεις να φυγει η σκονη.

Προς θεου ρε παιδια οχι σε βενζιναδικο θα το παρεις στα χερια το fan

Καταρχην οτι εβγαλες κατα την αντικατασταση του επεξεργαστη το ξαναεβαλες;,και εννοω το φισακι του ρευματος του ανεμιστηρα ειναι στη θεση του;.

Ο επεξεργαστης πανω στη βαση της μητρικης κλειδωνει κατα καποιο τροπο(Ασφαλιζει) αν δεν το εκανες αυτο θα εχεις θερμοκρασιες.

Αν τον ξαναβγαλεις τον επεξεργαστη κανεις τα βηματα που ειπαν τα παιδια ποιο πανω με τον καθαρισμο.

Επεξ/σία από avatar41
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παει πολλους ανεμιστηρες στο βενζιναδικο κι απο desktops κι απο laptops. Δεν παθαινει τιποτα απλα τον κρατας με το ενα δαχτυλο να μη γυριζει την ωρα που τον φυσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αέρας στο βενζινάδικο δεν έχει την ίδια πίεση σε σχέση με ένα απλό φυσητήρα ή οτιδήποτε άλλο.μόνο το ελάχιστο λύγισμα που κάνει στον ανεμιστήρα είναι αρκετό για μελλοντικά προβλήματα.η καλύτερη λύση για καθάρισμα ανεμιστήρα και γενικότερα για όλα τα hardware, από μητρικές μέχρι δεν ξέρω κι εγώ τι, είναι το πινέλο.και μετά το πινέλο ένα απλό φύσημα με ένα φυσητήρα ή ένα οικιακό πιστολάκι.όχι πολύ ώρα βέβαια το πιστολάκι πάνω σε μητρικές. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κάνεις δουλειά με ένα πινέλο και ένα φυσητήρα τον οποίο φυσητήρα θα τον βρεις στην αγορά 20-25 ευρώ.το πρόβλημα τελικά το έλυσες με την θερμοκρασία xray?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα μου για τα υλικα ειναι οτι λειπω εκτος Αθηνας κ εδω που ειμαι ειναι λιγο δυσκολο να βρω κατι παραπανω απο πεπειεσμενο αερα

Με τις θερμοκρασιες δεν μπορω να καταλαβω....τον ξαναεβγαλα τον επεξεργαστη καθαρισα πολλη καλα την παλια την παστα απο την πλακα που παταγε ο επεξεργαστης καθαρισα κ τον επεξεργαστη κ εβαλα καινουργια παστα σωστα κατανεμημενη (οχι παραπολλη γτ ξερω οτι παλι προβλημα θα βγαλει) αλλα κ παλι ανεβαζει..σημερα το απογευμα θα τον λυσω παλι κ θα βγαλω φωτο να σας δειξω καπου αλλου που νομιζω οτι μπορει να εχω προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...