Προς το περιεχόμενο

Μηχανή για ΕΣΠΡΕΣΟ στο LIDL με 49,99€


kinezos69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ την έχω αρκετό καιρό, περίπου 2 χρόνια δεν έχω κάποιο πρόβλημα

τι ακριβός θες να μάθεις όμως ?

όταν την πήρα εγώ και κάποια άλλα άτομα ήταν η φθηνότερη επιλογή με διαφορά τώρα ποια υπάρχουν αρκετές καλές και ισάξιες επιλογές, δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη μηχανή έχω την έχω χρησιμοποίησή αρκετά

και μπορώ να σου πω ότι σαν κατασκευή είναι στιβαρή σαν ποιότητα καφέ μέτρια πράγματα μιας και παίζει ρόλο ο καφές κ.α. πράγματα μπορεί ακόμα και το χέρι του καθενός .

καφέ καφετέριας δεν έχω φτιάξει ακόμα αλλά είμαι 1 τικ κάτω βέβαια πίνεται άνετα .ότι άλλο μου λες.

 

θέλω να ρωρήσω:

  1. χρησιμοποιείς κάψουλες ή αλεσμένο?
  2. παίρνεις απο σούπερ μάρκετ ή καφεκοπτεία?
  3. κάποια συγκεκριμένη μάρκα μπορείς να μου δώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίρνω αλεσμένο από super λαβαζα και άλλες εταιρίες έχω πάρει αλλά αυτή νομίζω για τα δικά μου γούστα είναι καλύτερη.ήγορο

έχω δοκιμάσει και τις έτοιμες δόσεις που είναι σε χάρτινη συσκευασία καλές είναι και γλυτώνεις και την φασαρία αν βαριέσαι να την καθαρίσεις αλλά αυτές δεν συμφέρουν καλύτερα μετά να πας σε κάψουλες.

 

γενικά δες τι σε ενδιαφέρει π.χ.

 

θέλεις γρήγορο καφέ με standar γεύση πάρε με κάψουλες ( μιας και δεν κάνεις τίποτα εσύ τα κάνει όλα η μηχανή ).

θέλεις οικονομικό καφέ και με γεύση ανάλογα το πόσο καλά ξέρεις να βάζεις δόσεις πάρε τέτοια ( μιας και άμα ψαχτείς λίγο θα πίνεις καλύτερο καφέ από αυτόν με κάψουλες ) .

 

 

στο 2 ερώτημα του φίλου POLOS

όχι δεν παίρνει κάψουλες

τα lidl δεν έχουν κανονικό καφέ espresso σιγά μην φέρνανε κάψουλες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος. Όπως είπε ο maxdore217 και εγώ όταν την πήρα είχε μεγάλη διαφορά στη τιμή σε σχέση με τις άλλες επιλογές (μάλιστα είχε τιμή 39.99 αντί για 49.99).

 

Κάψουλες όχι δεν παίρνει αλλά παίρνει "μερίδες". Δεν ξέρω αν αυτός είναι ο σωστός όρος αλλά είναι κάτι σαν αυτό που είναι στην φωτο.

 

Από καφέ έχω δοκιμάσει lavazza χρυσό, κόκκινο, jacobs, γενικά αυτούς που υπάρχουν στα σούπερ μάρκετ και επίσης από τοπικά καφεκοπτεία. Μην περιμένεις τρελή γεύση αλλά το αποτέλεσμα είναι αξιοπρεπές πιστεύω. Ένας φίλος έχει μια krups των 100-120 ευρώ και το αποτέλεσμα είναι ίδιο με το δικό του οπότε για τα χρήματα έλεγε τότε.

 

Τώρα υπάρχουν και άλλες επιλογές σε αυτές τις τιμές. Με κάψουλες γλυτώνεις το καθάρισμα και γενικά το "κόπο" και ο καφές είναι πάντα ίδιος ενώ με αυτήν το αποτέλεσμα παίζει όπως είπε ο maxdore217. Εγώ για παράδειγμα ενώ δεν βλέπω τον εαυτό μου να κάνει κάτι διαφορετικό, βγάζω πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που έβγαζα στην αρχή (με ίδιο καφέ πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι αλλά σιγά-σιγά πειραματίζεσαι και μαθαίνεις πώς να φτιάξεις καφέ για τα γούστα σου, τότε είχα δοκιμάσει και τον καφέ από krups και μια άλλη αλλά δεν μου άρεσε και πολύ μπορεί να έφταιγε βέβαια και η κοπέλα μιας και στο super m. γινόταν το έλα να δεις , πάντως έχεις δίκιο 39,90 έκανε.

 

Γιαυτό τώρα αν το ψάξεις όπως είπα κάτι καλύτερο μπορεί να βρεις μιας και αυτή ανέβασε τιμή ενώ όλες οι άλλες πέφτουν .

 

Λοιπόν κινέζε 2 άτομα στα είπαμε τα θετικά τα έμαθες ενδεχομένως καλύτερα από τον φίλο imitheos ( σου εύχομαι να προαχθείς κιόλας σε theo :) ) μιας και τα διατύπωσε καλύτερα από εμένα η επιλογή δικιά σου.

 

υ.γ.

τότε οι krups έκανα 100+ Ε σήμερα έχουν κοντά στα 60 Ε μην το ξεχνάς και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα! αυτη εδω αξιζει? http://www.skroutz.gr/s/317285/Gaggia-for-illy-GXI-01.html σορρυ για το οφτοπικ! γτ την ειιδα στα 80 και το επομενο ειναι στα 115 ευρω! ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πιο μαπα αγορα εχω κανει.

 

Την εδωσα σε φιλο και μου λεει και αυτος οτι δεν...

 

Τωρα το γιατι δεν μου αρεσε ειναι οτι δεν κανει κρεμα σε αντιθεση με καποιους που τους κανει φουλ και οτι χαρμανι φρεσκοκομμενο ειχα δοκιμασει δεν μου αρεσε.

 

Προτιμουσα να πιω σε Bialetti εσπρεσσο μπρικακι παρα σε αυτην.

 

evagelou @ η Gaggia ειναι απο τις κορυφαιες. εχω μια francis francis με καψουλες illy και ειναι απιθανη. το μονο - οι τιμες για τις καψουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πιο μαπα αγορα εχω κανει. ( είναι κάπως βαριά κουβέντα η οποία σικώνει συζήτηση εγώ και άλλα παιδιά που την έχουμε δεν την βρίσκουμε τόσο χάλια και άλη μηχανή να πάρεις στα 40 η διαφορά δεν θα είναι μεγάλη αν έβλεπες τότε τι πουλάγαν 40Ε θα είσουνα και ευχαριστιμένος )

Την εδωσα σε φιλο και μου λεει και αυτος οτι δεν...

 

Τωρα το γιατι δεν μου αρεσε ειναι οτι δεν κανει κρεμα σε αντιθεση με καποιους που τους κανει φουλ και οτι χαρμανι φρεσκοκομμενο ειχα δοκιμασει δεν μου αρεσε. ( κρέμα κάνει αλλά θέλει κόλπο με τις δόσεις , και όπως είπε και ο φίλος imitheos που έβαλε την φωτό με την χάρτινη συσκευασία εκεί κι αν κάνει κρέμα )

 

Προτιμουσα να πιω σε Bialetti εσπρεσσο μπρικακι παρα σε αυτην.

 

evagelou @ η Gaggia ειναι απο τις κορυφαιες. εχω μια francis francis με καψουλες illy και ειναι απιθανη. το μονο - οι τιμες για τις καψουλες.

( το έχω ξανά πει και θα το πω ξανά άμα ο καφές στο σπίτι μου κοστίζει 50 λεπτά με θέα τον απέναντι μπάρμπα νομίζω ότι είναι καλύτερα να πάω έξω με 2 ευρώ, λόγο κρίσεις τόσο τον έχουν βάλει , το θέμα με τον καφέ είναι ότι τα super βάζουν καμιά φορά καλές τιμές π.χ. carref. -20% με αποτέλεσμα να βγαίνει η δόση 15 λεπτά μιας και ο καφές έχει 2.60 250γρ. ενώ οι κάψουλες είναι ακριβότερες , είναι το τι θέλει κάποιος φθηνή μηχανή πάει σε απλές ή άνεση οπότε πάει σε κάψουλες κι ας το πληρώσει λίγο παραπάνω) .

 

Άσε που αν θες το κάτι παραπάνω πρέπει να πάρεις και μύλο για να τον κόβεις ακόμα και σε ακριβή μηχανή που κάνει πάνω από 110Ε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PAidia εγω εχω την πολυ παλιοτερη αντιστοιχη της καμια 7ετια ,χρησιμοποιω αλασμενο(JACOBS)kai ειμαι μια χαρα βολεμενος.Τωρα βεβαια γουστα ειναι αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είμαστε υπερβολικοί. Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι είναι η καλύτερη μηχανή του πλανήτη αλλά σίγουρα δεν είναι και η πιο μάπα. Όταν είχα πάρει εγώ τη μηχανή, φίλος πήρε μια united σε τιμή 75 ευρώ η οποία όταν την ανοίγεις θέλει το διπλό χρόνο να ζεσταθεί, κάνει πιο χάλια κρέμα και την πήγε 3 φορές στο κατάστημα για κάποια βίδα (ίσως κατασκευαστικό πρόβλημα γιατί διάβασα και άλλον σε φόρουμ με το ίδιο πρόβλημα). Επίσης ανέφερα και στο προηγούμενο μήνυμα ότι μια krups των 100 ευρώ (100 ευρώ τότε) έβγαζε ίδιο αποτέλεσμα με αυτήν των 39.99 οπότε σίγουρα δεν είναι μάπα.

 

Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας. Υπάρχει κόσμος που αγοράζει βαζάκια που κρατούν τους κόκκους σε κενό αέρος, αγοράζουν μύλο 300ευρώ και μηχανές των 500 ευρώ, κάνουν leveling τον καφέ, ζυγίζουν ακριβώς 14γρ, έχουν δυναμομετρικό πατητήρι και γενικά η παρασκευή του ροφήματος είναι ιεροτελεστία. Εννοείται πως αυτή η μηχανή δεν κάνει για αυτούς. Αν είναι κάποιος σαν εμένα που απλά θέλει να κάνει ένα καφέ να πιει μια στις τόσες, τότε η μηχανή είναι μια χαρά.

 

Με το μίνι ψάξιμο που είχα κάνει εγώ τότε, η επόμενη μηχανή ήταν delonghi και άλλη μία μάρκα στα 90 ευρώ και krups στα 120 οπότε αυτή στα 40 ευρώ (που μάλιστα έλεγαν σε φόρουμ ότι την κατασκευάζει ο ίδιος που έκανε και την delonghi) ήταν καταπληκτική προσφορά. Τώρα με 50 ευρώ παίρνεις tassimo και πόσους καφέδες δώρο και γενικά έχεις πολλές επιλογές σε χαμηλή τιμή όπως σωστά είπε ο maxdore217 οπότε σήμερα δεν είναι και τόσο δελεαστική προσφορά όπως τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...