Προς το περιεχόμενο

usb flash memory kingston ntfs δεν αναγνωριζεται απο υπολογιστη


corsakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα 8gb φλασακι που το ειχα κανει ntfs για να χωρεσω ενα αρχειο μεγαλυτερο απο αυτο που μπορουσαν να διαχειρηστουν τα fat32 μεσω των επιλογων αυτων. http://www.ntfs.com/quest22.htm

το εβαλα το αρχειο 'το παρακολουθησα σε mediaplayer αλλα τωρα πλέον δεν μπορει να το "δει" κανενας υπολογιστης μου, με XP και οι δύο. Σαν εξωτερικος δίσκος φαίνεται αλλα οταν επιλεγω να το ανοιξω ή να κανω οτιδηποτε αλλο μου λεει οτι δεν υπαρχει ο αφαιτρουμενος δίσκος. Τι γινετε τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω δυστυχος :fear:

 

προσπαθησα να το κανω με τη βοηθεια της kingston απο

 

http://www.kingston.com/us/support/technical/products?model=DT160

 

αλλα παλι τιποτα. Δεν αναγνωριζεται η συσκευη. Υπαρχει περιπτωση να χαλασε μετά απο αφαιρεση του απο τη θυρα χωρις να προηγηθει ασφαλης καταρηγηση?

Πως μπορω να δω αν εχει "χαλασει"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση να χαλασε μετά απο αφαιρεση του απο τη θυρα χωρις να προηγηθει ασφαλης καταρηγηση?

 

οχι προσωπικα το κανω καθημερινα με δικα μου στικακια και δεν εχω προβλημα

Αν το βαλεις σε pc με λινουξ το βλεπει; το εχεις δοκιμασει;

Δεν ξερω φιλε μου αλλο τροπο για το τι μπορει να φταιει με το στικσκι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο έπαθε κι εμένα το ίδιο ένα ADATA S102 PRO 32GB USB3.0 μόλις μιας εβδομάδος και παλιότερα ένα corsair αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει γιατριά οπότε αν έχει εγγύηση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πηρα ενα 16GB public ( http://goo.gl/cfVPV ) αλλα δεν μου δουλευει σε ολες τις θυρες usb...Παιζει να θελει παραπανω τροφοροσια και να μην δουλευει σε ολες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο έπαθε κι εμένα το ίδιο ένα ADATA S102 PRO 32GB USB3.0 μόλις μιας εβδομάδος και παλιότερα ένα corsair αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει γιατριά οπότε αν έχει εγγύηση ...

εγγυηση?

που να τη βρω τωρα. Εχει κανα δυο χρονια που το πηρα...

Μαλλον θα το κλαψω, αν και ισως μπορεσω να το δοκιμασω σε mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗP USB Storage Format Tool πρώτα, κι αν το βλέπει (που μάλλον δεν), φορμάρισμα.

Μετά LLFTool και τελευταία απόπειρα φορμαρίσματος.

 

Σε αμφότερες τις περιπτώσεις (αλλά ειδικά στη 2η) πρόσεξε μη φορμάρεις τίποτ' άλλο κι έχουμε άλλα μετά...

 

Αν δεν, τότε απλά πσόφησε. Και αν και χλωμό, τίποτα δεν αποκλείεται για τον πσόφο (η "ασφαλής κατάργηση" πάντως έχει να κάνει με τα Γουίν, κι όχι με τα "ρεύματα"), όπως το να βραχυκυκλώνει κάπου το εργαλείο και να σου το 'καψε κατά το βγάλσιμο [έχω μηχάνημα που αν ακουμπήσεις κάτι στις Γιού, πετάγονται ενίοτε σπινθήρες (φακ!...), και σχεδόν πάντα ρησταρτάρει (...πάλι καλά δηλαδή...) μετά το...ακούμπημα...].

 

Περί εγγυήσεως : αν δεν έχεις απόδειξη, πάρε τηλ στο μαγαζί που το πήρες και πες τους το στόρι και ρώτα εάν τυχόν κρατάνε στοιχεία πελατών κατά την αγορά, να τους δώσεις ονοματεπώνυμο να σε ψάξουν. Αν δεν παίζει, πες τους Άγαμοι Θύται και τσέκαρε την εγγύηση μέσω του σάιτ της κατασεκυάστριας. Βασικά στην Κίνγκστον στέλνεις μέιλ, δίνεις στοιχεία, και σου δίνουν περιθώριο να το στείλεις μέσα σε 15 μέρες (αν δεν έχουν περάσει τα κλασσικά 5 χρόνια εγγύησης της). Θα σου βγει με ΕΛΤΑ γύρω στο 1.5€ κι άλλο ένα 50λεπτο το πολύ, ένας μικρός φάκελος με φυσαλίδες που ίσα να το χωράει (συστημένο δεν αξίζει, θέλουν άλλα 2.5 - αν και είναι "εξασφάλιση" ότι θα φτάσει στον προορισμό του, αλλά 8άρι φλασάκι βρίσκεις με 5-6€, οπότε.......). Το κόστος επιστροφής, δικό τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Κινγκ σίγουρα γίνεται. Απλά είναι λίγο μανούρα - τουλάχιστον ήταν πέρσι που την έψαξα για να τους στείλω ένα (που τελικά το ξέχασα να το στείλω) : στέλνεις μέιλ, σε κάποιο account που αναφέρουν τις σελίδες τους, έχεις μια ψιλο-επικοινωνία με κάποιον εκπρόσωπο που σου ζητάει στοιχεία, και στο τέλος σου στέλνει επιβεβαιωτικό μέιλ και διευθύνσεις πού να το στείλεις. Πέρσι δεν είχαν κάποιον ονλάιν "οδηγό RMA", όπως οι εταιρίες σκληρών πχ, που είναι απείρως ευκολότερος. Δεν ξέρω αν έκτοτε φτιάξαν'...Ψάχ' το.

 

Αν μπορείς να ζυγίσεις (σε κα'να μαγαζί της γειτονιάς, αν δεν έχεις ζυγαριά για μικρά βάρη) φυσαλιδοφάκελο (σε μέγεθος τσιγαρόκουτου) με το φλασάκι μέσα, και μπορείς να βρεις γραμματόσημα (τσέκαρε τον ονλάιν κατάλογο ΕΛΤΑ αφού ζυγίσεις, για να δεις πόσα ακριβώς χρειάζεσαι για το βάρος του) χωρίς αναγκαστικά να μπεις σε ΕΛΤΑ, ε η αποστολή είναι πάντως το πιο εύκολο κομμάτι : ρίχνεις τον φάκελο σ' ένα ταχυδρομικό κουτί και καθάρισες.

 

Σιγούρεψε όμως πρώτα με τα προγράμματα που είπα, ότι είναι ντεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...