Προς το περιεχόμενο

Phenom II X4 965 H' FX-4100


dourios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω το Φορουμ !!

 

Λοιπον εκει που ημουνα ετoιμος να αγορασω τον phenom 965, προσεξα οτι επεσε η τιμη του FX 4100

k!!! Τσουυυπππ νατο το διλημμα!!

 

Phenom 965 94.90E

fx4100 98.83E

 

Τι να κανω ρε παιδια πειτε μ?

Με προβληματιζει πολυ που η phenom ειναι στο τελος τους ενω ο FX εχει κανα χρονο που βγηκε..

Αξιζει να δωσεις τα ιδια λευτα για κατι τοσο παλιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω το Φορουμ !!

 

Λοιπον εκει που ημουνα ετoιμος να αγορασω τον phenom 965, προσεξα οτι επεσε η τιμη του FX 4100

k!!! Τσουυυπππ νατο το διλημμα!!

 

Phenom 965 94.90E

fx4100 98.83E

 

Τι να κανω ρε παιδια πειτε μ?

Με προβληματιζει πολυ που η phenom ειναι στο τελος τους ενω ο FX εχει κανα χρονο που βγηκε..

Αξιζει να δωσεις τα ιδια λευτα για κατι τοσο παλιο?

 

ο ενας ειναι του ''αυριο και αλλος του ''χθες''.

 

εγω απο 1055Τ πιγα σε FX 8350, και ειδα αρκετες διαφορες σε πολλα πραγμματα.

 

παρα ταυτα ομως οι δυο επεξεργαστές που παρεθεσες ειναι άνισοι !!

αν θες να πας σε FX cpu θα πας σε 4300, η 6200, 6300.

 

ποιον επεξεργαστή εχεις τωρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 965 μαλλον ειναι πιο δυνατος, κι ας ειναι του "χθες"..!!! ειναι καθαρος 4πυρηνος σε σχεση με τον FX4100-4300 που εχουν μεν 4 πυρηνες, αλλα σε modules 2x2..!!

 

απο την αλλη ο FX 4100/4300 υποστηριζει ολες τις νεες τεχνολογιες. εγω μαλλον θα προτιμουσα κατι σε FX-6***!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ψαξε βρες ειτε τον 960Τ μεταχειρισμενο που ειναι ο καλυτερος φενομ εβερ

η βρες τον 955/965 μεταχειρισμενους κανα 30ρι πιο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους δύο σίγουρα ο Phenom είναι κατάτι ανώτερος, ένα σκαλάκι πιο πάνω. Σε αυτή τη τιμή και μεταξύ των δύο, σίγουρα Phenom με μια καλή gpu αποδίδει εξαίσια. ;)

 

Επίσης, σε αυτή τη τιμή δε θα πήγαινα σε κάτι άλλο από amd.

 

* Οι συγκεκριμένοι δύο εμπίπτουν στην αναπόφευκτη σύγκριση Bulldozer (fx4100) με τη προηγούμενη γενιά (phenom), η οποία βγάζει νικητή τον phenom. Είχε γίνει μεγάλος ντόρος στο net...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενας ειναι του ''αυριο και αλλος του ''χθες''.

 

εγω απο 1055Τ πιγα σε FX 8350, και ειδα αρκετες διαφορες σε πολλα πραγμματα.

 

παρα ταυτα ομως οι δυο επεξεργαστές που παρεθεσες ειναι άνισοι !!

αν θες να πας σε FX cpu θα πας σε 4300, η 6200, 6300.

 

ποιον επεξεργαστή εχεις τωρα ?

 

Τωρα δεν εχω κανεναν, ειχα τον 555 κ τον εδωσα με αφορμη να παρω τον 965.. κ ολα αυτα τα παθενω τωρα επειδη αλλαξα mobo για της μνημες.. ( ντεμεκ τωρα) :-D κ τωρα εχω τα παντα καινουρια κ το μονο που μου λειπει ειναι ο επεξεργαστης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα... .στην κατασταση που εισαι, μονο FX 6300 αξιζει κατα την γνωμη μου! αν θελεις να ικανοποιησεις την ψυχολογικη σου αναγκη! γιατι αν ειχες 555 και τον εδωσες, θα θεωρησω οτι εχεις ψυχολογικη αναγκη για αναβαθμιση!!

 

ο FX 4300 κοστιζει περισσοτερο απο οσο αξιζει!! αν ηταν κατω απο 90, θα το συζητουσα για κανα φθηνο συστηματακι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα... .στην κατασταση που εισαι, μονο FX 6300 αξιζει κατα την γνωμη μου! αν θελεις να ικανοποιησεις την ψυχολογικη σου αναγκη! γιατι αν ειχες 555 και τον εδωσες, θα θεωρησω οτι εχεις ψυχολογικη αναγκη για αναβαθμιση!!

 

ο FX 4300 κοστιζει περισσοτερο απο οσο αξιζει!! αν ηταν κατω απο 90, θα το συζητουσα για κανα φθηνο συστηματακι!!

 

Κοιτα να δεις τωρα τι γινετε.. ο 6300 κανει 140Ε κ 8210 145Ε οποτε πιστευω πως ο 8120 ειναι πιο vfm, για τον 4300 δεν το συζηταω δεν θα πηγενα για κανεναν λογο στην τιμη που ειναι.. κ επειδει ολα μου τα πραγματα μονο για φνηνο συστηματακι δεν ειναι, λεω τελικα να περιμενω λιγακι ακομη μεχρι τα χριστουγεννα κ εκει θα δω αναμεσα σε 8120 κ 8320.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 8120 ειναι καλο vfm σε αυτη τη τιμη περισσοτερο για βαρια χρηση με πολυνηματικες εφαρμογες.Ο 6300 ειναι πιο all around και ειναι πολυ καλη επιλογη.Και φυσικα ο 8320 ανεβαινει επιπεδο :)

 

Ο 4300 που αναφερθηκε ειναι καλυτερος απο τον 965 http://www.insomnia....90#entry5039783

 

 

Ζυγισεις τις αναγκες σου και τα χρηματα και επιλεγεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις τωρα τι γινετε.. ο 6300 κανει 140Ε κ 8210 145Ε οποτε πιστευω πως ο 8120 ειναι πιο vfm, για τον 4300 δεν το συζηταω δεν θα πηγενα για κανεναν λογο στην τιμη που ειναι.. κ επειδει ολα μου τα πραγματα μονο για φνηνο συστηματακι δεν ειναι, λεω τελικα να περιμενω λιγακι ακομη μεχρι τα χριστουγεννα κ εκει θα δω αναμεσα σε 8120 κ 8320.

 

εχεις δικιο. κοιτα τον 6100 που κανει 113..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 113 ευρω παλι τοσο ο 965 όσο και ο i3 3220 αποδιδουν καλυτερα στα παιχνιδια απο τον 6100. Δε νομιζω ο ts να ενδιαφερεται για αλλη δουλεια που να ζοριζει τον επεξεργαστη με τροπο που να χρρειαζεται 6 πυρηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παιχνίδια με αξιοπρεπέστατες επιδόσεις κοιτάς με σειρά υποδεέστερου προς ανώτερου:

 

Phenom II X4 964 < FX 4300 < FX 6300 < FX 8320

 

Σε FX x100 μη κοιτάξεις ούτε στα 4άρια ούτε στα 6άρια ούτε στα 8άρια.

 

Ο 6300 ήρθε μόλις πριν 2 μήνες όπως και ο 8320 κι ενσωματώνουν ότι καλύτερο απ' τα καλούδια της AMD (καθότι Piledriver κι όχι Bulldozer)) και είναι και οι δύο ένα σκαλί κάτω από τον 8350 σε overall επιδόσεις! ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...