Προς το περιεχόμενο

Απορία με κωδικές λέξεις Hamming για εργασία


gianakakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι

 

Έχω αυτήν την εργασία για να παραδοθεί αύριο,το θέμα είναι ότι μετά από αρκετή αναζήτηση δεν μπόρεσα να καταλήξω κάπου σε σχέση με το τι πρέπει να κάνω.Αν μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος γιατί έχω κολλήσει και πραγματικά δεν βρίσκω λύση..

 

>Να υπολογίσετε για τις ακόλουθες λέξεις: 0000, 1111, 1010, 0101 τις κωδικές λέξεις με την κωδικοποίηση Hamming
Να γράψετε συνάρτηση Python που δέχεται μια λέξη k ψηφίων και να επιστρέφει την αντίστοιχη κωδική λέξη Hamming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς αρκετή αναζήτηση, παίρνω αυτό σαν 2ο αποτέλεσμα από το google. Το διάβασες και δεν κατάλαβες τι πρέπει να γίνει ?

Ναι το διαβασα, βασικά δεν έχω καταλάβει τόσο την λογική με τα bits και δεν με βοηθάνε και πολύ τα αγγλικά μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουάου!! Ακούγεται πολύ ωραίο :-)

Ειλικρινά φίλε, αν δεν ήταν 2 η ώρα θα στο έκανα εγώ

Μπορείς απλά να μου εξηγήσεις λίγο την διαδικασία ;γιατί αύριο έχω σχολή όλη μέρα και η εργασία λήγει αύριο το μεσημέρι,οπότε αναγκαστικά και εγώ κάθομαι τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις 4 bits με τιμή 1010. Όλα τα bits που είναι δύναμη του 2 θα χρησιμοποιηθούν για Parity οπότε τα bits 1, 2, 4, 8, κτλ δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για τα δεδομένα σου. Άρα η λέξη σου γίνεται __1_010 με _ να σημαίνει την Parity που είναι ακόμη άγνωστη.

 

Για τη parity της θέσης 1 ελέγχεις 1 bit και πηδάς 1 bit οπότε ελέγχεις το bit 1, 3, 5, 7. Το bit 3 έχει τιμή 1, το 5 έχει 0 και το 7 έχει 0 οπότε συνολικά έχουμε 1 άσο άρα αν χρησιμοποιήσουμε even parity για να έχουμε ζυγό αριθμό από άσσους πρέπει να βάλουμε άσσο στη θέση 1. Άρα μέχρι τώρα μας προκύπτει η λέξη 1_1_010.

 

Πάμε στη parity της θέσης 2 οπότε ελέγχουμε 2 bit και πηδάμε 2 bit έτσι ελέγχουμε τα bit 2,3,6,7. Το bit 3 έχει τιμή 1, το 6 έχει τιμή 1 και το 7 έχει τιμή 0 οπότε έχουμε ζυγό αριθμό άσσων άρα για να παραμείνει ζυγός θα θέσουμε τιμή 0. Έτσι προκύπτει η λέξη 101_010.

 

Πάμε στη parity της θέσης 4 οπότε ελέγχουμε 4 bit και πηδάμε 4 bit δηλαδή θα ελέγξουμε τα bit 4,5,6,7. Έχουμε μόνο ένα άσσο στο bit 6 οπότε θέλουμε να προσθέσουμε άσσο για να έχουμε even parity. Έτσι η λέξη 1010 κωδικοποιήθηκε χρησιμοποιώντας even parity στη λέξη 1011010.

 

Το ίδιο πράγμα πρέπει να κάνεις για τις άλλες τρεις λέξεις και μετά να μεταφράσεις αυτά τα βήματα στο συντακτικό της python για να γράψεις τη συνάρτηση που υπολογίζει όποια λέξη της δώσεις.

 

Σημείωση: Η ώρα δεν είναι και η καλύτερη οπότε σίγουρα θα έκανα κάποιο λάθος στους υπολογισμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις 4 bits με τιμή 1010. Όλα τα bits που είναι δύναμη του 2 θα χρησιμοποιηθούν για Parity οπότε τα bits 1, 2, 4, 8, κτλ δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για τα δεδομένα σου. Άρα η λέξη σου γίνεται __1_010 με _ να σημαίνει την Parity που είναι ακόμη άγνωστη.

 

Για τη parity της θέσης 1 ελέγχεις 1 bit και πηδάς 1 bit οπότε ελέγχεις το bit 1, 3, 5, 7. Το bit 3 έχει τιμή 1, το 5 έχει 0 και το 7 έχει 0 οπότε συνολικά έχουμε 1 άσο άρα αν χρησιμοποιήσουμε even parity για να έχουμε ζυγό αριθμό από άσσους πρέπει να βάλουμε άσσο στη θέση 1. Άρα μέχρι τώρα μας προκύπτει η λέξη 1_1_010.

 

Πάμε στη parity της θέσης 2 οπότε ελέγχουμε 2 bit και πηδάμε 2 bit έτσι ελέγχουμε τα bit 2,3,6,7. Το bit 3 έχει τιμή 1, το 6 έχει τιμή 1 και το 7 έχει τιμή 0 οπότε έχουμε ζυγό αριθμό άσσων άρα για να παραμείνει ζυγός θα θέσουμε τιμή 0. Έτσι προκύπτει η λέξη 101_010.

 

Πάμε στη parity της θέσης 4 οπότε ελέγχουμε 4 bit και πηδάμε 4 bit δηλαδή θα ελέγξουμε τα bit 4,5,6,7. Έχουμε μόνο ένα άσσο στο bit 6 οπότε θέλουμε να προσθέσουμε άσσο για να έχουμε even parity. Έτσι η λέξη 1010 κωδικοποιήθηκε χρησιμοποιώντας even parity στη λέξη 1011010.

 

Το ίδιο πράγμα πρέπει να κάνεις για τις άλλες τρεις λέξεις και μετά να μεταφράσεις αυτά τα βήματα στο συντακτικό της python για να γράψεις τη συνάρτηση που υπολογίζει όποια λέξη της δώσεις.

 

Σημείωση: Η ώρα δεν είναι και η καλύτερη οπότε σίγουρα θα έκανα κάποιο λάθος στους υπολογισμούς.

 

Ευχαριστώ φίλε μου θα τα υπολογίσω και εγώ ένα ένα με τον τρόπο που λες είδα και ενα βίντεο και λέει τα ίδια πράγματα πάνω κάτω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...