Προς το περιεχόμενο

Η Mozilla σκοτώνει την 64bit έκδοση του Firefox για Windows


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Achis: Δεν έχω ιδέα από που προκύπτει το συμπέρασμά σου. Το πρόβλημα με τις 64bit δεν είναι πως δεν έχουν να προσφέρουν, αλλά πως είναι δύσκολο να δουλεύουν τόσο στρωτά για το χρήστη όσο οι 32bit -- και ο λόγος είναι ότι ο σχετικός κόσμος (plugin developers κλπ) δεν ασχολείται.

 

@kfyros: facepalm2.jpg?

 

@Haldol: Αν το έκαναν αυτό, το μόνο που θα έκοβαν θα ήταν τα δικά τους @@ (μαζική έξοδος χρηστών προς άλλους browsers που θα έχουν flash, πάρτυ στην ομάδα του Chrome). Αυτά τα πράγματα δε γίνονται με το ζόρι γιατί σαν browser maker δεν είσαι σε θέση ισχύος (υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές). Θέλει υπομονή και παρακαλετό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Haldol: Αν το έκαναν αυτό, το μόνο που θα έκοβαν θα ήταν τα δικά τους @@ (μαζική έξοδος χρηστών προς άλλους browsers που θα έχουν flash, πάρτυ στην ομάδα του Chrome). Αυτά τα πράγματα δε γίνονται με το ζόρι γιατί σαν browser maker δεν είσαι σε θέση ισχύος (υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές). Θέλει υπομονή και παρακαλετό.

 

Εδώ έχεις ένα [πολύ καλό] point. Αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι ολόκληρο Mozilla Foundation δε μπορεί να βρει άλλη λύση πέρα απ' το να πετάξει στα σκουπίδια το πρόγραμμα!

 

Δε μπορεί να τρέξει ομαλά ένα 32-bit plugin μέσα σε ένα 64-bit πρόγραμμα; Τα plugins είναι ανεξάρτητα processes από τον FF έτσι κι αλλιώς εδώ και αρκετές εκδόσεις. Θα μπορούσε να υπάρξει κάποια εξαίρεση για "μεγάλα" plugins ή μεγαλύτερη περίοδος προσαρμογής, ή, ή, ή... λύσεις υπάρχουν. Βούληση δε ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο plugin ειναι αυτο που δεν υπαρχει για 64bit? Γιατι και flash, και java, και silverlight υπαρχουν κανονικα 64αρια.

Και μην ακουσω του acrobat reader για pdf!

Μπορει να ειναι το ενα χειροτερο απο το αλλο απο πλευρας καταναλωσης πορων, ασφαλειας και σταθεροτητας, αλλα υπαρχουν.

 

Δεν πειραζει ομως. Οταν ο chrome βγαλει 64αρα εκδοση, θα κουνηθουν και στη mozilla για να μην χασουν το market share. Μεχρι τοτε, ειναι ακομα ενας ακομα στοχος που μενει στη μεση με δικαιολογιες για χρηστες που η mozilla τους θεωρει pebcak.

 

(για οποιον αμφιβαλλει για τα 64αρια plugins, μπορω να παραθεσω screenshot απο το λαπτοπ μιας φιλης που της τα εχω ολα στα 64)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κρίμα.

 

Πάντως για όσους λένε οτι δεν έχει διαφορά δεν κάνει τίποτα παραπάνω και όλα αυτά τα όμορφα θέλω (με κάθε καλή διάθεση) να πω το εξής.

 

Το οτιδήποτε δεν καταλαβαίνουμε, για το οτιδήποτε δεν έχουμε γνώση, το οτιδήποτε δεν καταφέρνουμε να αντιληφθούμε με τις γνώσεις που προσωπικά έχουμε,

ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν υπάρχει!!!

 

Γιατί με την ίδια λογική δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ αεροναυπηγικής και ναυπηγικής, γιατί πολύ απλά εμείς ΔΕΝ ξέρουμε και δεν βλέπουμε μέσα από τα δικά μας μάτια και τις δικές μας γνώσεις να έχουν κάποια διαφορά. Οπότε σκ@τ@. Το ίδιο είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχεις ένα [πολύ καλό] point. Αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι ολόκληρο Mozilla Foundation δε μπορεί να βρει άλλη λύση πέρα απ' το να πετάξει στα σκουπίδια το πρόγραμμα!

 

Spoiler (θα το πω και παρακάτω): οι πόροι είναι περιορισμένοι. Φαντάσου ότι υπήρχε ένα παγκόσμιο poll για τους χρήστες Firefox που ρωτούσε "Τι προτιμάς να κάνουμε -- 64bit version ή ενσωματωμένο Facebook messenger?". Τι αποτέλεσμα νομίζεις ότι θα έβγαζε;

 

Μπορεί να μη μας αρέσει, αλλά δε θα δυσκολευόμουν να το χαρακτηρίσω "καλό project management".

 

Ποιο plugin ειναι αυτο που δεν υπαρχει για 64bit? Γιατι και flash, και java, και silverlight υπαρχουν κανονικα 64αρια.

Και μην ακουσω του acrobat reader για pdf!

 

Το πρόβλημα δεν είναι πως δεν υπάρχει το plugin, αλλά πως δεν είναι εγκατεστημένο. Αυτό που εσένα κι εμένα μας φαίνεται αυτονόητο (Τι, δεν παίζει flash? γιατί; Α, δεν είναι εγκατεστημένο... wtf? Α μάλιστα, είναι 64 bit ο browser... κάτσε να κατεβάσω και να κάνω install το σωστό), για έναν απλό χρήστη είναι ανυπέρβλητο εμπόδιο.

 

Οπότε chicken and egg: Πώς μπορείς να δικαιολογήσεις την κατανάλωση των πεπερασμένων πόρων της ομάδας στο development μιας έκδοσης που απευθύνεται στη συντριπτική μειοψηφία των χρηστών σου¹; Άρα δεν έχει 64 bit version. Αλλά αφού οι 64 bit εκδόσεις δεν έχουν uptake τότε γιατί ο plugin vendor να κάνει το ίδιο πρώτος για την 64 bit version του plugin του;

 

Νομίζω πως ο παραλληλισμός με το IPv4/IPv6 δεν είναι ανάρμοστος εδώ.

 

Προσωπική μου άποψη, η μετάβαση σε 64bit θα γίνει όταν βγει η πρώτη έκδοση των Windows που δε θα υπάρχει σε x86.

 

Και τέλος, ο Chrome που αναφέρεις είναι o μοναδικός browser AFAIK που έχει το flash ενσωματωμένο -- οπότε όσον αφορά το χρήστης "απλά παίζει". Μια πολύ Apple-like, "προφανής" και με μεγάλα πλεονεκτήματα απόφαση κατά την άποψή μου.

 

-------------------------------

 

¹ Αν το καλοσκεφτείς λίγο και αλλάξεις το κριτήριο "πώς θα γίνει ο Firefox καλύτερος για μένα προσωπικά" με το "πώς θα γίνει καλύτερος για το σύνολο των χρηστών του" τότε είναι νομίζω προφανές ότι δεν μπορείς να το δικαιολογήσεις. Άρα δεν το κάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Από τη στιγμή που όλα τα Plugins είναι σε 32bit δεν υπάρχει λόγος για την 64bit.

 

Ούτε flash 64bit δεν υπάρχει , άρα τα περισσότερα sites δεν παίζουν..

 

falsh player, java, silverlight κλπ κανονικα υπαρχουν για x64 και 98% addons απο μαρκετ κανονικά λειτουργούν (πάντως σε μένα το waterfox έχει έως και 30% αύξηση επιδόσεων και σε σχέση με το κλασσικό firefox δεν έχει lag κύριος όταν ανοίγω πολλές καρτέλες και φτάνω σε χρήση 3++ gb μόνο για browser)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάντα το Pale Moon http://www.palemoon.org/ και όπως είπε και κάποιο μέλος πιο πριν, Opera 64 bit...

 

εγκατεστησα και δουλευω αρκετο καιρο το Pale Moon ολα αψογα..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα τον IE9 x64 και τον Opera x64 στα Windows7 και τώρα στα Windows 8 o ΙΕ10 είναι by default 64αρης. Τα plugins (activex controls) δουλεύουν αψογα (flash, silverlight).

 

Υπάρχουν σαφέστατα πλεονεκτήματα στη χρήση 64bit browser, όπως DEP και ASLR.

 

Ο Firefox αρχίζει να μετατρέπεται σε έρμεο των άπειρων κακογραμμένων bloatware plugins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις έχετε δεί καμια διαφορά στις επιδόσεις με τα 64bit?

 

Γιατί εγώ το 2002 με τον ωραίο μου PIII στα 667ΜΗz και τα Windows XP 32bit, με 512ΜΒ RAM και γενικά με hardware παλαιολιθικό σε σχέση με το τώρα θυμάμαι να κάνω τις δουλειές μου με την ίδια ταχύτητα που τις κάνω τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο FF σε mac OSX το μονο που κάνει είναι να καταναλώνει πολύ περισσότερη μνήμη. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

 

Όπως και τα περισσότερα προγράμματα σε 64bit. Να χέσω και το 5% κέρδος στο performance αν είναι να μου τρώει 50% περισσότερο RAM κάθε πρόγραμμα.

 

Έλα τώρα μας δουλέψαν μια χαρά, πουλήσανε νέες CPUs και γενικά συντήρησαν την οικονομία της βιομηχανίας των επεξεργαστών. Μπούρδες.

 

facepalm.jpg?

 

Καθυστερημένος.png?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι δεν "σκότωσε" τίποτα. Δεν συμβαίνουν αυτά σε εταιρίες που έχουν επενδύσει σε κάτι.

Απλώς "στον πάγο" το έβαλε και, αφού το έκανε αυτό, έπρεπε να βάλει αντίστοιχα στον πάγο και κάθε άλλον που ασχολείται, λιγότερο ή περισσότερο, με αυτό του το προϊόν.

Προφανώς, όταν κριθεί ότι υπάρχουν οι απαραίτητες προϋποθέσεις στην σχετική αγορά - τεχνολογία, θα βγει ξανά στο προσκήνιο και, ενδεχομένως μ' έναν "μαγικό" π.χ. τρόπο, να είναι τότε κατευθείαν και σε πολύ καλύτερο επίπεδο σαν υλοποίηση.

 

Τώρα, τα "γιατί" και τα "πώς" μιας τέτοιας κίνησης - απόφασης, προφανώς και δεν είμαστε σε θέση να τα γνωρίζουμε με ικανοποιητικές πιθανότητες ευστοχίας.

Προφανώς, ούτε επιπόλαια γίνανε, ούτε χωρίς σοβαρούς λόγους.

Το να είναι και απ' όλους κατανοητοί όμως, είναι άλλο θέμα.

 

Κρίμα είναι για πάρα πολλούς, δε λέω αλλά μη ξεχνάμε, μιλάμε για μία εφαρμογή που δεν είναι παρά ένας browser!

Σαφώς και υπάρχουν διαφορές στο αν θα είναι στα 32 ή 64 bit αλλά εντάξει, δε θα πέσουν τα καράβια έξω κανενός με το να χρησιμοποιεί 32bit browser. Μην υπερβάλουμε κιόλας!

Δηλαδή οκ, ακόμα και το calculator είναι καλό να είναι στα 64 bit, γιατί όχι;! Αλλά αν δεν είναι, δεν θα μπορέσει να ισχυριστεί κανείς σοβαρά ότι θα έχει και ορατό θέμα στη χρήση του.

Εκεί που μπορούν να γίνουν αντιληπτές οι διαφορές μεταξύ 32 και 64 bit, είναι κυρίως σε εφαρμογές που πραγματικά αξιοποιούν το κάτι παραπάνω, ακριβώς επειδή είναι τέτοιο το έργο που παράγουν αλλά και ο τρόπος που χρειάζεται να το προσεγγίσουν εσωτερικά.

Όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές, καλό είναι μεν να είναι και αυτές στα 64 bit αλλά όχι ότι θα έχουν τις τραγικές διαφορές σε επιδόσεις αν δεν είναι.

Αυτό είναι γνωστό και αρκετά σημαντικός παράγοντας σε σοβαρές εταιρίες ανάπτυξης λογισμικού. Αν λοιπόν μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα μια τέτοια μετάβαση στο λογισμικό τους, έχει καλώς. Αν όμως, λόγω διάφορων παράλληλων εξαρτήσεων και όχι μόνο, αυτό αρχίσει να λειτουργεί σα "βαρίδι" ενώ, παράλληλα, δεν προβλέπεται να αποδώσει και σημαντικά οφέλη, ε τότε είναι αυτονόητο ότι, όλο το εγχείρημα, πρέπει να μπαίνει στον πάγο και μάλιστα με αρκετά συνοπτικές διαδικασίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις έχετε δεί καμια διαφορά στις επιδόσεις με τα 64bit?

 

Γιατί εγώ το 2002 με τον ωραίο μου PIII στα 667ΜΗz και τα Windows XP 32bit, με 512ΜΒ RAM και γενικά με hardware παλαιολιθικό σε σχέση με το τώρα θυμάμαι να κάνω τις δουλειές μου με την ίδια ταχύτητα που τις κάνω τώρα.

 

Τα sites που επισκεπτόσουν το 2002 κάνανε το 1% των πραγμάτων που κάνουν τώρα ( και θα ήθελα κάποιον καλύτερο γνώστη να μου επιβεβαιώσει να το 1% είναι σωστό ή είναι πολύ). Τόσο σε υπηρεσίες φανερές που βλέπεις και αντιλαμβάνεσαι όσο ακόμα περισσότερο σε backround ζητήματα.

 

 

Αντίστοιχα το ίδιο συμβαίνει και με τα προγράμματα τότε και τα λοιπά.

 

Ξέχωρα λοιπόν που δε μπορείς να κάνεις ευθεία σύγκριση του τότε με το τώρα γιατί όπως είπα οι λειτουργίες και ο φόρτος των προγραμμάτων έχει ανέβει κατακόρυφα (όχι έτσι απλά για να ανέβει αλλά για να υποστηρίξει ένα σύνολο πραγμάτων που βλέπουμε άμεσα ή έμεσμα, που καταλαβαίνουμε ή που δε καταλαβαίνουμε), ξέχωρα απο αυτό είναι και το ζήτημα τις παλιάς ανάμνησης που δεν είναι αντικειμενική.

 

Πιθανά δηλαδή αν σου φέρει κάποιος δίπλα-δίπλα το σύστημα σου του τότε με του σήμερα να διαπιστώσεις πως ακόμα και με τα τότε προγράμματα και συστήματα ήταν πιο αργό από το σημερινό που απλά το έχεις συνηθίσει να πηγαίνει όπως πηγαίνει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...