Προς το περιεχόμενο

Νέο router


panosxry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Έχω ένα adsl router του οτε, το baudtec TW263R4 αλλά θα ήθελα να πάρω κάποιο καινούργιο και πιθανότατα καλύτερο. Το πρόβλημα που έχω έιναι ότι γίνονται αποσυνδέσεις υπερβολικά συχνά (πάνω από 10 φορές μέσα στη μέρα) με αποτέλεσμα να με πετάει έξω από το τον browser, online gaming συνέχεια.

Δεν ξέρω αν είναι θέμα γραμμής ή router (ή και των 2), πάντως παλιότερα (πριν 1-2 μήνες) δεν συναντούσα τέτοια προβλήματα, υπήρχαν αποσυνδέσεις αλλά περιορίζονταν στις 1-2 στις 2 μέρες. Έχετε κάποια πρόταση για να λύσω το θέμα της σταθερότητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πώ αυτό που έχω εγώ. Το ακριβοπληρώνεις αλλά 3 μέχρι να βρω κάτι αξιόπιστο. Τελικά το φθηνό βγαίνει καμια φορά πιο ακριβό.

https://www.skroutz.gr/s/313480/Draytek-Vigor-2710n.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε καλυτερα να παρεις αυτο εδω http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/%CE%91%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-ADSL-Modem/Wireless-Modem-Routers/Netgear-DGN2200-100PES-Wireless-Modem-Router-N-300Mbps-Annex-A-DGN2200-100PES.htm πολυ καλο σαν modem/router και εχει πολλες δυνατοτητες με custom firmware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Γεια σας. Έχω ένα adsl router του οτε, το baudtec TW263R4 αλλά θα ήθελα να πάρω κάποιο καινούργιο και πιθανότατα καλύτερο. Το πρόβλημα που έχω έιναι ότι γίνονται αποσυνδέσεις υπερβολικά συχνά (πάνω από 10 φορές μέσα στη μέρα) με αποτέλεσμα να με πετάει έξω από το τον browser, online gaming συνέχεια. Δεν ξέρω αν είναι θέμα γραμμής ή router (ή και των 2), πάντως παλιότερα (πριν 1-2 μήνες) δεν συναντούσα τέτοια προβλήματα, υπήρχαν αποσυνδέσεις αλλά περιορίζονταν στις 1-2 στις 2 μέρες. Έχετε κάποια πρόταση για να λύσω το θέμα της σταθερότητας?

αν ειναι θεμα γραμμης που μπορει να εχει αλλαξει κατι πραγματι στην γραμμη τοτε με νεο ρουτερ δεν θα διορθωθει.οποτε δες καταρχην αμα συγχρονιζεις στην ιδια ταχυτητα με σχεση παλια.

β.γραψε μας τα χαρακτηριστικα.γ.και εγω +1 στο 2710N η στο 2710ne αμα εχεις τα λεφτα.

γ.κατι πιο φτηνο μετα το netgear που τα γραφει και ο φιλος απο κατω τα υπολοιπα.

δ.κατι ακομα πιο φτηνο αλλα χωρις 802.11n το 2700vg της draytek.25 ευρω του αλλαζεις το firmware και οκ.αν τωρα ειναι θεμα γραμμης και δεν παιρνει διορθωση βρες κανα Thomson δανεικο να δεις αν παιζει καλα η οχι γιατι γενικα ειναι αρκετα σταθερο σε παραξενες γραμμες.επισης μηπως φταιει κανα φιλτρο/σπλιττερ/τηλεφωνικη συσκευη και γινονται οι αποσυνδεσεις?επισης μηπως εβαλες κανα συναγερμο τωρα τελευταια και δεν εχει μπει φιλτρο??γιατι σκοπος δεν ειναι να βρεις ενα ρουτερ που να ειναι σταθερο μονο αλλα να δουμε αν ειναι κατι απο την γραμμη ωστε να φτιαχτει η αν ειναι απλα κατι απο το ρουτερ.αν ειναι απο το ρουτερ τον αλλαζεις και οκ αφου το baudtec δενειναι και κατι τρελλο σαν ρουτερ.δωρεαν ειναι αλλωστε.

 

Θα σου πώ αυτό που έχω εγώ. Το ακριβοπληρώνεις αλλά 3 μέχρι να βρω κάτι αξιόπιστο. Τελικά το φθηνό βγαίνει καμια φορά πιο ακριβό. https://www.skroutz.gr/s/313480/Draytek-Vigor-2710n.html

+1 αν θελει κατι ετοιμο

Φιλε καλυτερα να παρεις αυτο εδω http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/%CE%91%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-ADSL-Modem/Wireless-Modem-Routers/Netgear-DGN2200-100PES-Wireless-Modem-Router-N-300Mbps-Annex-A-DGN2200-100PES.htm πολυ καλο σαν modem/router και εχει πολλες δυνατοτητες με custom firmware

και εδω +1 αν θελει να κανει γενικα customies με την γραμμη του.να πειραξει snr custom firmwares κτλ.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η ταχύτητα που πιάνω πρέπει να είναι η ίδια αν θυμάμαι καλά (γύρω στα 910 ΚΒ/s). Δεν έχω προσθέσει τίποτα στη γραμμή, μόνο σπλίτερ έχω αλλά το πρόβλημα υπάρχει και χωρίς αυτό που δοκίμασα. Για ρούτερ θα προτιμούσα την πιο φθηνή και ποιοτική λύση. Το netgear φαίνεται ωραίο αλλά και το 2700vg λόγω της τιμής του. Το netgear χρειάζεται και αυτό custom firmware? Κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά υπάρχει ή να κοιτάξω ένα εκ των 2? Αν θέλετε κάποια άλλη πληροφορία που δεν έχω δώσει, πείτε μου αν μπορείτε και πού να την βρω για να τη γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η ταχύτητα που πιάνω πρέπει να είναι η ίδια αν θυμάμαι καλά (γύρω στα 910 ΚΒ/s). Δεν έχω προσθέσει τίποτα στη γραμμή, μόνο σπλίτερ έχω αλλά το πρόβλημα υπάρχει και χωρίς αυτό που δοκίμασα. Για ρούτερ θα προτιμούσα την πιο φθηνή και ποιοτική λύση. Το netgear φαίνεται ωραίο αλλά και το 2700vg λόγω της τιμής του. Το netgear χρειάζεται και αυτό custom firmware? Κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα λεφτά υπάρχει ή να κοιτάξω ένα εκ των 2? Αν θέλετε κάποια άλλη πληροφορία που δεν έχω δώσει, πείτε μου αν μπορείτε και πού να την βρω για να τη γράψω.

αν δεν εχει αλλαξει η ταχυτητα και δεν ειναι κανα splitter,τηλεφωνο που δοκιμασες τοτε δοκιμη με αλλο ρουτερ.αν βρεις απο κανα φιλο οκ αλλιως για μενα το vigor 2700vg ειναι οτι πιο φτηνο.μετα παει το Netgear (δεν εισαι υποχρεωμενος να περασεις custom firmware ) και μετα σαν πιο ακριβο το 2710vg>για το 2700 vg υπαρχει θεμα πως αλλαζει το firmware και δεν ειναι κατι δυσκολο.το εχουν κανει ηδη παρα πολλα ατομα.εδω στο Insomnia ειναι το θεμα.ειναι πολυ καλο ρουτερακι.καμια σχεση με baudtec που ειναι ρουτερ των 5 ευρω.απλα ειπα δανεικο μηπως δεν ειναι το ρουτερ και ειναι θεμα γραμμης κτλ κτλ .απλα συνηθως εκει μπορει να χασεις λιγο ταχυτητα χωρις να ειναι σιγουρο αν δηλαδη εχει θεμα η γραμμη.αλλα να δοκιμασεις κατανεμητη κτλ ειναι δυσκολο οποτε η αλλο ρουτερ η δανεικο.βεβαια και θεμα γραμμης να ειναι το να παρεις ενα καλυτερο ρουτερ δενειναι κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...