Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή επεξεργαστή σε παλιό υπολογιστή (socket 939)


giannis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Διαθέτω ένα παλιό σύστημα με τα εξής χαρακτηριστικά:

CPU: AMD 64 3200+

MOBO: ASUS A8N-SLI

RAM:4GB DDR

 

Αγόρασα έναν νέο επεξεργαστή από το ebay για να το αναβαθμίσω. Ο νέος επεξεργαστής είναι ένας AMD 64 X2 3800+ για το ίδιο socket. Όταν τον άλλαξα το σύστημα πριν το ποστάρισμα έκανε επαναλαμβανόμενα μπιπ. Μετά από μια αναβάθμιση του Bios που έκανα άλλαξε και έγινε ένα μακρύ και δυο μικρά μπιπ. Αυτό κατά την εταιρεία υποδηλώνει πρόβλημα στην κάρτα γραφικών. Όταν τοποθετώ ξανά τον παλιό επεξεργαστή όλα λειτουργούν μια χαρα.

Γνωρίζετε τι μπορεί να συμβαίνει; Χαλασμένος επεξεργαστής; Ασυμβατότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "δοντάκια"του επεξεργαστή είναι όλα οκ; Γενικά, κάθεται καλά στη θέση του; Είχα πάθει το ίδιο με έναν 3800+, ευτυχώς όχι αγορασμένο.

 

Ναι, όλα μια χαρά είναι. Μου κάνει εντύπωση η αλλαγή στο σφάλμα μετά την αλλαγή του Bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γκούγκλαρες το μοντέλο της μητρικής σου + "cpu support" και τ' αποτελέσματα λένε ότι υποστηρίζεται,,,στείλε κά'να μέιλ στο χελπ της ΑΜΟΥΔΟΥ και τέσταρε τις γνώσεις τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γκούγκλαρες το μοντέλο της μητρικής σου + "cpu support" και τ' αποτελέσματα λένε ότι υποστηρίζεται,,,στείλε κά'να μέιλ στο χελπ της ΑΜΟΥΔΟΥ και τέσταρε τις γνώσεις τους...

 

Το έκανα ήδη και περιμένω απάντηση. Παντός μου φαίνεται πολύ περίεργο. :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το πρόβλημα εν μέρει λύθηκε αλλάζοντας τη θέση στις μνήμες αλλά χάνοντας το Dual-Channel... Δεν ξέρω για ποιο λόγο συμβαίνει αυτο αλλά μου αναγνωρίζει ΜΟΝΟ ένα dimm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πιθανον να τα εφτυσε καποιο απο τα dimm

Βασικά απλά δεν λειτουργεί σε Dual-Channel το σύστημα. Όταν τις βάλω σε signle όλα λειτουργούν. Το θέμα είναι αν αξίζει η αναβάθμιση επεξεργαστή με αυτή την παραχώρηση. Το σύστημα είναι παλιό οπότε δεν ξέρω αν κερδίζω κάτι με γρηγορότερο επεξεργαστή ή γρηγορότερες μνήμες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...