Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με bios


mavro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλοι μου γειά σας

Έχω ένα laptop sony vaio win 8 (χωρίς dvd-rom) αγορά 3 ημερών στο οποίο έκανα partitioning με το EASEUS Partition Master. 150 gb στον c και 350 στον d. Όταν τελείωσε και έκανε restart μου έβγαλε μήνυμα ότι παρουσιάστηκε error (δεν θυμάμαι τον κωδικό) και να πατήσω enter για προσπάθεια διόρθωσης (διόρθωση δεν έγινε) και f 10 το οποίο με πήγε στο bios. Εκεί μάλον πάτησα boot από δίκτυο (λαλακία ολκής). Κάνοντας restart μου έβγαλε μήνυμα στη μαύρη οθόνη πως δεν βρέθηκε opereting system. Προσπάθησα πατώντας όλα τα f και delete κλπ αλλά bios δεν ξαναείδα. Μόνο ότι "media test failure, check cable" και πως δεν βρέθηκε opereting system. Ο φόβος μου είναι μην κλώτσησε κάτι στο partitioning και το ερώτημα πως θα ξαναμπώ στο bios να δω πιό ήρεμα που στο κέρατο μπουτάρει. Πρακαλώ τα φώτα σας και σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από mavro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ανοιγεις τον υπολογιστη, στην εκκινηση σου δειχνει το λογοτυπο της motherboard και τα f keys κατω αριστερα που μπαινεις στο bios, συνηθως ειναι μεταξυ f2, f10 και f12 τα keys που μπαινεις στο bios αναλογα με τον κατασκευαστη της motherboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ή μπαίνει αστραπιαία και δεν βλέπω τίποτα ή με πάει κατ' ευθείαν στην μαύρη οθόνη που λέει

Intel UNDI, PXE-2.1 (BUILD 083)

copyright © 1997-2000 Intel corporation

This prodact is covered by one or more of the following patends:

US5, 307 και λοιπά που δεν νομίζω να βοηθάνε

Realtek PCIe GBE Family controler series v2.44 (10-7-11)

PXE-E61:media test failure, check cable ( άρα μπουτάρει από δίκτυο)

PXE-M0F: Exiting PXE ROM

opereting system not found

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...