Προς το περιεχόμενο

Συμβατή έκδοση Xmarks


rpil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, καλημέρα σε όλους. Είμαι χρήστης Gentoo Linux, αλλά αγόρασα έναν iMac πρόσφατα και ψάχνομαι με το νεο λειτουργικό. Επιχείρησα να κατεβάσω το xmarks για Safari, αλλά μόλις επιχείρησα να το ξεκινήσω, μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν είναι συμβατή η έκδοση με την αρχιτεκτονική μου και δεν μπορεί να το ανοίξει. Βρίσκομαι σε MacOSX 10.5.8 και Safari 5.0.6. Υπάρχει κανένα link για να κατεβάσω τη σωστή έκδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όταν η IBM αποφάσισε να ασχοληθεί μόνο με server και να σταματήσει να παρέχει επεξεργαστές στην Apple ,η Apple στράφηκε στην intel αλλάζοντας όλο το λειτουργικο για x86 αρχιτεκτονική. Το 10.5.8 ήταν το τελευταίο(universal) OS που υποστήριζε και τις δύο αρχιτεκτονικής PowerPC ,intel. Ο υπολογιστής σου δεν είναι συμβάντος με x86 εφαρμογές.

Ο υπολογιστής σου πριν 7 χρόνια περίπου που είχε πρώτο βγει ήταν ένα απο τα καλύτερα και δυνατότερα all in one desktop με επεξεργαστη 64bit σχεδιασμού RISC(παρόμοιο σχέδιο έχουν και οι ARΜ των κινητων).

Αυτη την στιγμη υποστήριξη στην συγκεκριμένη αρχιτεκτονικη (PPC),παρέχεται απο διάφορες διανομές Linux όπως το Ubuntu.

Δεν ξέρω αν στο μέλλον θα επανέλθει και η apple να ξαναυποστηρίξει την συγκεκριμένη αρχιτεκτονικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...