Προς το περιεχόμενο

Error loading operating system


Blazz0r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έφτιαξα ένα usb bootable stick για να βάλω Windows XP. Όμως δεν θέλω να βάλω τα XP σε δικό μου pc αλλά σε φίλου. Δοκίμασα λοιπόν αν δουλεύει το stick σε ένα pc που έχω για να μην έχω απρόοπτα όταν τα βάζω στον φίλο μου. Το stick λειτούργησε μια χαρά οπότε έκανα exit από το Windows Xp installation. Μόλις όμως έκανα reboot, το pc πήγε να bootarei απο τον σκληρό χωρίς επιτυχία. Το μήνυμα που βγάζει είναι:

 

>"Error loading operating system"

 

Είδα στο BIOS τα settings και το first bootable device είναι ο SATA σκληρός μου οπότε όλα οκ από αυτή την άποψη.

 

Επίσης επειδή έχω Windows 7 στον σκληρό, bootαρα με το cd των Windows 7 και δοκίμασα να κάνω startup repair. Το repair tool όμως είπε ότι δεν υπάρχει startup problem. Μετά έκανα και restore σε ένα προηγούμενο σημείο. Έκανα reboot και πάλι τα ίδια

 

>"Error loading operating system"

.

 

Τι να κάνω?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Χρειάζεται να διορθώσεις το master boot record. Μπες πάλι στην καρτέλα του repair από το cd των windows. Αυτή τη φορά όμως δεν θα πατήσεις "startup repair" αλλά θα μπεις στο "command prompt".

Αρχικά θα δώσεις την εντολή diskpart για να τρέξει το Diskpart utility. Από εκεί δίνεις την εντολή list volume για να σου εμφανίσει όλα τα volumes του συστήματος. Βλέπεις το γράμμα του CD-ROM σου, οπότε γράφοντας exit μπορεις να βγεις από το diskpart.

2) Μπαίνεις στο dvd των windows (στο παράδειγμα μου το drive letter του cd ειναι D) και εκτελείς τα παρακάτω:

 

D:

cd boot

bootsect /nt60 SYS /mbr

 

Λογικά τα παραπάνω θα λύσουν το πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hmmm μπήκα στο command line και τα εκέλεσα τα βήματα, αλλά όταν δίνω

 

>bootsect /nt60 SYS /mbr

 

απαντάει

 

>"The subsystem needed to support the image type is not present"

 

Update:

 

Το διόρθωσα το πρόβλημα τρέχοντας το εργαλείο bootrect.exe με option /FixMbr. Για όποιον έχει παρόμοιο πρόβλημα μπορεί να ανατρέξει εδώ:

 

http://support.microsoft.com/kb/927392

 

Vintage σε ευχαριστώ πολύ για το help. Εγκυκλοπαιδική ερώτηση: Το startup repair αν δεν επιδιορθώνει το mbr τι επιδιορθώνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που το έλυσες. Απ' ότι ξέρω το startup repair έχει να κάνει με αρχεία που χρειάζονται για το boot και είτε είναι corrupted είτε λείπουν, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...