Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: Τα κέρδη της Apple επισκιάζουν ολόκληρη τη βιομηχανία Η/Υ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι ολα θεμα μαρκετινγκ.

 

η απλ φιλε γιουζερ πλασαρει τον εαυτο της σαν την λυση που θα μπορουσε να αντεξει η τσεπη σου αν προσπαθουσες λιγο παραπάνω. το γνωρίζει αυτό πολύ καλα. και ακριβώς αυτό ειναι το κοινό στο οποίο στοχεύει. ο ναρκισσισμός και η εντύπωση του ότι θα προσφέρω το πιο αναγνωρίσιμο ηλεκτρονικό μηχάνημα στον εαυτό μου φτάνει για να αναστενάξεις λίγο παραπάνω αλλά να αποκτήσεις ένα αναγνωρισμένα "καλό" μηχάνημα.

 

γνωρίζοντας λοιπόν αυτό τα προιόντα τιμολογούνται πάντα αντίστοιχα με το τι τιμή έχουν τα υπόλοιπα...ε λίγο παραπάνω. φυσικά και πάντα θα σκέφτεσαι πως ότι πληρώσεις παίρνεις.στον καπιταλισμό ζούμε δε βγαίνει αυτή η ιδέα με τίποτα απο μέσα σου πάρτο απόφαση.

 

μην προσπαθούμε λοιπόν να συγκρίνουμε τι καλύτερο έχει η άπλ αλλά να αναγνωρίζουμε το που βασίστηκε και πήρε τέτοιο μερίδιο αγοράς και τέτοιο κέρδος.

 

εδώ είναι ένα τεχνολογικό φόρα, προφανώς και υπάρχει διχασμός γιατί ο κόσμος προσπαθεί να βγάλει αξία από το μηχανημά του. δεν ξέρουν όμως όλοι απο ΠΙΣΙ και ΜΑΚ και οτιδηποτε. θέλουν κάτι που να κάνει κλικ,να δουλεύει και να μπορούν να το δείξουν με περηφάνεια. και φυσικα αυτοι που δεν ξερουν ειναι πολλοι περισσοτεροι απο αυτους που ξέρουν. αυτοι φτιαχνουν αυτα τα νούμερα. αυτοι φτιάχνουν την απλ.

 

πάρε ένα μακ κ εσύ. μπορείς λοιπόν. δε χρειάζεται να τα πώ εγώ. μπες στο φεησμπουκ να καταλάβεις που εχει φτασει ο ναρκισισμος στην αγαπημενη ηλεκτρονική εποχή του σήμερα.

 

η μάνα μου έχει κινητο.δεν ξέρει να γράψει μήνυμα.δεν ξέρει να μπει στο ιντερνετ. δεν ξέρει τι είναι σμαρτφοουν η αντροιντ. το αηφον ομως ξερει να το αναγνωρίσει.

 

ντισκλεημερ:τα μηχανηματα ειναι μια χαρα.και για καποιες περιπτωσεις περισσοτερο απο μια χαρα. αλλα ειναι υπερτιμολογημενα.ακομα και εσυ φιλε απλ γιουζερ το παραδεχεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω το insomnia και τέτοιου είδους θέματα, δεν ξέρω και γω πόσα χρόνια.

Πως γίνεται μια κουβέντα να ξεκινάει "σήμερα το πρωί το πορτοκαλί φανάρι στην διασταύρωση Αμαλίας και Βουλιαγμένης δεν δούλευε..." και καταλήγει "...όποιος αγοράζει iphone είναι μεγάλος μ@λ@κ@ς".

Θέλω να μιλήσω και λίγο για εμένα (που ίσως εγώ και άλλοι από εδώ να κάνουμε και γκρουπάκι "iM@l@k@s")

anywayzzzzz

Η δουλειά μου είναι γραφίστας, οπότε στηρίζομαι αρκετά στο τι σωστά μηχανήματα έχω στη δουλειά μου.

Από αυτό ζω, μεγαλώνω την οικογένεια μου, αγοράζω ρούχα, αυτοκίνητο κ.λπ.

Για την δουλειά μου βασίζομαι αποκλειστικά στα προϊόντα της apple και της adobe.

Δεν νομίζω πολλοί εδώ μέσα να έχουν ακόμη μηχανήματα, όχι να βγάζουν λεφτά αλλά να δουλεύουν σωστά, εποχής G3 και G4.

Βλέπω πολλές φορές κουβέντες εδώ για ένα ή άλλο προϊόν που δεν το έχουν δοκιμάσει καν (στην καλύτερη να το έχουν δει σε βιτρίνα) να έχουν και άποψη.

π.χ. βλέπω κουβέντες για το linux. Δεν μπορώ να φέρω γνώμη αφού δεν το έχουν δουλέψει. και εννοώ να το δουλεύω αρκετά για ένα μήνα να δω όλα τα (+) και τα (-). Εάν το βάλω σε ένα δίσκο και το ανοίγω κάθε Πάσχα να δω πως κάνει drag 'n' drop δεν νομίζω ότι μπορώ να έχω άποψη.

Και κάτι τελευταίο, η οθόνες που δουλεύω δεν είναι apple.

 

σόρρυ για το οφφ τόπικ μήνυμά μου!

To ιδιο θα ελεγα και εγω,αλλα για κατι apple τυπους που βγαινουν και συγκρινουν τα windows με τα osx και το τελευταιο windows που εχουν ερθει σε επαφη,ειναι τα xp και μαλιστα ουτε καν τα sp3!

Κατα τ'αλλα,εχεις απολυτο δικαιο,σ'αυτα που λες και καλον ειναι να γνωριζουμε καλα καποιο λογισμικο/προιον,πριν το κρινουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το design της apple οφειλω να πω οτι μουα ρεσει πολυ, αλλα ειναι υπερκσοτολογημενα οτι και να κανουμε, και αυτο γιατι φορανε οτι εχει και η υπολοιπη αγορα τουλαχιστον στο θεμα υπολογιστη που ειμαι εγω και δεν μπορεις να κανεις καμια αναβαθμιση.

 

Στο PC οτι και αν χαλασει αμεσως το αλλαζεις και τελειωνεις, επισης τα windows αναγνωριζουν σχεδον τα παντα σε υλικο με αποτελεσμα οτι καινουριο βγαινει απλα να λειτουργει και καθε φορα να εχεις το καλυτερο σαν επαγγελματιας ειτε αυτο ειναι μεγαλυτερη οθονη με μεγαλυτερη ευκρινεια, μεγαλυτερη επεξεργαστικη ισχυ, μνημη, αποθηκευτικος χωρος και ταχυτητα ειδικα τωρα με το σατα3 και ssd ή Pcixpress δισκους κανεις μαγικα πραγματ οταν σε ενα μηχανημα apple εχεις αυτο που αγορασες και τπτ παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μια ζωη χρηστης pc και κανα χρονο συν android.

Τα πραγματα ειναι ετσι ακριβως οπως τα λες, ιδιως στην κατηγορια των φορητων υπολογιστων. Δεν με ενδιαφερει και ουτε ξερω τι κανει apple os, με ενδιαφερει η κατασκευη των φορητων...

Εχω την αντιγραφη του macbookair σε pc το asus ux31.

Τι να λεμε μεχρι προσφατα για την κατασκευη των φορητων pc??? Χαλια σχεδιαση, ογκωδη χωρις λογο, βρωμιαρικα ανακυκλωμενα πλαστικα χειροτερα και απο αυτα των πλαστικων πιατων, βαρος 10 κιλα, μπαταρια 1,5 ωρες, στο 90% η οθονη δεν βλεπεται, 100 σειρες η καθε μαρκα, αλαλουμ, δεν καταλαβαινεις ποιος μπορεσε να σχεδιασει τοσο χαλια την γκαμα... οτι να ναι.

Σε ολα τα παραπανω πρωτοπορος η Apple φυσικα, αν και λογο φοβου συμβατοτητας και προγραμματων μαλλον δεν προκεται να αγορασω κατι συντομα...

Ριξε μια ιστορικη ματια στο design των sony vaio και μετα ελα να συνεχισει το σεμιναριο,για την προτωπορια της apple στο θεμα σχεδιασης των φορητων υπολογιστων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ιστορικη ματια στο design των sony vaio και μετα ελα να συνεχισει το σεμιναριο,για την προτωπορια της apple στο θεμα σχεδιασης των φορητων υπολογιστων!

 

Έχει η Sony (ή κάποια άλλη) βγάλει laptop από unibody αλουμίνιο; Μια ζωή, κάτι ανακυκλωμένα πλαστικά θυμάμαι.

Είχε κάποιος, φωτισμένο πληκτρολόγιο που να ενεργοποιείται με αισθητήρα φωτος ;

 

 

Παντού διαβάζω για το design (το μόνο που παραδέχονται άπαντες) αλλά κανένας δεν ασχολείται με τα υλικά, με το βάρος, κλπ. Μία CPU έχουν όλοι και πιπιλίζουν. Αν είναι έτσι, και ένα δίλιτρο Hyundai είναι καλύτερο από την BMW 316 (έχει και καλύτερο 0-100 !)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είναι καλά οι οπαδοί που την ταιζουν καλά. Μην πούμε τίποτα κακό βέβαια γιατί πάλι θα δουλεύουν υπερωρία οι mod να σβήνουν τα post μας.

Εντάξει δεν μπορεί να πει κανείς οτι τα προϊόντα της apple δεν είναι καλά (αν και υπάρχουν πολύ καλύτερα) αλλά τέτοια Profit margins δεν είχε ούτε ο οτε την εποχή του μονοπωλίου.

 

Οτι πληρωνεις παιρνεις σημερα.

 

Οτι να ναι απλά.

Και αυτό το σχόλιο το κάνεις σε άρθρο που λέει πόσο τεράστια είναι τα υπερκέρδη της apple;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει η Sony (ή κάποια άλλη) βγάλει laptop από unibody αλουμίνιο; Μια ζωή, κάτι ανακυκλωμένα πλαστικά θυμάμαι.

Είχε κάποιος, φωτισμένο πληκτρολόγιο που να ενεργοποιείται με αισθητήρα φωτος ;

 

 

Chiclet keyboard καρααντιγραφή από τη Sony. Δες τα vaio Z και θα δείς από πού ξεπατίκωσε την πληκτρολογιάρα ο Ive. Από τα πρακτικά και μόνο της μήνυσης κατά της samsung, θα δείς ότι ακόμα και την ιδέα για το σχήμα του iphone 4 πάλι από τη Sony την έκλεψε ο Jony.

 

Πάντως και η sony έφτασε στην χρεωκοπία, επειδή ακριβώς χρησιμοποίησε τακτικές apple, τόσο για proprietary software/hardware, όσο και για το pricing των προϊόντων της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη την ίδια καραμέλα έχετε ένα παιχνίδι ως τώρα δεν μου 'λειψε από το mac μου εμένα...

παιζουν παιχνιδια οι χρηστες μακ? εγω νομιζα οτι απλα τα χρησιμοποιουν για πολυ σοβαρες εργασιες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντού διαβάζω για το design (το μόνο που παραδέχονται άπαντες) αλλά κανένας δεν ασχολείται με τα υλικά, με το βάρος, κλπ. Μία CPU έχουν όλοι και πιπιλίζουν. Αν είναι έτσι, και ένα δίλιτρο Hyundai είναι καλύτερο από την BMW 316 (έχει και καλύτερο 0-100 !)

Οτι πληρώνεις παίρνεις καλώς κακός ποιοτικος η apple είναι η καλύτερη αλλα πολυ ακριβή αν αλλάζεις κάθε χρόνο κινητο

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συμφωνω!

HP Elitebook,αν θες να πιασουν τοπο τα λεφτα σου!

 

Και εφοσον μιλαμε για επαγγελματικα μηχανηματα και υλικα,εκτος απο την cpu,gpu,connectivity,compatibility,modifications κ.π.λ!!!

HP compaq nx9105,αγορασμενο το 2004 με αναλυση 1400x900 και IPS PANEL!

Ποτε ειπαμε,οτι αποκτησαν για πρωτη φορα,τα "κορυφαια επαγγελματικα" macbooks,IPS PANEL???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Θεούληδες, μην ξαναγράψετε αυτό το ότι πληρώνεις παίρνεις. Η είδηση λέει ότι σου πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

Συγνώμη, η Samsung εκεί στον πάτο είναι; Πως είναι δυνατόν να ευσταθεί αυτό το γράφημα; Απο που βγάζει τόσα η apple, όσα φύκια και να πουλάει; Εδώ η Samsung μόνο αεροπλάνα δεν παράγει. Εκτός και αν είναι ξεχωριστό το τμήμα κινητών ξέρω ΄γω.

 

Link.png Site: kιlotakias , ban him now. Εκτός του ότι trollαρει χοντρά, έκλεψε και το avatar του επίτημου.

 

Αν η apple μας δωρίζει τα κέρδη της κάθε χρόνο, σε δέκα χρονάκια έχουμε ξοφλήσει το χρέος.

 

Γιατί ρε γαμώτο να μην είμαι ο Forest Gump? (Θυμαστέ το "Α, δεν ξέρω, εγώ επένδυσα σε μια εταιρεία με μήλα" και δείχνει το σηματάκι το δαγκωμένο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Θεούληδες, μην ξαναγράψετε αυτό το ότι πληρώνεις παίρνεις. Η είδηση λέει ότι σου πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

Συγνώμη, η Samsung εκεί στον πάτο είναι; Πως είναι δυνατόν να ευσταθεί αυτό το γράφημα; Απο που βγάζει τόσα η apple, όσα φύκια και να πουλάει; Εδώ η Samsung μόνο αεροπλάνα δεν παράγει. Εκτός και αν είναι ξεχωριστό το τμήμα κινητών ξέρω ΄γω.

 

kylotakias, ban him now. Εκτός του ότι trollαρει χοντρά, έκλεψε και το avatar του επίτημου.

 

Αν η apple μας δωρίζει τα κέρδη της κάθε χρόνο, σε δέκα χρονάκια έχουμε ξοφλήσει το χρέος.

 

Γιατί ρε γαμώτο να μην είμαι ο Forest Gump? (Θυμαστέ το "Α, δεν ξέρω, εγώ επένδυσα σε μια εταιρεία με μήλα" και δείχνει το σηματάκι το δαγκωμένο.)

Οπως σε ολα τα πραγματα στην ζωη οτι πληρωνεις παιρνεις,αυτο δεν ισχυει στο μυαλο ορισμενων μονο που ειτε ειναι "σπαγγοι",ειτε καρμιρηδες-μιζεροι,ειτε απλα δεν φτανουν γενικως...(οι εξαιρεσεις απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα και τιποτα αλλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι πληρωνεις παιρνεις ειναι πολυ σχετικο και αρκετα συχνα δεν εχει να κανει με το ιδιο το προιον αλλα με το ατομο στο οποιο απευθυνεται

 

αν καποιος δηλαδη τα βρισκει δυσκολα με τα windows ή το android, η apple ειναι εκει για να εξυπηρετησει τις ειδικες του αναγκες αποτε για αυτον που εχει αυτες τις ειδικες αναγκες αξιζει και το τελευταιο cent

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...