Προς το περιεχόμενο

Aπογείωση αεροπλάνου-τροφοδοτικού!


TheBoogieman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ενα thermaltake 550 W και τον τελευταίο καιρό κάνει λες και απογειώνετε αεροπλάνο. Υπερβολικά πολύ φασαρία σε σημείο να σε κουράζει αφάνταστα. Τσέκαρα όλους τους άλλους ανεμιστήρες πριν φτάσω στον συμπέρασμα πως κάνει έτσι τελικά το τροφοδοτικό. Το ξεβίδωσα απο το case και το καθάρησα όσο πιο καλά μπορούσα. Υπάρχει τρόπος να αλλαχτεί το fan του τροφοδοτικού? Αν ναι,συμφέρει οικονομικά? Είναι δύσκολο να γίνει ή θα το καταφέρω και μόνος μου? Ευχαριστώ για την όποι απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ενα thermaltake 550 W και τον τελευταίο καιρό κάνει λες και απογειώνετε αεροπλάνο. Υπερβολικά πολύ φασαρία σε σημείο να σε κουράζει αφάνταστα. Τσέκαρα όλους τους άλλους ανεμιστήρες πριν φτάσω στον συμπέρασμα πως κάνει έτσι τελικά το τροφοδοτικό. Το ξεβίδωσα απο το case και το καθάρησα όσο πιο καλά μπορούσα. Υπάρχει τρόπος να αλλαχτεί το fan του τροφοδοτικού? Αν ναι,συμφέρει οικονομικά? Είναι δύσκολο να γίνει ή θα το καταφέρω και μόνος μου? Ευχαριστώ για την όποι απάντηση.

 

Να αλλάξεις τροφοδοτικό είναι τα φθηνά 25€ και με 30€ κτλ. Τώρα αν γίνετε να αλλάξεις fan δεν ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς θεού μην πάρεις φθηνο τροφοδοτικό, την έβαψες κακομοιρη μου.

 

Όμως:

Αφου το καθαρισες και το άνοιξες, έχεις ήδη χάσει την εγγύηση και έχεις κάνει ήδη την μιση δουλεια για την αλλαγή του ανεμιστήρα.

 

Οπότε:

Παίρνεις έναν ανεμιστηρα στα ίδια εκατοστά και την ίδιες στροφές, επώνυμο και όχι του κιλού, τον βιδώνεις στην θέση του παλιου. Όλα καλά μεχρι εδώ...

Τωρα, ειτε το τροφοδοτικό εχει φισακι είτε δεν έχει. Αν έχει απλά κουμπώνεις την τροοφοδοσία του ανεμιστήρα στην υποδοχή και εισαι έτοιμος. Αν όχι, εγω και το υπογραμμίζω οτι εγώ, θα γυμνωνα τα καλώδια της τροφοδοσίας του παλιου ανεμιστηρα και θα τα ενωνα με τα καλώδια του νεου ανεμιστήρα αφου τα γυμνωνα και αυτά. Απο κει και πέρα, μονωτική ταινία απο πάνω κτλ κτλ βασικές γνώσεις πάνω στον ηλεκτρισμό και κοινή λογική.

Με κόστος 5 ευρώ έχεις και πάλι ένα αθόρυβο τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τρεξεις και αγορασεις καινουργιο fan,πρεπει να καταφερεις να εντοπισεις αν ο θορυβος ειναι μεγαλος απο ροη αερα,ή απο χαλασμενα ρουλεμαν.Αν ανεβαζει στροφες απο δυσλειτουργια,τοτε και να αγορασεις καινουργιο,παλι το ιδιο προβλημα θα εχεις.Αν εχει μηχανικο προβλημα και ακους γρατζουνισμα,τοτε τα ρουλεμαν παραδωσανε και με αγορα νεου θα στρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aneurysm δεν αναφερει πουθενα οτι το ανοιξε για καθαρισμα. Αν δεν το εχεις ανοιξει ts τοτε rma, αν το εχεις ανοιξει ειναι σαν να αλλαζεις ενα απλο fan. Προσεχε να μην εχει τα ιδια εκ, αλλα και το ιδιο παχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rma δεν έχει σίγουρα γιατί είναι τροφοδοτικό 2008. Δεν παίρνω καινούργιο γιατί πολύ απλά δεν είμαι για έξoδα. Ακούγονται έντονα γρατζουνίσματα και αν βάλεις χέρι πάνω στο κουτί,καταλαβαίνεις πως τρίζει έντονα.(το τονίζω,έντονα,όχι όπως όταν απλά παίρνει μια συσκευή μπρος.) το καθάρισα,επιφανιακά. δηλαδή,έβγαλα το πλέγμα κάτω απο τον ανεμιστήρα αλλά μέχρι εκεί. δεν έβγαλα το fan. ρουλεμάν αλλάζουν ή πάω για νέο τροφοδοτικό? πόσο θα μου κοστίσει περίμου αλλαγή ρουλεμάν και fan μαζί? είναι πιο συμφέρουσα λύση απο τα 65-70 ευρώ που έχει ενα thermaltake 550W τώρα? Σας ευχαριστώ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι απο τους φθηνους με αξονα,ακομα καλυτερα.Ανοιγεις ,ξεκολλας το αυτοκολλητο,βγαζεις την ασφαλεια ριχνεις μια αλκοολη να καθαρισει και μετα μια σταγονα λαδι και εισαι ετοιμος.Αν ειναι με ρουλεμαν,και αυτα αλλαζουν αλλα ειναι παιδεμα να βρεις τοσο μικρα.Σπυρου Πατση παρολαυτα εχει.Και τελευταια περιπτωση να εχει ρουλεμαν και να ειναι σφραγισμενα οπως καποιοι Sunon,οι οποιοι πονηροι το κανανε ετσι για να τον πετας,αλλα και εκει ανοιγεις μια τρυπα με το τρυπανι και ριχνεις λιγο λαδι.

Ολα αυτα μπορει να σου φαινονται κινεζικα και πατεντιαρικα,οποτε αγοραζεις ενα φανακι που ειναι και φθηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...