Προς το περιεχόμενο

Αναστημένος Desktop συνδέεται στο τοπικό δίκτυο αλλά δεν έχει πρόσβαση στο internet


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν υπολογιστή desktop που ήταν με χαλασμενο τροφοδοτικό για 2 χρόνια και δεν τον χρησιμοποιούσα. Σήμερα μου ήρθε να τον φτιάξω. Πλέον λειτουργεί κανονικά.

Μεσα σε αυτά τα 2 χρόνια άλλαξα και router.

 

Τον συνέδεσα λοιπόν στο δίκτυο με ένα καλώδιο ethernet. Η σύνδεση του στο δίκτυο έγινε κανονικά, δηλαδή μπορώ να βλέπω τους άλλους δίσκους δικτύου.

Το πρόβλημα είναι πως δεν έχει προσβαση στο internet.

Τι κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις ορισει ή εχεις λαθος ορισμενη πυλη (gateway) ή DNS - στη χειροτερη δεν εχεις καν ενεργοποιησει TCP/IP

Βγες σε command prompt , τρεξε ipconfig και ποσταρε το αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις ορισει ή εχεις λαθος ορισμενη πυλη (gateway) ή DNS - στη χειροτερη δεν εχεις καν ενεργοποιησει TCP/IP

Βγες σε command prompt , τρεξε ipconfig και ποσταρε το αποτελεσμα

 

-Πήγα στις ιδιότητες της σύνδεσης, εκεί που λεει TCP/IP και είχε ορισμένες από παλιά κάποιες τιμές, δεν ξέρω γιατί.

-Είδα από το netbook που έχει κι αυτό XP και συνδέεται χωρίς πρόβλημα πως τις αντίστοιχες ρυθμίσεις, που ήταν αυτόματος προσδιορισμός αυτών των τιμών,

-Έκανα το ίδιο και στο desktop και δούλεψε.

-Δεν ξέρω τι είναι αυτά και τι κάνουν αλλά δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειχες βαλει λαθος ip κοινως τις ip απο τον παλιο ρουτερ ειναι λογικο να μην παιζει.το αυτοματα απλα του λεει να επικοινωνησει με το ρουτερ και να παρει τα στοιχεια τα σωστα ασυρματα.αν εσυ τα δωσεις χειροκινητα και ειναι λαθος δεν θα παιξεις ποτε.ειναι σαν να λες οτι μενεις κασταμονης 30 και ο ταχυδρομος να σε ψαχνει στην ελευθεριου βενιζελο 30.ε δεν θα σε βρει ποτε.ετσι και με λαθος νουμερα δεν θα ειχες ιντερνετ ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...