Προς το περιεχόμενο

Value for money SSD???


free4you

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θέλω να κάνω στο PC μια μικρή αναβάθμιση βάζοντας του ένα ssd. Το μόνο που θέλω είναι να πηγαίνει πιο γρήγορα στην καθημερινή χρήση που του κάνω (internet, ταινιες FullHD), δηλαδή θα περάσω τα Windows και μόνο αυτό...

 

Τα χαρακτηριστικά του υπολογιστή είναι:

  • Mobo: Asus P5KC
  • CPU: Intel core 2 duo E8400
  • RAM: 4gb DDR3

Όπως καταλαβαίνετε το μηχάνημα είναι παλιό και SATA3 δεν υπάρχει οπότε κοιτάω για SATA2. Επίσης το bugdet είναι αρκετά περιορισμένο (50-70 €), οπότε μάλλον πάμε για 60-64gb χωρητικότητα!!!

 

Έχω ακούσει καλά λόγια για τους παρακάτω:

  • Samsung 830 Series 64gb
  • OCZ Vertex 2 Series 60gb
  • Intel 330 Series 60gb

Επίσης παίζουν και σαν ονόματα σε αυτά τα χρήματα που διαθέτω οι:

 

OCZ Agility 3 60gb / OCZ Agility 4 64gb / Corsair Nova 60gb

 

Ποια είναι η γνώμη σας? Δεν με ενδιαφέρει τόσο η ταχύτητα (επειδή θα μπει σε Sata2) όσο το να είναι αξιόπιστος και να κουμπώσει χωρίς προβλήματα στο υπάρχον σύστημα μου!!!

 

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,

 

Ο Vertex 2 τελικά άρχισε σιγά σιγά να αποσύρεται από την αγορά απ' ότι παρατηρώ, λογικά μάλλον παλαιότητας!!!

Το γνωρίζω ότι είναι κρίμα να περιοριστώ στα 60gb αλλά και τα +40 Ευρό που θέλει ο 120αρης είναι αρκετά!!!

 

Ελπίζω να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα με την motherboard μου επειδή είναι παλιά, θα μπορέσει να γυρίσει σε "ahci mode" και θα δουλέψει ο δίσκος κανονικά παρ' ότι είναι SATA III????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ε ναι, αν σκεφτείς ότι υπάρχει Vertex 4 από την Άνοιξη του 2012 :P

 

υπάρχει και μητρικές με sata2 που υποστηρίζουν AHCI, δεν γνωρίζω αν η δικιά σου είναι μια από αυτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κοιτάξει, αλλά όλοι όσοι πουλάνε μεταχειρισμένο ssd τον δίνουν με πολύ μικρή διαφορά τιμής σε σχέση με καινούριο, οπότε δεν έχει νόημα... intel 330 ή samsung 840 (120gb) και οι δυο γύρω στα 95 Ευρό καινούριοι, κανένας δεν τον δίνει κάτω από 80 Ευρό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...