Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ,τι τρεχει με τις ταχυτητες τους???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον,αναγκαστικα λογο κρισης,ανεργειας κτλ μετακομησα απο Αθηνα στους δικους μου προς Λαμια πλευρα,κ μιας κ η forthnet(δεν το πιστευω οτι θα το ελεγα,αλλα τελικα καλυτερη απο τον ΟΤΕ μου φενετε,ασε που κλειδωνα στα 22mbps) δεν μας καλυπτει εδω πανω,υπηρχε γραμμη του οτε στο σπιτι οποτε πηγα αναγκαστικα σε αυτους για ιντερνετ, κ μιας κ δεν ειχα ποτε ΟΤΕ δεν ξερω αν αυτα που βλεπω ειναι λογικα για αυτους κ γω ειμαι ο μουρλος τις υποθεσης,αλλα ενα ειναι σιγουρο, τα γυαλια μου τα φοραω.

 

Πανω κατω κλειδωνα απο 14mbps με 16mbps,ε εδω κ καποιες μερες, με το ζορι πιανω 6 με 7.

Δοκιμασα αλλο ρουτερ, αλλη πριζα τηλ, εβγαλα τα τηλεφωνα κτλ, τπτ, εκει στα 6... οποτε παιρνω τηλ τους τρομερους τεχνικους του ΟΤΕ η οτι κ αν ειναι αυτοι στο τεχνικο τους τμημα, τους λεω το προβλημα μου, κ μου λενε πως ολα δειχνουν οκ, δηλωνω βλαβη, δεν βρηκαν τπτ, ολα οκ...

 

Τωρα μηπως εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να παιζει, ή να παω να τους πω, να το γυρησουν στα 2mbps, μην πληρωνω σαν μ..... 24 κ να χω 6mbps?

 

να κ ενα screenshot.

post-231238-0-35426500-1353562510_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βγάλεις το καλώδιο τηλεφώνου απο το splitter και κανε επανεκινηση το μοντεμ και τσεκαρε παλι χωρις το καλωδιο του τηλεφωνου.

Εγω με οτε χωρις το καλωδιο του τηλεφωνου η ταχυτητα διπλασιαζετε,ενω με καλωδιο του τηλ στο splitter πεφτει στο μισο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα φιλε AquaBoy,κ δεν αλλαξε τπτ επιμενουν πως εγω εχω καποιο προβλημα στο ρουτερ μου, παρολο που τους λεω δοκιμασα κ αλλο ρουτερ, τους εκραξα παλι σημερα να πανε τα τσεκαρουν το DSLAM, απο οτι μου λεει κ ο γειτονας κ αυτος εχει πεσει στα 7 εδω κ μερες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα σου λεγα να το γυρίσεις σε 2MB και να μη πληρώνεις τσάμπα, ή να πας σε κάνα εναλλακτικό και να δίνεις ακόμα λιγότερα και όποτε δεήσει ο ΟΤΕ να φτιάξει τη γραμμή μέχρι το σπίτι σου (γιατί εκεί γίνονται τα περισσότερα κακά), να ανέβεις σε κανονικά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα σου λεγα να το γυρίσεις σε 2MB και να μη πληρώνεις τσάμπα, ή να πας σε κάνα εναλλακτικό και να δίνεις ακόμα λιγότερα και όποτε δεήσει ο ΟΤΕ να φτιάξει τη γραμμή μέχρι το σπίτι σου (γιατί εκεί γίνονται τα περισσότερα κακά), να ανέβεις σε κανονικά επίπεδα.

Ρε αμα ειχα εναλλακτικη λυση σιγα μην πηγαινα στον ΟΤΕ, με πηραν τηλ σημερα για να μου στειλουν τεχνικο την Δευτερα, παντως μετα τα καντηλια που εφαγαν χθες, ανεβηκα κατα 2mpbs,πηγα στα 9, αμα ειναι να μου ανεβαζουν 2mbps καθε φορα που τους κραζω, θα παιρνω καθε μερα τηλ. :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόση απόσταση έχεις απο το κέντρο?

Το attenuation σου πόσο είναι?

1χλμ απο οτι μου ειπαν, ο θειος μου που μενει 1 στενο πιο κατω πιανει γυρω στα 18 παντως.

Το attenuation αν δεν κανω λαθος ειναι ο θορυβος της γραμμης κ νομιζω φενετε κ στο screenshot που ανεβασα,

αμα οντως ειναι αυτο(το σαπιο ρουτερ του ΟΤΕ δεν εχει κ πολλα info -.- ), παιζει κιολας, του στυλ απο 12db σε 22db...

Α κ την Παρασκευη, πλακωθηκε στα disconnect, πηρα τηλ τον ΟΤΕ, εκαναν ενα reset οπως ειπαν, τα disconnect μετα απο κανα 15λεπτο σταματησαν, κ κλειδωνω παλι στα 9 αντε αμα γινει κ κανα θαυμα στα 11 (μετα απο καμια 10ρια restart) υποτιθετε πως Δευτερα θα ρχοταν τεχνικος να το τσεκαρει, παπαρια... ουτε τηλ δεν πηραν...

Επεξ/σία από deathnick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update,

πηρα τηλ κ ρωτησα παλι, μου ειπαν με αλλαξαν προφιλ, ωραια τους λεω, τωρα μπορειτε να μου πειτε γτ εξακολουθω να πιανω 9mbps αντι για 15 που επιανα?? μου ειπαν θα κανουν καθαρισμο γραμμης κ να ξαναδοκιμασω μετα απο 5 λεπτα, αφου το εκανα,σιγα μην αλλαζε τπτ, παλι στα 9... παιρνω τηλ για τελευταια φορα, αμα συνεχισουν να τον παιζουν, απλουστατα θα παω να κοψω το ιντερνετ κ θα πηγαινω σε ιντερνετ καφε οποτε θελω κατι... τους βαρεθηκα, να πληρωνω σαν μ.... κ να κοντευω να πιασω ταχυτητες 56κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως έχειςπρόβλημα στην καλωδίοση του σπιτιού;

Δεν νομιζω, απο την στιγμη που επιανα 15mbps για κανα 6μηνο... Επισης απο την πριζα μου μεχρι το καφαο του σπιτιου που συνδεετε στην γραμμη τα καλωδια ειναι ολοκαινουρια, το σπιτι ειναι σχετικα καινουριο, η καλωδιοση του σπιτιου εγινε πριν κανα 2 χρονια. Εχω αρχησει κ πιστευω πως κατι τρεχει με το DSLAM τους... κ αλλο ρουτερ δοκιμασα,αλλη πριζα, αφησα μονο ιντερνετ πανω χωρις τηλ μηπως κ επιρεαζει κτλ...

Α κ ειναι κ πονηρουληδες αυτοι του ΟΤΕ, γυρησαν κ με ρωτανε ποσα pc εχετε? τους λεω 1 (αλλο που χει 3 εδω μεσα) κ μου λεει μετα ε απο οτι φενετε πρεπει να εχει προβλημα το pc σας... εκει πεθανα στα γελια, κ απλα απαντησα, αυτα τα κολπακια σε καμια γιαγια, προγραμματιστης σπουδασα, απο την στιγμη που βλεπω μεσα στο interface του ρουτερ 9mbps πως φταιει το pc???

Κ μετα τα μπαλωνανε παλι, το ξαναδηλωσαν βλαβη. Ειναι η τελευταια προσπαθεια μου, αν δεν το φτιαξουν, η δεν μου δωσουν καμια εξηγηση που να με πειθει για την αθλια ταχυτητα τους, το κοβω κ τελος! Ηθικο διδαγμα ιστοριας, ο ΟΤΕ ΤΟΝ ΠΑΙΖΕΙ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...