Προς το περιεχόμενο

VDSL από την Wind έως 50mpbs


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφυγα από την Wind που έπιανα 8 και πήγα στον ΟΤΕ και πιάνω με το ζόρι 5,5 με προφίλ στα 12. Σιγά μην δώσω λεφτά για VDSL.

αδερφέ μου τώρα που βγάζουν όλοι σιγά σιγά vdsl τσέκαρε τις τιμές και πήγαινε σε καμιά forthnet να δοκιμάσεις γιατί από wind και ΟΤΕ βλέπω, πρόκοψες!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

WOW μας είπες κάτι καινούριο... εμείς λέμε, να κάνουν ακριβός αυτό, αντί να βάλουν 50 mbps...

 

Μα αυτο κανουν. Απλα τωρα θα μπορεις να εχεις και ταχυτητες 30 ή 50 και μεγαλυτερο upload. Δεν υπαρχει λογος να δινουν ADSL απο τα KV. Δινεις VDSL και τελειωσε

 

αδερφέ μου τώρα που βγάζουν όλοι σιγά σιγά vdsl τσέκαρε τις τιμές και πήγαινε σε καμιά forthnet να δοκιμάσεις γιατί από wind και ΟΤΕ βλέπω, πρόκοψες!

 

Αν δε μπορει να πιασει καλες ταχυτητες στο ADSL σημαινει κατα πασα πιθανοτητα οτι ειναι μακρια τοο A/K. Η forthnet λογικα απο εκει θα δωσει VDSL αρα δεν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ που σύμφωνα με μετρήσεις έχω καλή γραμμή και μου έγινε προταση για το πειραματικό vdsl, έβαλα και έβγαλα, δεν άξιζε για μένα πάντα, απο 18 χρονισμό πήγε στα 20. δεν περίμενα και 50 αλλά ούτε και 20 :Ρ

 

Καλή τύχη στους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

WOW μας είπες κάτι καινούριο... εμείς λέμε, να κάνουν ακριβός αυτό, αντί να βάλουν 50 mbps...

 

ποιοι να το κάνουν αυτό, οι εναλλακτικοί? lol, με τι λεφτά?

 

Μα αυτο κανουν. Απλα τωρα θα μπορεις να εχεις και ταχυτητες 30 ή 50 και μεγαλυτερο upload. Δεν υπαρχει λογος να δινουν ADSL απο τα KV. Δινεις VDSL και τελειωσε

 

όχι ρε, να ξοδέψουν λεφτά πρώτα για το adsl2+ και μετά να δώσουν κι άλλα για να πάνε σε vdsl2...

 

 

...greekeconomy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αφορά μόνο Αθήνα από ότι μάλλον διακρίνω στο άρθρο οπότε οι υπολοιποι μένουμε στα γνωστά...,

 

που διέκρινες στο άρθρο ρε botάκι ότι είναι μόνο για Αθήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για vdsl μέσω Α/Κ ούτε λόγος, αλλά αν παίζεις με νέο KV στη γειτονιά τότε αξίζει...

 

Και πως θα δω ότι παίζει νέο KV στην γειτονιά μου;

 

 

Μα αυτο κανουν. Απλα τωρα θα μπορεις να εχεις και ταχυτητες 30 ή 50 και μεγαλυτερο upload. Δεν υπαρχει λογος να δινουν ADSL απο τα KV. Δινεις VDSL και τελειωσε

 

 

 

Αν δε μπορει να πιασει καλες ταχυτητες στο ADSL σημαινει κατα πασα πιθανοτητα οτι ειναι μακρια τοο A/K. Η forthnet λογικα απο εκει θα δωσει VDSL αρα δεν

 

 

Τα στιχεία στο router είναι:

 

line attenuation 48.0 dB

 

SNR Margin 9.1 dB

 

που σημαίνει μάλλον ότι είμαι μακρυά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην γλυφαδα εχουν βαλει κ/v αλλα ακομα δεν ειναι λειτουργικες και δεν ειναι διαθεσιμο και ειμαι δεν ειμαι στα 500 μετρα.

 

Sent from my E15 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και πως θα δω ότι παίζει νέο KV στην γειτονιά μου;

 

κλασικά τηλέφωνο στον ΟΤΕ, αν και λογικά θα είχες προσέξει ότι θα έσκαβαν για όπτικες ίνες στους δρόμους και ότι θα είχαν βάλει τέτοια ΚΑΦΑΟΥ στη γειτονιά σου...

 

attachment.php?attachmentid=111206&d=1344673366&thumb=1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην γλυφαδα εχουν βαλει κ/v αλλα ακομα δεν ειναι λειτουργικες και δεν ειναι διαθεσιμο και ειμαι δεν ειμαι στα 500 μετρα.

 

Sent from my E15 using Insomnia

 

 

Η Γλυφάδα δεν περιλαμβάνεται, δυστυχώς, στην πρώτη εφαρμογή του vdsl (λέγεται ότι δεν είχε δηλώσει ο ΟΤΕ αυτές τις καμπίνες), αν και έχει ολοκληρωθεί το έργο από καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αφήσουν τα 50, εδώ 10 δεν πιάνουμε στην Θεσσαλονίκη και περίχωρα...

 

Γιατί στην αθήνα τα πιάνουμε..

Μόνο μεταφορικά τα "πιάνουμε"

αν με πιάνεις?..

 

Με το απαράδεκτο ρούτερ π δίνει (ζτε) δείχνει πόσο σέβεται τους πελάτες της...

Για να καταλήξω, εγώ δε θα τους έδινα ούτε cent παραπάνω, ότι κ αν μ τάζανε vdsl Κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί στην αθήνα τα πιάνουμε..

Μόνο μεταφορικά τα "πιάνουμε"

αν με πιάνεις?..

 

Με το απαράδεκτο ρούτερ π δίνει (ζτε) δείχνει πόσο σέβεται τους πελάτες της...

Για να καταλήξω, εγώ δε θα τους έδινα ούτε cent παραπάνω, ότι κ αν μ τάζανε vdsl Κλπ.

 

Ah τόσο καλά και εκεί. ADSL / VDSL i dont care... θέλω να έχω Internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω μια απλη ερωτηση γιατι παω να τρελαθω μαζι τους?

 

Ειμαι συνδρομητης της wind εδω στην κερκυρα, και ενω απο τα σαιτ και του ΟΤΕ και της forthnet μου βγαζει οτι μπορω να βαλω στην γραμμη μου vdsl εως 50mbps στον ελενχο διαθεσιμότητας στο σαιτ της wind μου βγαζει οτι δεν καλυπτετε η περιοχη μου.

Μπορει να μπου εξηγησει καποιος πως γινεται αυτο? Απο τον Οτε δεν νοικιάζουν οι εναλλακτικοί? και απο την στιγμη που μου δινει ο ΟΤΕ και η φορθνετ η wind δεν μου δινει?

 

Να πω οτι εκανα και ελενχο διαθεσιμότητας στο site της Cyta για να δω την αποσταση μου απο το αστικο κεντρο και μου βγαζει οτι ειμαι στα 492 μετρα. Αρα δεν ξερω τι να υποθεσω απο κει και περα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω μια απλη ερωτηση γιατι παω να τρελαθω μαζι τους?

 

Ειμαι συνδρομητης της wind εδω στην κερκυρα, και ενω απο τα σαιτ και του ΟΤΕ και της forthnet μου βγαζει οτι μπορω να βαλω στην γραμμη μου vdsl εως 50mbps στον ελενχο διαθεσιμότητας στο σαιτ της wind μου βγαζει οτι δεν καλυπτετε η περιοχη μου.

Μπορει να μπου εξηγησει καποιος πως γινεται αυτο? Απο τον Οτε δεν νοικιάζουν οι εναλλακτικοί? και απο την στιγμη που μου δινει ο ΟΤΕ και η φορθνετ η wind δεν μου δινει?

 

Να πω οτι εκανα και ελενχο διαθεσιμότητας στο site της Cyta για να δω την αποσταση μου απο το αστικο κεντρο και μου βγαζει οτι ειμαι στα 492 μετρα. Αρα δεν ξερω τι να υποθεσω απο κει και περα???

 

Προφανώς, δοκίμασες για διαθεσιμότητα με τηλέφωνο/α φίλων και όχι το δικό σου αφού το σύστημα διαθεσιμότητας του ΟΤΕ δεν δίνει πληροφορίες vdsl για τηλέφωνα εναλλακτικών, όπως της wind. Δεν συζητώ, βέβαια, για το αντίστοιχο της 4νετ αφού δεν έχει σχέση με το vdsl αλλά με το εάν σε καλύπτει το ιδιόκτητο δίκτυό της ή όχι.

 

Επομένως, εάν το τηλέφωνο του φίλου με το οποίο, ενδεχομένως, δοκίμασες τη διαθεσιμότητα vdsl, βρίσκεται κοντά στο σπίτι σου και εάν έχουν εκτελεστεί αντίστοιχα έργα στην πόλη της ωραίας και λατρευτής Κέρκυρας, πράγμα που είναι πολύ εύκολο να διαπιστώσεις (σκάψιμο στενής λωρίδας στην άσφαλτο για τη διέλευση της οπτικής ίνας, τοποθέτηση φρεατίων στις διασταυρώσεις της όδευσης της ίνας με τη νέα καμπίνα, τοποθέτηση νέας γκρι καμπίνας κλπ), τότε σημαίνει ότι έχει ολοκληρωθεί το έργο του ΟΤΕ και μπορεί να διατεθεί vdsl στην περιοχή.

 

Με δεδομένο ότι οι αρμόδιες υπηρεσίες του ΟΤΕ ήδη απαντούν στα σχετικά ερωτήματα συνδρομητών από χθες, μπορείς να μιλήσεις με τον ΟΤΕ Κέρκυρας και να σου απαντήσει στις απορίες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...