Προς το περιεχόμενο

επιλογή κιθαρας


marios_geo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι παντελώς άσχετος. Θέλω να πάρω μια ηλεκτρική κιθάρα, και έψαξα εδώ και εκεί.

 

Είμαι ανάμεσα σε 2

Yamaha Pacifica 112v

Fender statocaster deluxe Mexico build.

 

Η πρώτη είναι πολύ φτηνή αλλά μου άρεσε η δεύτερη. Πόσο μεγάλη διαφορά έχει ήδη μεξικάνικη από την αμερικανική fender;

 

Καμιά άλλη πρόταση; δεν θα ήθελα να περάσω το 500αρι, και σίγουρα δεν θέλω "παιχνιδι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο μια επιλογή: Fender Stratocaster Classic Player '50. Μην την μπερδέψεις με την classic vibe ή οποιαδήποτε άλλη classic.

 

Επίσης μακρυά από Yamaha όταν πρόκειται για ηλεκτρικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσουν indie rock και alternative rock.

 

Αν μπορούσαμε πχ να παίξω κάτι από radiohead και Depeche Mode θα ήμουν ευτυχισμένος. Αν και μάλλον για τρίγωνα κάλαντα το πάω..

 

Ας δούμε πρώτα μόνο κιθάρα, και μετά τα άλλα. 500 λοιπόν για κιθάρα

 

Έχω κατά μπερδευτεί με το πόσες εκδόσεις statocaster υπάρχουν.. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις Μεξικάνικη..

Πάρε αυτή εδώ,τρομερό value for money.

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_60s.htm

Μη σε ξεγελάει που είναι κινέζικη.Χτυπάει στα ίσα τις αμερικάνικες fender.

 

Και μην ξεχάσεις να πάρεις καλό ενισχυτή αν δεν έχεις ήδη.

Είναι το 70% του ήχου της ηλεκτρικής κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πέρνεις κιθάρα για να μάθεις χαλαρά μονος σου, ριξε μια ματιά στο Rocksmith, ειναι ενα παιχνίδι που συνδέεις οποιαδήποτε πραγματική κιθάρα με την κονσόλα ή το pc και σου μαθαίνει κανονικά. Απο οσο εχω δει φαίνεται καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John Bond, έχεις συγκεκριμένο λόγο που απορρίπτεις τις μεξικάνες;

 

Επίσης, darklord, εκμάθηση μουσικού οργάνου από παιχνίδι, ποτέ. Ακόμα και από youtube, καλύτερα είναι (και από YouTube ΔΕΝ μαθαίνεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, darklord, εκμάθηση μουσικού οργάνου από παιχνίδι, ποτέ. Ακόμα και από youtube, καλύτερα είναι (και από YouTube ΔΕΝ μαθαίνεις).

 

Όπως είπα σε περίπτωση που πέρνει κιθάρα για να μάθει χαλαρά μονος του είναι μια καλή επιλογή, σίγουρα καλυτερη απο YouTube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John Bond, έχεις συγκεκριμένο λόγο που απορρίπτεις τις μεξικάνες;

 

Επίσης, darklord, εκμάθηση μουσικού οργάνου από παιχνίδι, ποτέ. Ακόμα και από youtube, καλύτερα είναι (και από YouTube ΔΕΝ μαθαίνεις).

 

Για το παιχνίδι συμφωνώ, αλλά απο youtube και γενικότερα απο internet μια χαρά μαθαίνεις...αν ξέρεις που και τι να ψάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ήταν ατυχής η λέξη "μαθει" που χρησιμοποιησα. Δεν λέω οτι αν δεις x βιντεάκια στο youtube ή παιξεις Rocksmith θα μαθεις κιθάρα. Μπορεις ομως να μάθεις να βγάζεις απλά/μέτρια κομματάκια, και να μάθεις μερικές βασικές συγχορδιες αν ειναι απλά αυτός ο σκοπός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John Bond, έχεις συγκεκριμένο λόγο που απορρίπτεις τις μεξικάνες;

 

 

Δεν έχω πρόβλημα με τις μεξικάνικες.Απλά έχω ακούσει(απο κατόχους της) οτι η squier που πόσταρα είναι πολύ ποιοτική και πιθανώς καλύτερη απο τις μεξικάνικες και με λιγότερα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι φαίνεται έχουμε τελείως διαφορετική αντίληψη για το τί σημαίνει "μαθαίνω κιθάρα".

 

Χωρίς να θέλω να το παίξω έξυπνος, ενημερωτικά σε ρωτάω, μπορείς να μου πείς τί θα του μάθει ένας δάσκαλος που δεν θα μπορέσει να το μάθει απ' το internet ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή τεχνική, για αρχή. Επίσης, σκέψου το εξής: Όταν έκανα ιδιαίτερα μαθήματα είχα ένα μαθητή που δεν μπορούσε με τίποτα να καταλάβει πώς γίνεται bend και vibrato. Χρειάστηκαν 20 λεπτά για να καταλάβει ότι η σωστή κίνηση είναι περιστροφή του χεριού και όχι κίνηση του δακτύλου. Αν είχε δει λοιπόν κάποιο βίντεο στο youtube για το πώς να βιμπράρει, το πιο πιθανό είναι να είχε μείνει στο ότι το βιμπράτο γίνεται με το δάκτυλο, και κανείς δεν θα έλεγχε αν το κάνει σωστά.

 

Άλλος ένας λόγος είναι πως ένας δάσκαλος έχει μια συγκεκριμένη μέθοδο με την οποία διδάσκει και την προσαρμόζει σε κάθε μαθητή βάσει δυο πραγμάτων: πρώτον, το τί θέλει ο μαθητής, και, δεύτερον, το πού υστερεί. Όπως καταλαβαίνεις, ένας αρχάριος δεν γνωρίζει καλά καλά το εύρος της τεχνικής του οργάνου, πόσο μάλλον το πού πρέπει να επιμείνει και το πού πρέπει να φτάσει.

 

Γενικά, δεν λέω πως ένας αυτοδίδακτος είναι καταδικασμένος να μην μάθει. Απλά οι πιθανότητές του, σε σχέση με έναν που θα κάτσει με δάσκαλο, είναι πολύ λιγότερες. Το έχω ξαναγράψει και θα το ξαναγράψω και τώρα: Ο ρόλος του δασκάλου δεν είναι να σε μάθει να παίζεις. Είναι να σου δείξει το σωστό τρόπο να το κάνεις.

 

@Τζον Μποντ: Γράφεις πρώτα «μην πάρεις μεξικάνικη» και λίγο πιο κάτω ότι δεν έχεις πρόβλημα με τις μεξικάνες και ότι η classic vibe είναι πιθανώς καλύτερη. Ερώτηση: έχεις κάποια από αυτές τις δυο κιθάρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...