Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: Τα κέρδη της Apple επισκιάζουν ολόκληρη τη βιομηχανία Η/Υ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ετσι ειναι τα πραγματα οταν διαχειριζεσαι 1 περιπτερο...

 

Sent from my iPhone5 using Insomnia

 

Φυσικά και έτσι διαχειρίζεσαι ένα περίπτερο και ένα μπακάλικο και ένα μανάβικό και την samsung και κάθε επιχείρηση

Η apple δηλαδή τι κάνει ,τις χαρίζει της συσκευές της ή σου θίξαμε την εταιρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aν εισουν εσυ μετοχος της αpple θα ειχε πεσει εξω διοτι εισαι by default κακογουστος οταν λες "Το design = δαγκωμενο μηλο".Μεχρι εκει φτανει το αισθητικο σου κριτηριο,αυτο αντιλαμβανεσαι ως design ths apple .

απο το σχολιο μου εκτος οτι εχεις νευρα διοτι κραζω και καλα την 'εταιρια' σου καταλαβες και το γουστο μου..ωραιο community βγαζει το insomnia το τελευταιο καιρο...Και μπορω να πω οτι εχω iphone x2 και ο λογος που τα εχω ειναι γιατι βγαζω λευτα απο αυτα!!το πως γιατι ειναι αλλο..αλλα εχω καθε δικαιωμα να μιλησω και να εκφερω την γνωμη μου..και μαλιστα με το παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει όμως πριν κράξουμε να δούμε λίγο αυτό :

 

apple store -> iphone 5 (16 gb) -> 200 $

 

magazi stin ellada -> iphone 5 (16 gb) -> 730 E

 

Οπότε η apple για κάθε iphone 5 (16 gb) παίρνει 200 $ τα υπόλοιπα τα τρώνε άλλοι ... Με λίγα λόγια τα θύματα δεν τα καθορίζει η apple ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει όμως πριν κράξουμε να δούμε λίγο αυτό :

 

apple store -> iphone 5 (16 gb) -> 200 $

 

magazi stin ellada -> iphone 5 (16 gb) -> 730 E

 

Οπότε η apple για κάθε iphone 5 (16 gb) παίρνει 200 $ τα υπόλοιπα τα τρώνε άλλοι ... Με λίγα λόγια τα θύματα δεν τα καθορίζει η apple ....

 

Μήπως η τιμή σε δολάρια είναι με κάποια συνδεση; Αποκλείεται τόση διαφορά, πόσο μάλλον το iphone να κάνει..... σχεδόν 150ε στην αμερική. Δεν θα το αγόραζε κανείς, τι μουρη να πουλήσεις με 150ε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει όμως πριν κράξουμε να δούμε λίγο αυτό :

 

apple store -> iphone 5 (16 gb) -> 200 $

 

magazi stin ellada -> iphone 5 (16 gb) -> 730 E

 

Οπότε η apple για κάθε iphone 5 (16 gb) παίρνει 200 $ τα υπόλοιπα τα τρώνε άλλοι ... Με λίγα λόγια τα θύματα δεν τα καθορίζει η apple ....

Φιλε μου τι εγινε? ειπες και εσυ να γραψεις κατι ετσι? 200$ εχει η συσκευη? τι ωρα πες μας μονο να παρουμε 100,με συμβολαιο ειναι προφανως ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι κακος ουτε θελω να προσβλαω μα εισται ολοι μαλακες?

 

Το ιδιο ειναι να παρεις ενα Tablet απο π.χ. σιδερο και πλαστικο και τι ιδιο ειναι να παρεις αλουμινιο,Software(ios απ'τα καλυτερα).

 

Τιμολογικα οι τιμες της Apple δικαιολογουνται απλα εσεις οι haters εισται ατομα που νοιαζεσται τρελγα για αποδοση και δεν βλεπετε υλικα,Software Κ.Α. επισης Tablets ειναι χαζοι,δεν παιζουν BF3 στο ULTRA με 140 FPS.

 

Trollolol

Φιλικα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν χρήστης Macbook Air με κόστος 1600 ευρώ , μπορώ να πώ ότι η Apple έχει κάνει απίστευτα καλή δουλειά με το hardware. Είναι ελαφρύ , υπερφοριτό και εκρηκτικά γρήγορο.

Ποτέ δεν μου παρουσιασε κάμμια βλάβη στο Software και Hardare , ποτέ δεν χρειαστηκε καμμια παρεμβαση.

 

Εν γνώση μου έδωσα αυτο το υπερβολικό ποσό , ενώ

θα μπορούσα και με 500 ευρώ να έχω ένα Laptop.

Παραδέχομαι ότι είμαι λιγο ψώνιο με αυτα τα μηχανήματα

και πάντα νιώθω λιγο "ένοχος" που ξόδεψα τόσα πολλά.

 

Στις εποχές όμως που ζούμε , δεν θα ξοδευα ούτε δραχμή πάραπάνω απο όσο πρέπει σε ένα Laptop

και ας με ταλαιπορούσε λίγο παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μία ακόμη φορά σε θέμα της Apple έγινε πάλι η γνωστή κουβέντα..

 

"Πρόβατα/Κορόιδα που αγοράζετε Apple" κτλ κτλ κτλ..

 

 

Μετά από πολύ καιρό, θα προσθέσω και εγώ κάτι.. μπας και.

 

 

 

Όσοι λένε ότι είναι υπερτιμολογημένα τα προϊόντα της Apple έχουν ΛΙΓΟ δίκιο. Θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο φθηνά, π.χ. 200 - 300 €. Συμφωνώ σε αυτό.

 

Επίσης, όσοι λένε για expandibility των μηχανημάτων που δεν είναι Apple, πάλι έχουν δίκιο. Βέβαια.. αυτό που δεν λένε είναι ότι για να κάνεις "expand" το σύστημά σου θες χρόνο. Χρόνο για να διαλέξεις τι θα βάλεις και εάν μπορείς να το βάλεις, χρόνο για να σετάρεις πάλι το νέο σου σύστημα, χρόνο χρόνο χρόνο.

 

Άρα, όσοι έχουν χρόνο και, πάνω από όλα, ΔΙΑΘΕΣΗ να κάνουν τις παραπάνω διαδικασίες φυσικά και δεν τους ταιριάζει τόσο η φιλοσοφία της Apple. Και φυσικά, δεν πληρώνουν τον χρόνο που σπαταλάνε αλλά τον διαχειρίζονται όπως θέλουν.

 

Όσοι όμως δεν έχουν χρόνο και, πάνω από όλα, ΔΙΑΘΕΣΗ να ψάχνουν, παίρνουν ΕΤΟΙΜΟ αυτό που τους δίνει η Apple και πληρώνουν το κέρδος τους σε χρόνο στην Apple.

 

Τα παραδείγματα πολλά.. από ένα απλό update μέχρι και dyn-dns, cloud, synch κτλ κτλ κτλ. Στην μάντρα (γιατί μάντρα είναι, και ας μου αρέσει που είμαι εκεί μέσα) της Apple απλά δεν ασχολείσαι. Το πληρώνεις μεν, αλλά ξενοιάζεις δε.

 

Σίγουρα για ό,τι κάνει κάποιος σε ένα Apple μηχάνημα υπάρχει ίδιος τρόπος να το κάνει σε ένα άλλο μηχάνημα με άλλο λειτουργικό. Σίγουρα (με εξαίρεση τα Aliases, δεν ξέρω πλέον με τι μηχανισμό τα υλοποιούν στο Windows και εάν διατηρούν την ευελιξία των links).

 

Απλά στο MAC OS είναι ΕΤΟΙΜΑ ενώ στο άλλο πρέπει να κάνει, έστω και κάτι ελάχιστο, ο χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να κάνω μια ηλίθια ερώτηση?

 

Γιατί όλα τα high end κινητά πρέπει να έχουν την ίδια τιμή; Γιατί σώνει και καλά πρέπει η Apple να πέσει στα επίπεδα του Samsung S3;

 

Υπάρχει σε κάποια κατηγορία προϊόντων αυτή η ισοπέδωση; Ακόμη και στα γάλατα, το Φάρμα Κουκάκη είναι πανακριβο, και το Alpiland είναι φτηνό. Πρέπει να αρχίζουμε να αποκαλούμε θύματα και κορόιδα όσους πίνουν Φάρμα Κουκάκη; Όσους φοράνε ρολόγια Tag Heuer (για να μην πώ άλλα); Όσες έχουν τσάντες Gucci; Δεν πιστεύω να φοράει κανένας σας Nike γιατί υπάρχουν και τα Asics sτο 1/3 της τιμής...

 

Τι ζόρι είναι πια αυτό με την Apple, ποτέ δεν το κατάλαβα... Δεν εξηγείται τέτοια μανία να υποτιμηθεί κάθε προϊόν της, εκτός από το να αυθυποβληθείτε (ως haters) ότι καλά κάνετε και δεν τα αγοράζετε (αν και στην πραγματικότητα πολύ θα θέλατε ένα iMac στο γραφείο σας).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε apple ετσι βαλε τα γυαλια στους αλλους που σε κραζουν.

Οτι πληρωνεις παιρνεις σημερα.

Γιαυτο οσο τα pc εχουν 500 & 1000 ευρω δεν θα τα ακουμπησω ξανα.

ahahhahahahahhahaha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...