Προς το περιεχόμενο

Ποιο Kindle να πάρω;


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ανάγνωση βιβλίων στο κρεβάτι με το laptop αγκαλιά ή με το iPhone έχει αρχίζει να γίνεται κουραστική. Πιστεύω ένα e-book reader θα ήταν πιο εύχρηστο. Και, φυσικά, μιας και ήδη έχω κάποια e-books στην πλατφόρμα του Kindle (λόγω της εφαρμογής του iPhone) δε μπορώ παρά να επιλέξω... Kindle.

 

Το θέμα είναι: ποιο απ' όλα;

 

1) Kindle:

 

 

+ Φθηνό (70£).

+ Hardware buttons για αλλαγή σελίδων.

+ Άμεση διαθεσιμότητα, σήμερα παραγγέλνω, τη Δευτέρα θα είναι σπίτι μου.

 

- Παλιό interface, κάπως "άσχημο".

- Απαίσιο και δύσχρηστο πληκτρολόγιο, δεν έχει φωτισμό.

- Hardware buttons για όλες τις λειτουργίες, έλλειψη touch screen.

 

 

2) Kindle PaperWhite:

 

 

 

+ Νεότερη και πολύ πιο όμορφη διεπαφή χρήστη.

+ Φωτισμός & touch-screen.

+ Touch keyboard, βολικότερο από το πλήκτρο 5 λειτουργιών.

 

- Ακριβό (110£).

- Παραλαβή μετά τις 18/12, ήμαρτον!

- Όλες οι λειτουργίες γίνονται απ'την touch screen, δεν έχει hardware buttons για αλλαγή σελίδων.

 

 

 

Τα υπόλοιπα αποκλείονται. Δε μου χρειάζεται φυσικό πληκτρολόγιο, ούτε βολεύει ένα pad για ανάγνωση (αλλιώς έμενα και στο iPhone). Οπότε τα Kindle Keyboard / Fire μένουν εκτός.

 

Βασικά, ας μη κοροϊδεύω τον εαυτό μου. Εάν υπήρχε διαθεσιμότητα για το Kindle PaperWhite θα το είχα παραγγείλει ήδη. Το όλο πρόβλημα εδώ, είναι εάν αξίζει να "υποβαθμιστώ" στο απλό Kindle για να μη περιμένω κάνα μήνα. Οκ, τα hardware buttons που λείπουν απ'το PaperWhite είναι ένα μείον, αλλά δε θα πεθάνουμε κιόλας!

 

:P

 

Και μια ακόμα ερώτηση: τα .pdf μετατρέπονται εύκολα σε .azw ή .kf8 για το Kindle; Ή είναι τρελή διαδικασία; Μιλάω κυρίως για "απλά" .pdf, χωρίς γραφικά— σκέτο κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διαβάσεις οπωσδήποτε το review του Hanselman. Έχω διαβάσει πολλά reviews από τα νέα Kindle και θεωρώ ότι αυτό στο link είναι σαν review όσο πιο τίμιο γίνεται. Δες αν ταιριάζουν οι ανάγκες σου με αυτές του συγγραφέα.

 

Προσωπικά εδώ και μια βδομάδα έχω ένα "απλό" -- ήταν δώρο κι έτσι δε χρειάστηκε να βασανιστώ :P -- αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα για να έχω ίδια γνώμη.

 

Πάντως ο φυσικός αυτουργός για το δώρο ήταν ένας κολλητός μου στον οποίο είχα πάρει δώρο εγώ πριν χρόνια το τότε Kindle 2 με πληκτρολόγιο (και ο οποίος το έχει καταευχαριστηθεί, σκέφτεται μήπως να κάνει upgrade). Όταν λοιπόν του είπα πως το μικρό Kindle με το 5-way button είναι μαζοχισμός (ένα WiFi password πας να βάλεις και κάνεις 5 λεπτά) και μάλλον θα με χαλάσει η έλλειψη keyboard, η απάντησή του ήταν "κλανιό". Δεδομένου ότι χρησιμοποιεί το δικό του χρόνια, μάλλον οντως σε πολλούς δε χρειάζεται πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστό το review μπορώ να πω. Αλλά έχω θέμα με... τον εαυτό μου. Το Kindle [το απλό] είναι πιο φτηνό, θα μου έρθει πιο γρήγορα και θα έχω άμεσα αυτό που θέλω: ένα καλό e-reader ν' αράζω στον καναπέ μου να διαβάζω! Αλλά "κάτι με χαλάει" χωρίς να μπορώ να βρω ακριβώς τι!

 

Ίσως το ότι είναι λιγότερο "polished" από το Kindle PaperWhite; Ίσως το πιο παλιό-άσχημο UI του; Είμαι και άτομο που δίνω σημασία σε αυτό που βλέπω και πιάνω, οπότε...

 

Κατά βάθος νομίζω θέλω το Kindle PaperWhite.

 

"Τεχνικά" μειονεκτήματα δεν έχει, πέρα από το πιο δύσχρηστο πληκτρολόγιο. Και ο φωτισμός που έχει το άλλο ψιλο-άχρηστος είναι, τόσο καιρό πως διάβαζα φυσικά βιβλία που δεν έχουν ενσωματωμένα LEDs στο χαρτί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Kindle Paperwhite έχει πάρα πολλά προβλήματα με το QC.

Η οθόνη είναι hit or miss,εάν είσαι τυχερός παίρνεις μια οθόνη που είναι απλά ικανοποιητική.

 

Στην θέση σου δεν θα αγόραζα kindle PW είτε εναλλακτικά θα περίμενα το επόμενο batch που θα βγει μέσα-τέλη Δεκέμβρη να δω τι παίζει με το QC(εάν δηλαδή έχει την ποιότητα που αξίζει η επωνυμία kindle).

.Άλλωστε λέγεται ότι καθυστερούν τόσο την παράδοση λόγω την νίλας με τις οθόνες.

Ξανατεστάρουν τα batch.

 

Εάν δεν διαβάζεις νύκτα πολύ(ή καθόλου) και θέλεις ντε και καλά kindle αμέσως τότε πάνε στο απλό των 79€.

 

Τα pdf κειμένου μετατρέπονται εύκολα σε ότι φορμάτ αγαπάς(προσοχή εάν είναι κειμένου,όχι από απλή σάρωση εικόνας βιβλίου).

 

 

Προσωπικά θα έβγαζα το DRM από τα βιβλία,θα τα μετέτρεπα σε epub και θα αγόραζα είτε Kobo Glo είτε Cybook Odyssey HD.

Το Kindle PW είναι μεγάλη απογοήτευση όπως έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά διαβάζουν pdf ? σόρυ είμαι άσχετη απο ebook readers και ενώ θέλω να πάρω ένα δε προλαβαίνω καθόλου να ψαχτώ.

Τι εννοείς με το pdf;

Είναι κειμένου,εικόνας-κειμένου(όπως τα περιοδικά) ή απλά σαρωμένα από τα πειρατικά;

Τα πρώτα τα διαβάζει άνετα και είσαι εντάξει όπως τα βιβλία σε epub/FW8.

Τα δεύτερα-τρίτα απλά ξέχνα το.

Οι 6" απλά είναι λίγες για τέτοια pdf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ, υπάρχει πιθανότητα να μου έρθει προβληματικό Kindle και να τραβιέμαι; Πάσο τότε— παίρνω το "κλασικό" για να είμαι ήσυχος. Έκλεισε. Τι να κάνουμε. Ίσως να το αλλάξω στο επόμενο μοντέλο, του χρόνου.

 

Thanks για τις απόψεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραγγελία έγινε. :)

 

Και το καταραμένο το Amazon μου πήρε +20€ περίπου προκαταβολικά... για το τελωνείο. Γράφει ότι εάν τα τέλη εκτελωνισμού είναι λιγότερα θα μου επιστραφεί η διαφορά... αλλά οκ. Αυτό το πράγμα δε το 'χω ξαναδεί.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς με το pdf;

Είναι κειμένου,εικόνας-κειμένου(όπως τα περιοδικά) ή απλά σαρωμένα από τα πειρατικά;

Τα πρώτα τα διαβάζει άνετα και είσαι εντάξει όπως τα βιβλία σε epub/FW8.

Τα δεύτερα-τρίτα απλά ξέχνα το.

Οι 6" απλά είναι λίγες για τέτοια pdf.

 

Ναι εννοούσα περισσότερο εικόνας-κειμένου οπότε το ξεχνάω. Οπότε τι? Μόνο tablet μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραγγελία έγινε. :)

 

Και το καταραμένο το Amazon μου πήρε +20€ περίπου προκαταβολικά... για το τελωνείο. Γράφει ότι εάν τα τέλη εκτελωνισμού είναι λιγότερα θα μου επιστραφεί η διαφορά... αλλά οκ. Αυτό το πράγμα δε το 'χω ξαναδεί.

 

:P

 

Αυτό είναι πολύ καλό γιατί δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το τελωνείο πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοούσα περισσότερο εικόνας-κειμένου οπότε το ξεχνάω. Οπότε τι? Μόνο tablet μετά?

Ναι,εκτός βέβαια εάν θέλεις να σκάσεις καμία 300-400€ για ereader των 9.7" όπως το Onyx M92/Icarus Excel.

Που πάλι δεν θα έχει την ανταπόκριση και ταχύτητα του tablet,αλλά θα έχεις την e-paper οθόνη.

Μετά εάν είσαι πολύ άνετος χρηματικά μπορείς να δώσεις 500+€ για το έγχρωμο ereader Jetbook Color.

 

Προσωπικά θα σε έλεγα να πάρεις κανένα κινέζικο tablet με <150€ και θα κάνεις την δουλειά σου απλά,εύκολα και πολύ φτηνά.

Δυστυχώς τα μεγάλα e-reader έχουν πολύ μικρό value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,εκτός βέβαια εάν θέλεις να σκάσεις καμία 300-400€ για ereader των 9.7" όπως το Onyx M92/Icarus Excel.

Που πάλι δεν θα έχει την ανταπόκριση και ταχύτητα του tablet,αλλά θα έχεις την e-paper οθόνη.

Μετά εάν είσαι πολύ άνετος χρηματικά μπορείς να δώσεις 500+€ για το έγχρωμο ereader Jetbook Color.

 

Προσωπικά θα σε έλεγα να πάρεις κανένα κινέζικο tablet με <150€ και θα κάνεις την δουλειά σου απλά,εύκολα και πολύ φτηνά.

Δυστυχώς τα μεγάλα e-reader έχουν πολύ μικρό value for money.

Μες στο μυαλό μου είσαι. Είχα σκεφθεί κάτι τέτοιο http://www.ahappydeal.com/product-97087.html αλλά φοβόμουν να το ρισκάρω μη βγει μούφα.. αλλά λέω να το τολμήσω τελικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Haldol σε άφησε να πάρεις το Kindle Ελλάδα;Για να λες τελωνίο,απο το amazon.com δε το πήρες;

Τώρα με τις εκπτώσεις ψήθηκα για το Kindle Fire αλλά έφαγα άκυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...